Viimaste aastatega Tallinna kinomaastikul traditsiooniliseks kevadekuulutajaks saanud ameerika kultusfilmide festival Freedom Fries alustab tänavu veebruari lõpus ning loodetavasti saabub ka kevad tänu sellele varem. 27. veebruarist kuni 5. märtsini kinos Sõprus toimuva festivali kava on eklektiline nagu sõit idarannikult läänerannikule või põhjast lõunasse vahepeatusega kosmoses.

Komöödia „Clerks”

Komöödia „Clerks”

Festivali kõige suurejoonelisem teos on Stanley Kubricku austusavaldus inimkonna uudishimule ja maailma lõputusele ehk „2001: A Space Odyssey” (1968). Erakordne võimalus on näha Terrence Malicku esimest filmi „Badlands” (1973). See on kirjandusklassikutest inspireeritud unenäoline ning nooruslikult uljas ja kaunis film, mis toimib nagu uskumatu puhastustuli Lõuna-Dakota preerias.

Viimastel aastatel uute šedöövritega hakkama saanud Kevin Smith ja Michael Mann on esindatud neile tuntuse toonud töödega, esimene ajatapmise komöödiaga „Clerks” (1994) ja teine lihasuretamise trilleriga „Heat” (1995). Mõlema teose täht kõrgub ameerika filmimaailma kohal igavesti, nagu on alatiseks tagatud ka positsioon nende filmide nimekirjas, mida peab nägema.

Festivali kõige huvitavam osa lasub ehk vähem nähtul ja võimalusel teadmatusse hüpata. Olgu selleks siis täiesti legendaarne, ent horror-muusikalina kahetsusväärselt alahinnatud „The Rocky Horror Picture Show” (1975), mis linastub koos kostümeeritud tantsijatega, Gus Van Santi esimene film „Mala Noche” (1986) või festivali kõige põrandaalusem teos „Downtown 81” ehk „New York Beat Movie” (1981), mille peaosas on kadunud Jean-Michel Basquiat. Silma tasub peal hoida ka kunstnike Henri Hüti ja Mihkel Ilusa kureeritud seitsmel mikroüritusel, mis on loodud täpselt iga filmi juurde kirsiks, pühaks lehmaks või camp’iks.

Vaata lähemalt festivali Facebooki lehelt.