Uuele aastale tasub anda mõtestatud avang. Selle toetamiseks oleme kokku kogunud jaanuarikuu kultuurikogemuste koorekihi. Rokist raamatukoguni, häälutamisest dokumentaalfotoni.

Veel kuni 22. jaanuarini on neil, kes pole seni jõudnud, võimalik väisata Tanja Muravskaja isikunäitust „Abstraktne aed” Tartus Kogo galeriis. Varem tihti poliitilisi ja sotsiaalseid küsimusi käsitlenud kunstnik pöördub siin polariseerunud ühiskonna kontekstis ootamatult abstraktsete teemade poole.

Vaade Abstraktse aia” näitusele. Foto: Tanja Muravskaja

Suur Rahvusraamatukogu on mõneks ajaks suletud, kuid 7. jaanuaril kell 15 avatakse uues asukohas (Narva maantee 11) pidulikult RaRa väike maja! Eeskava on mitmekesine ja mõeldud on eri vanusegruppide peale: saab meisterdada eksliibriseid ja järjehoidjaid, osaleda viktoriinides, lahendada nuputamisülesandeid, tutvuda hoone ajalooga, aga muidugi kuulata ka autoreid, sest kell 16–17 arutavad elu- ning loominguküsimusi Brigitta Davidjants ja fs. Õhtu päädib Lauri Saatpalu ja Peeter Rebase kontserdiga.

David Bowie sünnipäev langeb sel aastal laupäevale, mis annab võimaluse tähistada seda eriti väärikalt. Nii kutsubki Terminal Records&Bar 8. jaanuaril Telliskivvi varasele peole. Kell 18 läheb suurele ekraanile Nicolas Roegi eksperimentaalne ulmefilm „The Man Who Fell to Earth”, mille peaosast leiab päevakangelase, sealt edasi, vahemikus 20–23 paitab aga kõrva Bowie ja tema sõprade muusika kõigist ajastutest, puldis bowieloog Sander Varusk.

Paladega „Mees, sa ei tea, kui kiiresti ma löön”, „Pohmakaga tööl” jne radikaalselt tuntuks saanud punkansambel Kurjam koguneb 14. jaanuaril kell 21 Emajõe Ateena keldribaaris Underground. Plaan on kohe aasta alguses „panna kuul rauda” ja anda üks soliidne kontsert.

Kurjam. Foto: Marko Mumm

16. jaanuaril kell 17 ning 30. jaanuaril kell 12 ja 17 saab Vaba Lava Narva teatrikeskuses näha „Minu Narva / Моя Нарва” etendusi eesti ja vene keeles. Tegemist on kogukonnateatriga narvakatelt narvakatele, kus kõlavad praeguste inimeste lood. Lavastuse kandvaks jõuks on harrastustrupp MART ja eri eas linnakodanikud. Nad jutustavad linnast, kus nad on üles kasvanud, kus nad elavad ja mida nad armastavad. Idee autor ja projektijuht Liia Kanemägi, lavastaja Katrin Nielsen, dramaturgid Katrin Nielsen ja Piret Jaaks, video- ja helikujundaja Meelis Muhu.

Fotografiska Tallinn kutsub 27. jaanuaril algusega kell 20 suurejoonelisele kontserdile, mille peakülaliseks on briti muusika silmapaistev eksperimenteerija, laulukirjutaja ja vokalist Ghostpoet (kodanikunimega Obaro Ejimiwe). Lisaks saab näha ja kuulda kohalikku duot, mis koosneb Anna Kaneelinast ja Erki Pärnojast. Kohtade arv on piiratud, tasub kiirustada.

28. jaanuaril esietendub Rakvere Teatri väikeses saalis David Eldridge’i kirjutatud ning Tiina Mälbergi lavastatud „Algus”. Algus on selline: London. 2015. Sügis. Öö. Laura (38) juures on just lõppenud soolaleivapidu. Kõik on lahkunud. Danny (42) joob veel oma õlle lõpuni ja… Mis edasi saab, see veel selgub. Osades Silja Miks ja Andres Mähar (Vanemuine). Mängukava ja piletid siit.

