Riigikogu uue koosseisu esimese istungi eel avaldati kodanikualgatuse „Jah vabadusele, ei valedele” eestvedamisel taaskord meelt.

Meelevaldus Toompeal. Foto: Ken Mürk

Meelevaldus Toompeal. Foto: Ken Mürk

Neljapäeval, 4. aprillil tervitasid kell 11 alanud riigikogu esimesele istungile kogunenud saadikuid sadakond meeleavaldajat, varustatud Keskerakonna ja Isamaa saadikute piltidega, millele olid sümboolselt „kinnitatud” EKRE ninameeste peakatetest inspireeritud kaabud, lisaks oli näha sinimustvalgeid ja ise tehtud erinevate murelike sõnumitega plakateid.

Rahumeelsele registreeritud meeleavaldusele oli inimesed kokku kutsunud kodanikualgatus „Jah vabadusele, ei valedele!”, kes on ka möödunud pühapäeval Tallinnas ja Tartus toimunud suuremate meeleavalduste taga. Peamine, mille vastu protestiti, oli jätkuvalt Jüri Ratase eestvedamisel moodustav Keskerakonna, Isamaa ja EKRE koalitsioon. Ehkki väga lootusrikkad koalitsiooni ärajäämise osas enam ei olda, on meeleavaldajad üksmeelselt veendumusel, et poliitikute südametunnistusele tuleb koputada.

Kohale olid tulnud ka kliimaaktivistid, kelle ettevõtmine kandis nime „Riigikogu avaistung – üle minu laiba!“ ning kujutas endast nende Facebooki-sündmuse sõnastuse kohaselt „Rahumeelset Vägivallatut „surnuna” lamamise aktsiooni, näitlikustades olukorda, kus lühiajalise kasu nimel oleme ohverdamas oma enda ja tulevaste põlvede põhiõigusi”. Veel kolmanda samaaegselt toimunud aktsioonina jagas kodanikealgatus „Kõigi Eesti” eesostas Indrek Kaselaga värsketele saadikutele mõtlemisaineks Hans Roslingi raamatut „Faktitäius” (e.k. Tänapäev, 2018).

Vahepeal levis meeleavaldajate telefonide ekraanidel Peeter Ernitsa fotopostitus, millel oli tabamus riigikogu saalist, kus kujutatud „pinginaabreid” Raimond Kaljulaidi ja Ruuben Kaalepit ehk „hunti ja jänest sõbralikult koos” (kumb oli kumb, ei ole senini selge), mugavalt oli jäetud täpsustamata, et esimesel istungil istuvad saadikud tähestikulises järjekorras, niisiis osutusid hüüatused stiilis „Ka sina, Raimond“ lõppeks ikkagi üleliigseks. Ainsa ekrelasena oli õue piketeerijate juurde otsustanud tulla seesama Ernits ja kui esiti jäigi mulje, et ajakirjanikud provokatsioonile ei allu, läks edasine siiski nagu ikka – meeleavaldajatele see muidugi aga ei meeldinud. Ehkki kohale oli tulnud ka üksikuid uut valitsust häälekalt pooldavaid isikuid, kes ülejäänud kogunenud häältega vaidlema kippusid, kulges pikett rahumeelselt.

20 minutit enne istungi algust tulid kaunil päikeselisel hommikul Riigikogus hoonest sõbraliku publiku ette ka sotside saadikud soliidses koosseisus – näha oli nii Ossinovskit, Sikkutit, Mikserit, Kaljuranda, Saart kui Raiki –, astusid üle kliimaaktivistide „laipade” ning vestlesid meelavaldajatega omamehelikult, kiitsid ja selgitasid enda olukorda ning näisid üldjoontes rõõmsad ja rahulikud. Seda ei saa otseselt öelda Jüri Ratase kohta, kes seejärel väikese musta riietatud kaaskonna ning meeleavaldajate vilistamise saatel jooksujalu majja sisenes.

Fotod: Ken Mürk