Sel nädalavahetusel, 26.–28. novembril, korraldavad etenduskunsti platvormi eˉlektron asjapulgad minifestivali Nature As Magic. Esinemisi saab nautida nii virtuaalselt kui kohapeal nende Kopli 27 stuudios. Ürituse peakorraldaja on Hendrik Kaljujärv, kelle käest uurisime nii festivalil aset leidva kui ka heliloome ja organiseerimise suhte kohta.

Hendrik Kaljujärv

Oma korraldamisvälises töös oled tuntud kui muusika- ja audioinimene, komponeerid muusikat teatrile, filmile ja teistele heliprojektidele. Kuidas sa korraldamiseni jõudsid?

Ma tahtsin väikest pausi muusikaga tegelemisest. Selle eesmärk oli tekitada olukord, kus mul ei oleks ühtegi põhjust muusikaga tegeleda. See oli vahepeal üsna intensiivseks läinud. Neid põhjuseid, miks muusikat teha, oli kogu aeg, aga tahtsin, et need oleksid loomulikumad või orgaanilisemad. COVIDi situatsioon andis selleks päris hea võimaluse. Üleüldse, mulle tundub, et inimesed, kes soovisid midagi muuta või korraks tagasi tõmbuda, neile see võimalus loodi. Mina olin üks nendest, kes otsustas seda ära kasutada. 

Selle tulemus on pigem revideerimine, korrastamine. Muusika ei kao kuhugi, aga ta on arusaadavam mulle endale. 

Kas korraldamine tundub sulle endale ka loomingulise väljundina või on see pigem logistiline ja ratsionaalne protsess? 

eˉlektroni töö on väga loominguline. Korraldamisega on siin huvitaval kombel vähe pistmist, sest nii palju kui sa üritad midagi korraldada, korraldab kõik end tegelikult ise. Tuleb püüda lihtsalt asjaga ühte sammu käia või vaadata, kuhu see läheb. Nii et see on erakordselt loominguline ja selle võrra ka meeldiv tegevus. Me teeme festivale, toome välja teoseid, suhtleme palju teiste kunstnikega ja muud, mis selle juurde kuulub – kuidagi ei olegi sellist korraldamise maiku. Pigem loomegi üldist aurat või vaibi. 

Mis on Nature As Magic festivali keskne lootus või motiveeriv idee?

Nature As Magic on tegelikult seotud kahe teise festivaliga Soomes, üks on Aavistus Festival ja teine Pixelache Festival. Iga organisatsioon korraldab ühe sündmuse oma asukohas. Nature As Magic on selle katusnimetus. See iseenesest ei kohusta ega seo meid kuidagi. Programmi tegemine ja see, mis siin toimuma hakkab, on iga organisatsiooni oma vaba voli ja otsus. 

Kuna me ei ole kordagi oma stuudiot inimestele avanud, oleme keskendunud sellele, et kutsume neid sel korral külla. Idee ongi selline kogukonnapõhine ettevõtmine. Need, kes eˉlektroni ettevõtmistest huvitatud on, saavad kokku, kuulavad muusikat, naudivad kunste, räägivad juttu. 

Milliseid üritusi, esinemisi sina sellest nädalavahetusest kõige enam ootad?

Kindlasti pakub suurt huvi see, millega tuleb lagedale ASUNA, kes just eelmine nädal tegi Tallinnas Kanuti Gildi SAALis heliinstallatsiooni „100 keyboards”. Peale selle installatsiooni tegemist tuli ta meie juurde nädalaks residentuuri. Selle nädalaga valmistab ta ette ühe kontserdi, mida ta siin laupäeval esitab. See saab olema põnev. 

Unholy 3nity teeb läbivalt midagi, installatsiooni, performatiivset. Ma ei oska oodata ega arvata, mis sealt tulemas on. Sama kehtib ka teiste esinemiste kohta. Kõigi etteastumiste põhiline tuum on see, et need sünnivad selle sündmuse jaoks. 

Milline loodusnähtus on sinu jaoks kõige maagilisem? 

Mulle väga meeldib, kui asjad muutuvad. Kõdunemine, näiteks. Või kui miski otsa lõppeb. See on ilus, kuidagi loomulik protsess. Seda loodus ise ei takista.