Visuaalkunstifestival Viljandi Tuled küsib: kas tuled? Kui jah, siis broneeri selleks kalendris 28.–30. jaanuar. Installatsioonid kujutavad endast kooslust multimeediast, kunstist, helist ja valgusest. Valguskunstnikest osalevad näiteks Rene Liivamägi, Kärt Karro ja Ivar Piterskihh, aga kohal on ikka ka rühmitused Ajuokse, TEMA ja Lemoot Kompanii ning videokunstnik Emer Värk ja tantsukunstnik Joonas Tagel.

Harilikult ikka raamatute väljaandmisega tegelev kirjastus LUUL üllitas möödunud aasta lõpus oma esimese LP „ETNO-TONTE. Eesti keele kõla”. Kuuleme oma loomingut esitamas poeete Ilmar Laabanit, Andres Ehinit, Paul-Eerik Rummot, Kätlin Kaldmaad, Asko Künnapit, Jürgen Roostet, Roomet Jakapit ning Jaan Malinit ehk Luulurit. Plaadil kajab ka üks lühike regilaul aastast 1937, mille esitab Marie Sepp. Nõutada väikepoodidest Puänt ja Biblioteek või järgida suuniseid kirjastuse LUUL Facebooki lehelt.

Kuni 23. jaanuarini on Tallinnas Juhan Kuusi dokfoto keskuses üleval näitus „Inimest peegeldades. Robert Capa ja Ungari meistrid Brassaï, Kertész, Moholy-Nagy, Munkácsi”, mis on valminud koostöös Liszti Instituudiga ning mille fookuses on vast kuulsaima ungari päritolu fotokunstniku Robert Capa tööd. Aga lisaks talle näeme veel nelja kunstniku teoseid nii elu öö- kui ka päevapoolelt. Ehk valgustab just see väljapanek Ungari fotofenomeni. Kuraatorid Kristel Laur ja Toomas Järvet.

Tallinna Kunstihoone näitusel „… ja teised valguse varjundid” kohtuvad maalikunstnik Kristi Kongi (snd 1985) ja fotokunstnik Krista Mölder (snd 1972). Mõlema loomingus on eriline koht värvil, ehkki üks eelistab ebamaiselt kirkaid, teine põhjamaiselt sombuseid toone – nõnda moodustavad nende tööd kummalise koosluse. Kuraator Siim Preiman.

Vaade etendusest „Tähtede all”. Pressifoto

Lauri Lagle lavastus „Tähtede all” Von Krahli Teatris küsib, mis on see igatsus, mis meid kõiki ühendab? Mis on see unistus, mis meid üksteisest eristab? Kas on olemas elu väljaspool teisi ja kus on tema, keda ma…? Laval on teiste seas sombreero, järsk karjatus, kohvimasin, päikeseprillid (ilma peegelklaasideta), käed, nuuksuv mees, eurolauliku vuntsid, ohutu kamraadlus, heleroheline barett, vaidlus, opakas monoloog, armastus, matused, tikk suunurgas ja üks poose tüüp. Osades Ingmar Jõela, Rasmus Kaljujärv, Rea Lest, Jörgen Liik, Katariina Tamm, Markus Truup, Marika Vaarik. Järgmised etendused 22., 25. ja 26. jaanuaril.

Kas ka sulle käib hullult närvidele, kui eestikeelses Vikipeedias ringi kolades satub ette mõni iseäranis kehva keelega artikkel? Vaatad, et sisul pole nagu viga, aga ühtegi koma pole või kui ongi, siis täiesti valedes kohtades? Vähem hala, rohkem abi! Kusjuures 14. märtsini saab vikiartiklite keeletoimetamise eest lausa auhindu võita. Talgutagem tuleviku eest!