Eesti Kunstiakadeemia kunsti ja disaini eriala doktorandi Kärt Ojavee tekstiile ja kõrgtehnoloogiat käsitlev doktoritöö pälvis üleeile, 27. augustil oponendilt, juhendajalt ja hindamiskomisjonilt kõrgeima hinnangu, vahendab ERR-i uudisteportaal.

Pildil Kärt Ojavee koos teosega „Symbiosis W”, kaasautor Eszter Ozswald. Tegemist on intelligentse tekstiiliga, mis reageerib puudutustele. Vildist tekstiili katsudes tekib sellele aeglaselt valge muster, mida on näha ka pildi vasakus osas. Foto: Priit Mürk

Pildil Kärt Ojavee koos teosega „Symbiosis W”, kaasautor Eszter Ozswald. Tegemist on intelligentse tekstiiliga, mis reageerib puudutustele. Vildist tekstiili katsudes tekib sellele aeglaselt valge muster, mida on näha ka pildi vasakus osas. Foto: Priit Mürk

Kärt Ojavee doktoritöö kannab pealkirja „Nutitekstiilid interjööris. Aeglaselt muutuvad pehmed ekraanid”. Doktoritöö sündis Kärt Ojavee pikaajalise uurimisprotsessi ja disainikatsetuste tulemusena ning tihedas koostöös Tallinna tehnikaülikooli biorobootika keskusega. Doktoritöö juhendajaks oli Tallinna tehnikaülikooli professor Maarja Kruusmaa, kes ütles ERR`ile Ojavee tööd kommenteerides: „See on õpikunäide sünergeetilisest tegevusest. Suures osas on see tänu Kärdi heale suhtlemisoskusele ning kõrgele tööeetikale. Leian, et tema doktoritöö on uudne, käsitleb olulist teemat ning on kõrgel teaduslikul tasemel.”

Töö eelretsensendid olid professor Thomas Hollstein (TTÜ) ja dr Lena Berglin (The Swedish School of Textile), oponent oli samuti professor Thomas Hollstein.

Kärt Ojavee on eesti disainer, kes on alates 2004. aastast töötanud aktiivsete ja interaktiivsete tekstiilidega, keskendudes eksperimentaalsetele installatsioonidele ja kontseptsioonidele. Kärt on koos ungari disainer Eszter Ozsvaldiga ja Biorobootika Keskusega tegelenud ka ooteruumitekstiilide väljatöötamisega, mis muudaksid aeglaselt oma mustrit ning vastanduks kiirele LCD teleri kultuurile. Ojavee disaini keskmes on aktiivsed mustrid ning uus lähenemine materjalile. 2012. aasta sügisel alustas Ojavee ka isikliku brändiga KO!.

Ojavee looming kombineerib looduslähedasi materjale (vilt, linane riie) kaasaegse tipptehnoloogiaga, mistõttu paigutub ta oma töödega kunsti ja teaduse piirialadele. Pidades oluliseks mustreid ja uusi lähenemisi tekstiilile, on Ojavee tööd oluliselt mõjutatud loodusest ning taimede kasvamisest ja arenemisest. Nii on mitmed tema loodud objektid vastuvõtlikud keskkonna mõjudele (näiteks soojusele või valgusele) ning ka inimpuudutusele. Lisaks on oluline, et Ojavee kasutab oma loomingus vaid biolagunevaid või taaskasutatavaid materjale.

Ojavee on osalenud arvukatel näitustel Eestis, Münchenis, Helsingis, Stockholmis, Londonis, Philadelphias, Shanghais, Reykjavikis jm. Tema töid on avaldatud raamatus „INPUT_OUTPUT: Performative Materials in Architecture and Design” ning erinevates erialastes ajakirjades.