Nagu ikka, on september pärast pikka kaunist suve üks õige kultuurne kuu – midagi toimub igal pool ja küllap igale maitselegi jagub huvitavat. Alljärgnevalt mõned hoolega (käsitsi, just sinu jaoks jne!) valitud sündmused, aga silmad-kõrvad tasub ikka muidu ka lahti hoida, sest see pole kaugeltki kõik!

Krõõt Juurak ja Alex Bailey. Foto: Frank Möllenberg

4. septembril kell 14 toimub Kadrioru pargis lossiesisel rohealal performatiivne töötubade sari „Lemmikul olen mina ja minul on lemmik”, mida viivad läbi etenduskunstnikud Krõõt Juurak ja Alex Bailey (Performances for Pets) üheskoos lemmikloomadega. Töötubade kõrval seab end sisse Üle Prahi kollektiiv, kelle juhendamisel toimub piknik äraviskamisele mõeldud toiduainetest. Üritust korraldavad sõpruskuraatorid Triin Metsla ja Madli Ehasalu. Töötoad on huvilistele tasuta.

Tallinna Arhitektuuribiennaali (TAB) tänavune peateema on „Söödav ehk Ainevahetuse arhitektuur” ning peakuraatorid Lydia Kallipoliti (Kreeka/USA) ja Areti Markopoulou (Kreeka/Hispaania). TAB 2022 avanädal toimub 7.–11. septembrini, 7. septembril avatakse Eesti Arhitektuurimuuseumis ka TAB 2022 kuraatorinäitus „Söödav”. Kuraatorid püüavad kutsuda vaatajaid väljapaneku viie temaatilise plokiga mõtlema selle üle, kuidas saaks looduses toimuvaid ainevahetusprotsesse kasutada arhitektuuris. Peamine eesmärk on lausa seniste toidusüsteemide ümberkujundamine arhitektuursete muutustega.

ERSO möödunud hooajal startinud populaarne „Audiospaa” sari saab seekord avapaugu enne hooaja ametlikku algust, nimelt 8. septembri õhtul, ja viib publiku Tallinna techno-muusika hälli. Klubis HALL toimuval kontserdil „STEREO IS KING!” astuvad üles ERSO kammerkoosseisud, eelkõige on õhtu keskmes orkestri löökpillirühm. Kaasa teeb DJ Ivo Naries.

Aga tegevust ei jagu üksnes pealinna, Rapla mitmekülgne kultuurifestival Särin toimub selgi aastal, 9.–10. septembrini, tavapäraselt Kultuuriklubis BAAS. Programmist jätkub nii teatri- (sh stand-up’i-), filmi- (sh loodusfilmi-), muusika- (sh hiphopi-), kunsti- (sh loodusfoto-) kui ka kirjandushuvilistele (mh Lauri Räpp).

Üks „Skeenesousti” esinejaid, Alfa Collective. Foto: Johanna Adojaan

Tallinna hipstermussiskeene kutsub kõiki 10. septembril metsa (klubisse Uus Laine) korjama maitsvaid seeni (nautima alternatiivset heliloomingut), et koos valmiks üks eriti isuäratav soust (kultuuriliselt rikastav õhkkond). Vajalikke vürtse toovad „Skeenesoustile” ansamblid Alfa Collective, Ouu, Neon Fir ja Kenors. Köögitegevust juhatab kirjanik ja humorist Maiduk Kebab & Lifecoach

10. septembril toimub Kadriorus Koidula tänaval jällekord Kirjandustänava festival. Nagu ikka, leiab siit raamatuesitlusi, vestlusringe, kirjandus- ja kultuuriteemaliste arutelude avalikke salvestusi, kohtumisi kirjanikega, ettelugemisi, muusikat, teatrit jne jne. Festivali programmis on ka sel aastal tähelepanu all mitmesugused tähtpäevad, näiteks Ristikivi 110, Bornhöhe 160, Pervik 90, Rummo 80, Saat 75.

Diana Harten. Foto: Kristina Kuzmenko

17. septembril esietendub Sakala 3 teatrimajas Eesti postitantsupioneeri Diana Harteni debüütlavastus „Behind My Skin”. Teose aluseks on vene fotokunstniku Maria Krugovaya intiimsed tekstid vaimsest tervisest, seksuaalsusest ja toimetulekust patriarhaalses ühiskonnas. Lavastus on pühendatud kõigile, kes pole olnud endaga alati ausad, tugevad ja tahtejõulised või on kaotanud vahel tee ühiskonna ootuste ristmikul. Tantsivad Freyja Tralla, Helen Vaikma, Pia Martin, Kristel Mikkus.

Teatrisõpradele on Paide teatril hea ja nukker uudis ühekorraga, sest 30. septembril esietendub Paide Muusika- ja Teatrimajas Johannes Richard Seppingu lavastatud ja etendatud „Übermensch”, millekohast rõõmu küll ilmselt veidigi kahandab asjaolu, et tegemist on Paide teatri eelviimase lavastusega… Kes pole veel jõudnud nimetatud kultuuriasutust külastada, minge kindlasti; kes on juba jõudnud, minge samuti kindlasti!

Lisaks on A-Galerii AKENDEL parasjagu avatud tervenisti neli uut ehtenäitust, mida on võimalik seirama tulla kuni 29. oktoobrini. Ivar Kaasiku „Elu ja surm. Lõpp ja algus” võtab läbi ehete fookusesse surmateema, klaasikunstniku Kai Kiudsoo-Värvi „Viivud” keskendub mälupiltide värvipassidele, hiina päritolu kunstniku ja juveliiri Yao Tani „XY” jutustab vaevu hoomatavast ebamäärasusest ning Jacqueline Yaing Yao „Ruum” otsib ehete abiga igaühe oma maailma.

„Muld ei hoia meie armastust”, detail Merike Estna teosest. Foto: Stanislav Stepaško

27. novembrini aga saab Kai kunstikeskuses lähemalt tutvuda Merike Estna personaalnäitusega „Muld ei hoia meie armastust”, mille kuraator on Karin Laansoo. Väljapanek on kunstniku omamoodi miniretrospektiiv, kus on eksponeeritud nii mahukad uute teoste seeriad kui ka paljud varem Eestis esitlemata tööd.