Aastaring on suverežiimile meeldivalt lähedale tiksunud ning üha tihedamini kerkib vestlustes õhku järgmine küsimus: „Kuhu festivalile sa sel aastal lähed?”

Eriti ärksad on oma plaanid juba teinud, aga need, kes veel kindlad pole, saavad abi meie traditsioonilisest suvefestivalide välimäärajast, mille esimeses osas jagavad oma muljeid juba käinud ja näinud muusikasõbrad. Valikut jagub mitmele maitsele, kehtigu see siis muusika, asukoha või muu meelelahutuse kohta. Kuna sündmusi leiab juuni peale rohkem, kui mahutada jaksame, ei näinud kõik festivalid trükimusta, kuid soovitame kindlasti üle vaadata ka näiteks Seto Folgi.

Võnge
Millal: 14.–15. juuni
Kus: Altja, Lääne-Virumaa
Kes: Douglas Dare, BLOW, Fil Bo Ritva, Eugénie, Chris Noah, Luke-Sital-Singh, Miljardid, Puuluup, Tuulikki Bartosik, Luurel Varas, Kadri Voorand ja Andre Maaker, Jasperino jt.

Inger Fridolin. Foto: Ken Mürk

Inger Fridolin. Foto: Ken Mürk

Inger Fridolin, muusik
„Minu eelmise suve üks meeldejäävamaid esinemisi toimus festivalil Võnge (endise nimega Acoussion). Varem polnud ma selle üritusega kokku puutunud, kuid imedemaa, mis mind sinna jõudes vastu võttis, võlus mind koheselt. Tundsin end pigem kodus või maal, mitte suurel festivalil – olemine oli väga hubane. Festivalialale oli paigutatud kolm lava, mis olid väga looduslähedaselt dekoreeritud. Kasutati rippuvaid tulukesi, mis õhtul soojalt helendasid, ning inimesed nautisid muusikat murul istudes või piknikku pidades. Ööbiti pere ja sõpradega telkides ning oli päikseline ja soe. Täiuslik idüll. Olin esinejatest kohe esimeste seas ning hea õhkkonna lõi pilt inimestest, kes istusid murul ja nautisid muusikat. Kuigi rahvast polnud ülemäära palju, tekitas publiku kaasaelamine ja päikseline ilm südamesse pikaks ajaks sooja tunde.”

Solstice
Millal: 20.–22. juuni
Kus: Rukatunturi, Ruka-Kuusamo, Põhja-Soome
Kes: Buttechno, DJ Nobu, Mama Snake, Celestial Trax, D. Tiffany, Shanti Celeste, Onni Boi, Antti Salonen, Justus Valtanen, Огни jt.

Mari-Anna Miller. Foto: Ken Mürk

Mari-Anna Miller. Foto: Ken Mürk

Mari-Anna Miller, DJ
„Need, kel tahtmist sel aastal jaanipäeval midagi teistsugust kogeda, võivad seada sammud Põhja-Soomes asuvasse Ruka külla, kus toimub esimest korda muusika- ja kunstifestival Solstice. Suvise pööripäeva aegne sündmus rullub lahti Rukatunturi suusakuurordis, kus külastajatel on võimalik lisaks kultuuriprogrammi nautimisele ka matkata, parvetada või karusid vaatama minna. Ürituse line-up’is on rõhuasetus peamiselt kohalikel talentidel, nagu Sansibar, Linda Lazarov, Kristiina Männikkö ja Emma Valtonen, kuid kohale lennutatakse ka välismaiseid artiste, kellest tooksin välja enda suured favoriidid D. Tiffany, Mama Snake’i, DJ Nobu ja Buttechno. Festivalialale kerkivad ka erinevad kunstiobjektid, mis varieeruvad 3D-skulptuuridest interaktiivsete puit- ja tuleinstallatsioonideni ning mille eesmärk on tõsta esile asukohale omast looduslähedust ja põhjamaisust. Korraldajad soovitavad kohale minna juba paar päeva enne üritust või jääda kauemaks, et nautida kõike, mida Rukatunturil pakkuda on.”

Juu Jääb
Millal: 20.–23. juuni
Kus: Muhu Muusikatalu, Muhumaa
Kes: Sinfonia da Carnaval, Marius Neset, True Think, Bastien Picot & AURUS, Lee Oskar, Liina Saar ja Ivi Rausi, Reigo Ahven Trio jt.

