28. novembril kell 18.00 esitletakse EKKMis uut ajakirja-kunstiprojekti „Uus Materjal”. Eksperimentaalne betoonkarp püüab leida harmooniat sisu ja vormi vahel ning sisaldab endas lisaks tekstidele ka muusikat, videoid, kunstiteoseid ning muud „uut materjali”.

Ajakirja-kunstiprojekti esimene number võtab lähtepunktiks Lääne kunstimaailmas viimased aastad ringelnud hägusa uusmaterialismi teema ning mõtiskleb sellega kaasnevalt materjali tagasitulekust, materjalimõnust, uute materjalide ja kvaliteetide otsimisest jms. Projekt uurib, kas kontseptuaalsus ja tekstikesksus taganevad või lubavad sõbralikult enda kõrvale puhtal kujul materjalile ja objektile suunatud tähelepanu.

Ajakirjanumbris arutlevad Niekolaas Lekkerkerk, Nur El Shami, Kati Ilves, Eik Hermann, Marten Esko, Keiu Krikmann, Kalev Ramjalg, Jaak Kikas, Maria Juur jt.

„Uus Materjal” ilmub betoonkarbis, nummerdatud tiraažiga 111. Ühe osana sisaldab karp ka näiteks koostöös Artishok Recordsiga valmistatud kogumikalbumit Eesti näituste originaalhelikujundustest. Heli on tihti see immateriaalne osa näitusest, mis kipub dokumentatsioonist kergelt kaduma minema ning hilisematest kaadritest välja jääma. Kuid nüüd saab seegi betooni valatud.

Ajakirja avaldamist saadab ka lühike näitus EKKMis, mis lähtub kunsti järelelust/dematerialiseerumisest ehk uurib, milline on kunstiteoste saatus kui need on ühel või teisel põhjusel süsteemist välja tõugatud või välja jäänud. Osalevad kunstnikud panustavad uue kvaliteediga uue materjali sündi.

„Uus Materjal” on esimene osa pikemast projektist ning muutliku identiteediga mitteperioodilise väljaande iga number on eelnevast erinev – valitud teema määrab kontseptsiooni, vormi ja isegi nime. Samuti saadab igat ilmumist spetsiaalne üritus. Lubades pidevalt uut materjali, jääb vastutavaks väljaandjaks MTÜ Uus Materjal kolleegiumiga Evelyn Raudsepp, Marten Esko, Epp Õlekõrs, Madli Ehasalu, Brigita Reinert, Eva-Erle Lilleaed, Helen Ikla.

Näitus EKKMis jääb avatuks 1. detsembrini.