Janno Sooäär alias DJ Quest on mitme ametiga mees. Ta on vedanud aastaid Raadio 2-s raadiosaadet „Programm” ja „Programm Extra”, korraldanud koos teiste sõpradega Eesti MC-bättleid ja legendaarset üritust Check One Two Von Krahlis. Tema uuemaks hobiks on plaadifirma Emerald City, mis on andnud tänaseks välja juba kolm vinüülplaati. Tänuväärseim on aga tema töö RBMA mister X-ina, kelle ülesandeks on tutvustada RBMA institutsiooni ja inspireerida eesti muusikuid kandideerima.

Foto: Andrei Ozdoba

Foto: Andrei Ozdoba

DJ-debüüt: Hakkasin vinüülplaate ostma tegelikult sel põhjusel, et mingeid mulle meeldinud lugusid polnud teises formaadis saadaval. Üheks hetkeks oli omajagu plaate kogunenud ja sõbrad kutsusid neid oma peo alguses mängima. Esimene avalik ülesastumine oli 2000. aastal.

Muusikas oluline: Soul.

Muusikas ebaoluline: Kohati tõstetakse artisti kui toodet tema muusikast kõrgemale. Imago on artisti puhul kindlasti väga oluline, aga mitte olulisem kui muusika ise, eks.

Mida mängin: Muusikat, millel on hinge ja mis paneb liikuma.

Mida ei mängi: Vastikusvärinaid tekitab popmuusika, millega mingid debiilsed tantsuliigutused kaasas käivad. Nt „Gangnam Style”, „Macarena”, „Crank That”, „Nõia elu” jne.

Eredamad mängumälestused: Aeg-ajalt tekivad tühja koha pealt peod, mis tõusevad täiesti teisele levelile. On mingid üritused, kus ühtäkki kõik inimesed tunnevad korraga, et nad ei taha, et see kunagi lõppeks. Eelmisel aastal näiteks Kuri Karjas ja Check One Two peod, viimati Eesti Laulu aftekas jazz-klubis Clazz. Muidu pärinevad eredamad mälestused ja suuremad seiklused vast väljastpoolt Eestit – Sónar Festival Barcelonas, Baltic Beach Party ja Positivus Lätis, Red Bull Music Academy USAs… Viimasena JuNouMi pidu Varssavis – super pidu fantastilise muusikaga, ainult et klubis lubati suitsu teha ja järgmine hommik lõhnasid riided, nagu oleks tõsisem lõkkeõhtu olnud.

Tehnilist: Varem (ja mõnikord erandkorras tänapäeval ka) vinüülplaadid, nüüd juba aastaid Rane’i Serato. Meeldivad klassikalised asjad – Technicsi plaadimängijad ja Pioneeri puldid. Lõpuks pole väga vahet – DJ-maailmas kehtib tänapäeval üsna tugevalt ütlus, et pole tähtis, mida sa reaalselt kasutad, vaid see, kuidas.

Nõuanne: Ära mine kunagi tööle. Hetke top 40 suudab arvuti või CD-mängija ka shuffle mode’is mängida. Imelik on vaadata tüüpe, kes mõru näoga neid lugusid mängivad, mille järgi nad ise elus ei tantsiks.

Viis klassikut:

Stevie Wonder „I Wish”

The Brand New Heavies „You Are The Universe”

Rick James „Give It To Me Baby”

Chuck Brown & The Soul Searchers „Blow Your Whistle”

Prince „I Wanna Be Your Lover”

Viis hetkekummitajat:

Justin Timberlake „Pusher Love Girl”

Philip Owusu „Goodnight”

Major Lazer „Get Free” (Yellow Claw Get Free Money Remix)

HNNY „Yearning”

OYT „You”

Lõppsõna: Tallinnas on pidusid, kuhu sattunud inimesed jäävad seal alati käima, aga paljud pole nendest midagi kuulnud. Saturday Night Soul Clazzis ja Check One Two Von Krahlis on mõned neist. Minu soovitusel on veel näiteks aprillikuu absoluutselt kohustuslikud üritused RBMA pidu DJ Zinciga F-hoones 5. aprillil ja Dwele kontsert Jazzkaarel 20. aprillil.