Ilmunud on raamat eesti kaasaegsest rauakunstist. Professor Kadri Mälgu koostatud eesti- ja ingliskeelne raamat on pühendatud meie kaasaegse sepakunsti mõttelisele isafiguurile ja viljakale kunstnikule Heinz Müllerile. Tegemist on esimese kaasaegset sepist dokumenteeriva teosega, kus põhirõhk eriala järjepidevusel kaasaegses kunstis.

Heinz Müller, Antoniuse kabel Niguliste kirikus; sepisvõre, 1982

Heinz Müller, Antoniuse kabel Niguliste kirikus; sepisvõre, 1982

Eesti sepakunsti juured ulatuvad enam kui kahe tuhande aasta taha, sepp oli üks esimesi kutselisi oskustöölisi ning külaühiskonna auväärsemaid ametimehi. Värskelt ilmunud raamat „RAUAST/ ON IRON” koondab selle materjali avaldumisvorme 37 kaasaegse metallikunstniku nägemuses. Raamat on kaalukas, selles on üle 250 pildi Heinz Mülleri, tema õpilaste ja nende õpilaste töödest. Raamat avab rauda kõige erinevamate nurkade alt – õrnadest ehisnõeltest kuni suurejooneliste arhitektuursete disainilahendusteni.

Raamatu tekstid on kirjutanud prof em Tiit Pääsuke, Heinz Valk, arhitekt Lembit-Kaur Stöör, Heigo Jelle ja Kadri Mälk.

Raamatu kujundaja on Jaanus Samma.

Nädal pärast raamatu esitlust, 28. augustil avatakse Tartu Kunstimuuseumis näitus TUNGraud, mis keskendub raua ning sepise kasutusele ehetes ja objektides. Eksponeeritakse Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunstiosakonnast pärit autorite töid.