3.–8. märtsil toimuv feministlik kultuurifestival Ladyfest Tallinn pakub osalejatele praktilisi töötube, etendusi, kontserte ja kinos Artis toimuvat filmiprogrammi, kus linastuvad vaid naisrežissööride teosed.

Kaader filmist „Ilu”.

Kaader filmist „Ilu”.

Filmiprogramm ja ühtlasi kogu festival avati eile, 3. märtsil kinos Artis. Esmaspäevast kolmapäevani toimuvad filmiseansid kell 19.00 ja 21.00, neljapäevast laupäevani ainult kell 19.00. Kavas on prantsuse dokumentaalfilmid „Meie endi kätes” aktiivsetest pesuvabriku naistest, kes asuvad päästma oma töökohta, ning „Françoise Héritier ja sooreeglid”, milles tuntud antropoloog analüüsib naiste kohta kaasaja maailmas. Eksootikat pakub Argentiina mängufilm „Ilu” wichi-hõimu tüdrukust, kes peab loobuma oma kalleimast varast — pikkadest juustest. Taanist on vaatamiseks draama „Väike sõdur” endisest sõjaväelasest Lottest, kes tsiviilielus püüab prostituutide autojuhi ja ihukaitsjana elatist teenida, kuid ei suuda taluda tema ümber lokkavat vägivalda.

Lesbipaari püüdlusi last saada on kajastatud kohati humoorika nurga alt dokumentaalsugemetega saksa draamas „Kaks ema”. Transsoolist Leedus poisina üles kasvanud, kuid nüüdseks Berliinis elamisväärse elu poole püüdlevat kunstnikuhinge portreteerib dokumentaalfilm „Julia”. Soomes 1990. aastatel kõmu tekitanud feministliku romaani „Hirmu geograafia” ekraniseering näitab, mis võib juhtuda, kui naised otsustavad kätte maksta neid tabanud ülekohtu eest.

Festivali filmiprogrammis linastub ka kaks filmi Artise väärikate kinohommikute filmisarjast. Neljapäeval, 6. märtsil kell 11.00 on kavas vene režissööri Larissa Sadilova mängufilm „Tüdruk” noorest tadžikitarist, kes hakkab vastu rahvuslikule tabule ning põgeneb kallima juurde Moskvasse. Reedel, 7. märtsil kell 11.00 näidatakse auhinnatud Kanada dokumentaalfilmi „Igaühel oma lugu”, milles režissöör Sarah Polley uurib oma ema minevikku, mis on kõigile pereliikmetele erinevalt meelde jäänud.

Filmi „Väike sõdur” treiler:

LadyFesti teistel üritustel Tallinnas saab lisaks kuulata naismuusikuid Soomest ja Eestist, osa saada improteatri etendusest, õppida läti queer-aktivistide juhendamisel tegema autobiograafilisi koomikseid ja isetehtud ajakirju ehk zine’isid, valmistada vegan toite ning feministlikult taasluua enda või teiste luuletusi luuleümarlaual.

Lisaks toimuvad üritused ka Tartus. Eesti Naisüliõpilaste Seltsiga koostöös toimub aruteluõhtu perevägivallast, Anna Haava 7a hõivatud majas toimub vegan õhtusöök ja Vagina Pride’i grupp annab õpitoa mentaalse vägivallaga toimetulekust.

Kogu festivali programm on saadaval siin, filmiprogrammi saab kiigata siit.