9.–10. juulil seab end Peipsi ääres Kauksi rannas sisse festival Mägede Hääl. Kuna üritus toimub Peipsi veerel esmakordselt, jagab korraldustiim mõned soovitused, et külastusest maksimum välja pigistada.

Fotod: erakogu

Kuremäe klooster

Kui oled terve talve Wim Hofi seltsis veetnud, võib soe suvi ja pea troopiline temperatuur väga vastumeelne olla. Tahtejõud langeb, iga rakk fibromüalgitseb ning depressioon hiilib lõõmava päikese tagant iga päevaga lähemale. Selle suve jääkülm tip: Kuremäe kloostri püha allika vesi on sama külm kui su lemmik talvine suplusauk. Hüppa sisse ja taasta oma tahtejõud, peata  fibromüalgia, hülga vastik suvedeprekas. Ja et allikas on lisaks kõigele muule ka püha, on supervõimed ja parem elujärg garanteeritud.

Kauksi-Alajõe

Tee Kauksist itta läheb küll Vasknarva välja, kuid too kahe küla vaheline jupp pakub ehk enim silmarõõmu tervel maal. Järveäärne surnuaed, männimets, Brežnevi-aegsed suvilad, skulptuuridega kaunistatud moodsad datšad ja loomulikult maailma parim rand. Võib lausa öelda, et kandi mikrokosmos.

Suitsukala

Peipsi kandis võib tunduda, et iga 100 meetri tagant müüb keegi tee ääres suitsukala. Müübki. Proovi. On hea.

Sibulad

Sibulatega on siin nagu suitsukalaga – hea. Kui tuled Tartu suunalt on võimalik külastada lausa sibulatele pühendunud restorani: Kolkja kala- ja sibularestoran.

Avi

Avinurme, Avijõgi, Avi tänav. Haug pidavat Kodavere murdes avinolk olema – nii väidab Mart Avi, kes nagu kõik head Avid end siinkandis peidab. Kui teda täiskuuga juulis tabama minna oleks see vist „Avi otsimine”. Või „Avipüük”?