Hoolimata kõigest hirmsast ja nukrast, mis lähemal ja kaugemal meie ümber toimub, on meil ikkagi kultuuri. Ikka toimub esietendusi, esilinastusi, kuulutatakse välja kirjanduskonkursse, avatakse näitusi, peetakse konverentse…

Võimalik, et just kultuurist peaks otsima ka lohutust (või hoopis tarvilikku sõjakust?), koostööd ja kokkusaamisi. Siin on mõned hoolikalt valitud võimalused märtsiks – kuhu minna, mida teha.

Täna, 4. märtsil avatakse A-Galerii SEIFis Taiwani kunstniku Piera Ying-Chu Shih (snd 1993) näitus „KAASLANE”. Tegemist on kunstniku parasjagu käimasoleva projektiga, mille käigus Shih katsetab, kuidas positsioneerida käsitööd suhtelises esteetikas ning kui kaugele võib jõuda lahkuse ja empaatiaga. Tema eesmärk on luua unikaalsete käsitsi valmistatud metallist miniatuuride abiga ringlus, mis kinkimise teel tavapärasest tarbimisstruktuurist välja jõuaks. Näitus jääb avatuks 29. märtsini.

Lisaks tasub märgata A-Galerii ja meie kohalike ehtekunstnike heategevuslikku müüki, mille tulu annetatakse täienisti Ukraina heaks tegutsevatele organisatsioonidele (MTÜ Pagulasabi, MTÜ Mondo ja MTÜ Ukraina Kultuurikeskus). Valikus olevad ehted leiad A-Galerii e-poest, kuid kohapealne valik (Hobusepea 2) on veelgi suurem.

Pärast näituse avamist ongi aga aeg õhtusteks pidustusteks, sest Sveta Baar kutsub täna, 4. märtsil kell 19 taas osa saama naiste ööst! Sel korral kostitab külastajaid muusikaliste elamustega brasiilia audiovisuaalkunstniku Libra Lima projekt IDLIBRA. Libra Lima muusiku- ja DJ-stiil ühendab tema enda popi ja funk’i juured elektroonika, breakbeat’i ning afrolatiino rütmidega.

Libra Lima. Foto: pressimaterjalid

Järgmisel nädalal (neljapäeval, 10. märtsil) esietendub aga lõpuks Sõltumatu Tantsu Laval ka Zuga Ühendatud Tantsijate värske „Suur teadmatus”. See on füüsiline mõtisklus lahtilaskmisest, ärasaatmisest ja rituaalidest, mis puhastavad ning valmistavad ette kohtumist uue ruumi ja maailmaga. Lõpp tundub sageli lõplik, nõnda kipuvad ka meie sellekohased mõtted ja tunded olema (surm)tõsised. Elage ettevaatlikult, käige nööri mööda, ärge külmetage, jääte haigeks ja purikas kukub pähe, murrate kaela ja leiate oma otsa. Aga mis siis, kui see ots ei olegi ots? Lavastajad, koreograafid ja etendajad Tiina Mölder, Kärt Tõnisson, Helen Reitsnik, Ajjar Ausma, Päär Pärenson.

Zuga Ühendatud Tantsijad. Foto: Anastasia Semjonova

Pärast naistepäeva on aga põhjust seada sammud hoopis Raplasse, kus toimub 11.–13. märtsini traditsiooniline Naiste Ööde Filmifestival (NÖFF). Sel aastal on festivali läbivaks teemaks unustatud ja unustamatud naised. Nii kohtume filmilina vahendusel soome kunstnike Helene Schjerfbecki ja Maija Isola, inglise laulja ja näitleja Jane Birkini ning kabareelaulja Lolaga. Lisaks on kavas eesti dokumentaalfilmide seanss koos külalistega.

12. märtsil on aga taas käes värskeima Made in Estonia Maratoni aeg. Tegemist on etenduskunstide lühivormide festivaliga, mis toimub tänavu juba 15. korda. Osalemise ainuke tingimus on, et kuni 10-minutiline etteaste oleks valminud spetsiaalselt maratoni jaoks. Seda, mis laval toimuma hakkab, teavad vaid tehnikud ehk, jah, tegemist on põrsas-kotis-diiliga! Lisaks tavapärasele kolmele plokile (black box, videoplokk ja tühi lava) näeme sel aastal pungiplokki.

Emakeelepäev on muidugi üldse rikkaliku kultuurikavaga päev, aga näiteks on siis võimalus külastada Eesti Rahvusraamatukogu emakeelepäeva konverentsi „Selgelt eesti keeles” (14. märtsil kell 11 Hopneri majas (Raekoja plats 18)). Juttu tuleb selgest keelest õige mitme nurga alt. Läbi meie mõtete, ümber meie maailma, lihtlabaselt ja diplomaatiliselt… Teiste seas astuvad üles Jaak Jõerüüt, Katre Kasemets, Arvi Tarvast ning Maris ja Tiit Pruuli. See, kel kohale tulla pole võimalik, saab vaadata sündmuse ülekannet otse või hiljem rahvusraamatukogu YouTube’i kanalilt või Facebooki lehelt.

Märtsis jõuab kinodesse ka dokumentaalfilm „Sellest saab meie suvi” (režissöör Marje Tõemäe), mille peategelasteks on Karit, Doris, Fred ja Joonas – neli peagi kooli lõpetavat ja iseseisvasse ellu astuvat noort. Tegemist on järjefilmiga 12 aastat tagasi linastunud dokumentaalfilmile „Aeg on siin”, mis jälgis neidsamu lapsi nende esimese kooliaasta jooksul. Millest nad mõtlevad ja unistavad, mis on aastate jooksul muutunud, milline paistab tulevik?

„Sellest saab meie suvi”. Kaader filmist

Ja lõppeks tasub tähelepanu juhtida sellelegi, et meie sõsarväljaanne Värske Rõhk kuulutas ühes Eesti Novelliga välja novellikonkursi „Värske novell”, ikka selleks, et meelitada ka nooremat põlvkonda novelli ülla žanriga lähemat tutvust tegema. Võistlusele on oodatud 15–19-aastaste noorte lühijutud. Võitjate vahel jaotub auhinnafond 1500 eurot ning parimad tekstid avaldatakse Värskes Rõhus ja kogumikus „Eesti novell 2023”. Tekste maksimaalse pikkusega 15 000 tähemärki (ühes tühikutega) oodatakse hiljemalt 31. augustiks aadressile novell@va.ee.