Beats From The Vaultil esineb gruusia artist Marooned
Lugemisaeg 4 minSel laupäeval, 13. aprillil toimub HALLis tumedale elektroonilisele muusikale keskendunud pidu Beats From The Vault. Sel korral teeb üritusel live-etteaste Marooned Gruusiast, kes seob omavahel eksperimentaalse elektroonika, industrial’i, tummised rütmid, kõlavad helimaastikud ning vokaali, mille eest vastutab lauljanna Saturnia.
Alustasid oma muusikalist teekonda kitarril. Kuidas jõudsid elektroonilise muusika ja techno’ni?
Elektroonilise muusikaga oli mul õnn tutvust teha lähedaste sõprade kaudu, kes kuulasid seda juba tükk aega enne mind. Tol ajal olin täiesti vaimustuses elektrikitarrist ning leidsin selle sama tooruse ja energia techno’st. Mind oli alati tõmmanud tumedam rütmiline muusika ja techno puhul sain aru, et see on eelkõige kehamuusika, mida täiendavad su meeleseisund ja emotsioonid. Sisuliselt on see ka mu loominguprotsessi põhiline narratiiv.
Sinu teoste keskmes on rituaalne aspekt – austusavaldus meie esivanemate iidsetele tavadele. Kas need rituaalid on sinu arvates miski, millest me inimestena oleme eemaldunud?
Jah ja ei. Rituaali ennast ei saa defineerida ühe kindla asjana, see on meie eludes alati kohal. Kätlemine või klaaside kokkulöömine enne alkoholi joomist on kõige tavalisemad rituaalid. Aga usun, et spirituaalselt oleme eemaldunud oma vaimust, kehast ja hingest. Oleme eraldunud oma emotsioonidest. Julgen öelda, et muusika on kõige vaimsem ja lihtsam rituaal, mida saab teha ilma seda defineerimata või kirjeldamata.
Kas oled oma muusikasse põimunud mingeid aspekte oma rahvusidentiteedist?
Ei. Tähendab, mitte sihilikult. Grusiinid on muusikaliselt väga andekas rahvas. Paljude ülemaailmsete kultuuride juured on Gruusia folklooris. Ütlen alati, et techno on kehamuusika ja see on üks paralleel, mille tooksin Gruusia rahvusidentiteediga. Me oleme tantsiv rahvas. Riik sõna otseses mõttes jutustab sulle kogu oma ajalugu läbi tantsu. Ja selles tantsus peitub juhtinstrumendi doli trummi rütmide ilu.
Sinu viimasel EP-l „Spiritual Transition” kohtume jaapani müütiliste olenditega. Mis sind nende olendite juures võlus?
Ma arvan, et jaapanlastel on tugev spirituaalne taju ja nad ei käsitle seda eraldi institutsioonina. See on osa reaalsusest. Nende jaoks on kõik hing. Inimesed on hing. Mind lummab see, et nad ei eralda ennast ebaloomulikest müütilistest olenditest, kummitustest ja muust sellisest. Ma arvan, et EP kaanekujundus edastab seda kõige selgemini – me oleme inimmaskide taha peituvad hinged.
Kummal on sinu jaoks muusika tegemisel rohkem kaalu, intellektil või emotsioonil?
Ma arvan, et kummatagi ei jõua kaugele. Minu jaoks käivad need käsikäes. Usun väga tasakaalu. Muusika tegemise protsess ise on mu jaoks väga kompleksne ja ettearvamatu oskustöö. Ma ei kiirusta seda tagant, ma ei pane asju juhtuma. Ma liigun vooluga kaasa ja ei mõtle üle. See protsess peab olema loomulik.
Paljudesse lugudesse oled kaasanud jumaliku vokaaliga Saturnia, kes ühineb sinuga ka Tallinna esinemiseks. Kuidas see koostöö sündis?
Olen vaimustuses inimhäälest. Ma arvan, et see on ideaalne instrument. Saturniaga ristas elu meie teed omal moel. Olin alati tahtnud kaasata oma loomingusse inimhäält ja kasutada seda kui instrumenti. Kõik, mis me tegime, oli alati improvisatsiooniline, ilma ühegi loo kontekstita. Me lihtsalt klikkisime. Ajapikku kasvas see millekski suuremaks.
Kas oletan õigesti, et muusikaliselt oled sa päris tugevalt olnud mõjutatud Dead Can Dance’ist?
Jah, sul on õigus. Olen Dead Can Dance’i suur austaja. Oleme Saturniaga vägagi inspireeritud nende loomingust, hääle kasutamisest instrumendina ja trummide rütmilisest kruvimisest.
Kas mõtled loomise käigus ka juba sellele, kuidas tõlkida lood live-keskkonda või eelistad jääda mõtteis stuudioseinte vahele?
Ausalt öeldes ei. Mulle meeldib teha muusikat ilma eeldusteta. Loominguline vabadus on üks asi, milles olen alati eneseteadlik. Mind aitas esinemiste osas see, et lõpuks on mul päris oma heliline käekiri ja mul on lihtsam materjali koguda.
Oled öelnud, et sul on lisaks muusikale ka teisi loomingulisi väljundeid. Mis need on?
Kindlasti pole ma nii pühendunud teistele kunstivormidele kui muusikale, aga mulle meeldib oma oskusi täiustada. Tegelen meditatsiooni mõttes joonistamise ja kärgsulatis-tehnikas hõbenõude emailimisega, aga see pole midagi põhjapanevat.
Esined Eestis esimest korda. On see ühtlasi ka sinu kõige esimene tutvus selle riigiga?
Jah, külastan Eestit esimest korda. Ootan kannatamatult päeva, mil kohale lendame. Olen kindel, et sellest jäävad imelised muljed ja mälestused.
Intervjuu ilmus algselt inglise keeles Beats From the Vaulti kodulehel