Priit Pruul. Foto: Ken Mürk

Priit Pruul, muusikasõber
„Juu Jääb on Eesti kirjus festivalisuves üks omamoodi fenomen. Sõbraliku jam session’i (mis on siiani Juu Jääbi lahutamatu osa) võnkega kontserdiideest 23 aastat tagasi välja kasvanud muusikasündmus on ka heitlikest aegadest hoolimata suutnud kas või minimaalsel tasemel sellele tundele ja esitisele mõttele truuks jääda. Festivali ellukutsuja ja hing Villu Veski on kahtlemata visionäär, kes on suutnud luua mittekuskile midagi. Globaalsest vaatevinklist üks taluhoov Muhus just seal asubki – mittekuskil. Üks asi, mida Veski mõistab geniaalselt teha, on moodsas keeles follow-up, sest väga mitmed Juu Jääbil esinenud artistid satuvad tänu festivalile siia taas kontserte andma või astuvad üles mõnes Veski muusikalises projektis, ehk mõneti on Juu Jääbi puhul tegemist ka muusikalise inkubaatori ja turvalise kodusadamaga. Kui ühe muusikafestivali kohta ei peaks võib-olla ütlema, et konkreetne muusika või programmilised valikud pole määravad, siis Juu Jääbi puhul võib rahulolu kese asuda vabalt ka mujal. See ei tähenda ilmtingimata seda, et festivalil poleks muusikaliselt midagi pakkuda – aastate jooksul on moodustunud muljetavaldav nimekiri väärt artistidest, kes on Jääbil esinenud. Juu Jääb on lihtsalt koos oma publikuga muusikast suuremaks kasvanud ja seega on meeldiv kontserdiprogramm pigem mõnus ettekääne, et kohata vanu sõpru ja nautida Muhu saare lummavat fluidumit. Seda ei saa kindlasti pahaks panna. Juu Jääb on justkui kodumaiste murufestivalide pisut kummalisevõitu esivanem, kes kogunenud aastatest hoolimata julgelt edasi rühib ja keeldub suureks kasvamast.”

Hard Rock Laager
Millal: 28.–29. juuni
Kus: Vana-Vigala, Raplamaa
Kes: Carcass, Dark Funeral, Lost Society, Keep of Kalessin, Saber Tiger, Metsatöll, Pedigree, J.M.K.E. jt.

Mart Kalvet. Foto: Ken Mürk

Mart Kalvet. Foto: Ken Mürk

Mart Kalvet, muusik
„Juba Nõukogude Eesti tagumises pooles selja uljalt sirgu ajanud ja siiamaani elujõuliselt areneva raskemuusika subkultuuri jaoks on Hard Rock Laager kujunenud 18 aasta jooksul rituaalseks aastakonverentsiks. Erinevalt Rock Summerist ja Rabarockist, mis reklaamisid end laiema muusikamaitsega inimeste kohtumispaigana (kuid muutusid ühel hetkel esinejavalikusse ja nende loomingusse üsna leigelt suhtuvate noorte keskealiste suvepäevadeks), võib HRL uhkustada Eesti kõige teadlikuma ja kaasaelamiskihulisema publikuga. Ja ega ilma igientusiastliku kultuskogukonna lakkamatu toetuseta midagi nii püsivat ei ehitagi.
Toimumiskoht Vana-Vigalas on omaette väärtus. Nii kaunistes ja ainulaadsetes paikades mujal suuri raskerokipidusid enamasti ei korraldata. See võib olla üks porganditest, millega korraldajatel õnnestub meelitada siia lisaks truule publikule üha legendaarseimaid artiste. Vana-Vigala looduslähedane lauluväljak koos vana kalmistuga pakub buss-hotell-kontserdisaal-rutiinist küllastunud staaridele lõõgastavat vaheldust.
Kõigele lisaks on HRL ikkagi alati ka sõbralik kohtumispaik, võimalus maailma laiali paiskunud vanade semude ja bändikaaslastega trehvata, käppa suruda ja muljetada sumisevas telklaagris lõkke ääres varahommikuni üldse elust-olust, aga tänavu eelkõige sellest, kui vägevalt esinesid Carcass, Dark Funeral ja Keep of Kalessin (või Pedigree, Zahir ja Goresoerd).”

Mägede Hääl
Millal: 29. juuni
Kus: Eesti Kaevandusmuuseum, Kohtla-Nõmme
Kes: Rezzett, Chillera, Electrosoul System, Yasmyn & Mick Moon, Vera Vice, Andres Lõo, Anna Kaneelina, Mart Avi, Propazha jt.

Regret. Foto: Erakogu

Regret. Foto: Erakogu

Regret, muusik
„Mahajäetud tehase ümber seisab aeg ja olla on suurepärane. Veider on kõndida teadmisega, et su jalge all on tunnelid ning mingid kummalised masinad, mille funktsioonidest ise midagi ei tea. Veel veidram on see, et eksisteerivad inimesed, kes saavad kõigest sellest sada protsenti aru. Istusime BFFiga kaevandusmuuseumi ees paiknevates vagunites ning fetišeerisime kaevanduses töötamist. Higilõhn, sada tonni kaaluvad riistapuud ja nendest tulenev müra. Üks neist kaevuritest niikuinii fetišeeris muusikuks olemist. Huvitav, et kui keegi kõrvaltvaataja poleks näinud ilu selles masinate algatatud müras, ei istuks mina ja mu BFF praegu siin ega kuulaks peaaegu sedasama heli. Mägede Häälel jõudsin arusaamani, kui palju see industriaalmaailm mind kõige ootamatumatel viisidel mõjutanud on.”