Klubi HALLi Mesila saalis on viimase kuu igal kolmapäeval kogunenud muusikahuvilised, et saada osa Altarea kuulamissessioonidest. Altarea kujutab endast istuvas vormis kuulamiskogemust, kus erinevad DJ-d mängivad oma lemmiklugusid ja põnevamaid leide, mis alati klubikeskkonda ei sobigi. Uurisime DJlt ja Altarea korraldajalt Charchilt, mis ajendas teda sellist formaati ellu kutsuma.

Foto: Viktoria Tsumak

Kuidas Altarea sündis?

Pärast aastavahetust tundus Tallinna talv eriti raske – klubid olid suletud, linn vaikne ja kultuurielu justkui talveunes. See periood mõjus mulle raskelt. Kui kevad saabus ja linn hakkas taas ellu ärkama, tundsin, et vajan midagi lihtsat, aga tähendusrikast – kohta, kus lõõgastuda, kuulata korraliku helisüsteemiga kvaliteetset muusikat ja suhelda inimestega nädalasisese õhtuse tegevuse kaudu.

Aga ma ei leidnud midagi sellist. See tühimik hakkas muutuma masendavaks. Siis otsustasin ise midagi käivitada – midagi, kus ma ise tahaksin kohal olla ja millesse uskusin, et ka teised võiksid samamoodi süveneda.

Nii sündis Altarea. Meie fookus on ainult muusikal – intiimsel, ausal ja kaasahaaraval kogemusel. See on ruum, kus oled ainult sina ja selektor, kes viib sind muusikalisele rännakule.

Mille põhjal valite DJsid, kes sessioonil mängivad?

Olen juba mõned aastad kohalikus skeenes tegutsenud. Aja jooksul olen märganud, et mõned artistid suhtuvad muusikasse väga sügavalt – neil on erakordne taju ja muusikaline maitse. Just siis tekkis mõte: kui juba nende tantsupõhised setid tugevad on, siis milline võib olla nende mitte-tantsuline pool? Sageli isegi isiklikum ja puudutavam.

Kuid see pole ainult DJde jaoks. Mõned kõige liigutavamad hetked tulevad inimestelt, kes pole kunagi varem esinenud, aga kellel on sügav armastus muusika vastu, tugev plaadikogu ning julgus jagada midagi intiimset.

Need kuulamissessioonid ei ole DJ-setid – need on reeglitevabad, ilma etteantud vormita kulgemised. Keegi ei tea ette, mida mängitakse – isegi mina mitte. Ja just see ettearvamatus, ootuste ja hinnangute puudumine loobki maagia.

Milline on olnud senine tagasiside? Kas inimesed suudavad peokontekstist väljaspool kolmapäeva õhtul klubisse tulla ja neli tundi rahulikult muusikat kuulata?

See on uus asi – veeta kolmapäeva õhtul kolm kuni neli tundi lihtsalt istudes ja muusikat kuulates. Ei mingit tantsu ega segajaid – ainult süvenemine. Inimestel võtab aega, et harjuda, aga seni on tagasiside olnud imeline. Ja kuigi sõnad on ilusad, usaldan ma rohkem oma silmi.

Inimesed tulevad, võtavad joogi, istuvad maha ja kuulavad – kohal ja keskendununa. Mäletan esimest sessiooni Siim Kasega – mõned tulijad ei teadnud täpselt, mida oodata ja alustasid vestlustega. Kuid peagi tajusid nad ruumi energiat ja läksid vooluga kaasa. Sellest ajast saadik on atmosfäär ise muutunud suunavaks – see kutsub sind tegema üht asja: kuulama.

Kuidas on plaanis seda formaati edasi arendada?

Meie kuulamissessioonide formaat tundub töötavat – see peegeldab kuulamiskultuuri tõelist olemust. Ei mingeid segajaid, ei kõrvalist müra. Ainult sina ja muusika.

Mõned inimesed on soovitanud: „Tehke see suvel väljas, oleks nii tore!”, aga me usume, et kõik sellised häirijad lõhuvad selle kontseptsiooni tuuma. Siis pole see enam kuulamiskogemus, vaid lihtsalt üks järjekordne koosolemine, kus muusika on taustaks. Altareas on muusika ainus keskpunkt – sinna sa sukeldud. Alustame alati esimese tunniga ilma selektorita – see on aeg sotsialiseerumiseks, sõprade või uute inimestega kohtumiseks, artistiga suhtlemiseks, ettevalmistuseks sessiooniks. Samuti on külalistel võimalus pärast sessiooni veel kohapeale jääda.

Ainus arengusuund, mida kaalume, on see, et võiksime selle esimese tunni ajal katsetada fokusseeritud vestlusi – näiteks sõbralikke arutelusid mingi teema üle või muid sobivaid tegevusi. Lisaks on Altarea korraldanud ka ühe live-jämmisessiooni, kus muusikud said vabalt improviseerida ja näidata oma potentsiaali. See kogemus oli võimas – ja me plaanime seda kindlasti korrata. Lõpuks – Altarea ellu tuleb ka kolmas formaaditüüp: klubiõhtud. Need on pühendatud elektroonilisele tantsumuusikale – sama hoolikalt kureeritud, kuid liikumise rõõmu nimel.

Järgmine Altarea sessioon toimub täna õhtul kell 19–23 Mesilas (Peetri 6) ning seekord on puldi taga DJ ja graafiline disainer Jaan Pavliuk