30. aprillist 3. maini toimuvad kinos Artis filmipäevad, mille raames tutvustatakse Kõrgõzstani filmikunsti.

Kaader filmist „Ajamine”

Kaader filmist „Ajamine”

Eesti vaatajatele praktiliselt tundmatu Kõrgõzstani filmikunst on viimasel ajal kiiresti arenenud ning sealsetest filmidest saanud oodatud külalised rahvusvahelistel filmifestivalidel. Eesti kasvav huvi selle Kesk-Aasia riigi vastu sai kinnitust 2013. aasta detsembris toimunud Eesti peaministri visiidiga ning Eesti Vabariigi aukonsulaadi avamisega Biškekis.

Filmipäevade avamine toimub 30. aprillil parimate lühifilmide valikuga, mis pandi kokku mulluseks Kinošoki festivaliks, kus rõhutati sealtkandi tugevat lühifilmide tegemise traditsiooni. Kavas on mängufilmid „Ajamine” (rež. Ruslan Akun), „Sefiir” (rež. Nargiza Mamatkulova) ja „Vanapiiga” (rež. Aližan Nasirov) ning dokumentaalfilm „Rahvas, kes läks läbi aja” (rež. Marsbek Buzurmankulov). Avaseansil on kohal filmitegelaste delegatsioon Kõrgõzstanist. Seansi juhatab sisse režissöör Ruslan Akun.

1. mail on ekraanil Kõrgõzstani kohalik publikumenuk „Salaam, New York!”. Režissöör Ruslan Akun on oma filmi peategelase viinud New Yorki oma Ameerika unelmat ellu viima. Tulemuseks olev kultuuride kohtumine pakub palju koomikat. Ka selle seansi juhatab sisse režissöör ise.

Programm jätkub 2. mail dokumentaalfilmiga „Maa, kus me elame” (rež. Elnura Osmonalieva) ning filmialmanahhiga „Kõrgõzstan, ma armastan sind”, milles viis režissööri jälgivad oma riigi noorte tegemisi.

Laupäeval, 3. mail on kavas lastefilm „Printsess Nazik” (rež. Erkin Saliev), mille peategelane põgeneb kadumisele määratud küla karmist reaalsusest kaunisse joonistatud muinasjutumaailma. Kõrgõzstani filmipäevad lõpetab režissöör Temir Birnazarovi film „Kirg” noorest tütarlapsest, kes seisab oma elus raskete valikute ees.

Filmipäevade avaprogramm on eesti- ja venekeelsete subtiitritega. Ülejäänud filmid on subtitreeritud vene või inglise keelde. Kõik seansid on publikule tasuta. Pileteid saab välja võtta kino Artis kassast linastuse päeval.