Rootsi valitsus plaanib kahandada parandustööde käibemaksu, et inimesed hakkaksid rikki läinud jalgrattaid, pesumasinaid ja muid vahendeid korda tegema, mitte uusi ostma, kirjutab The Guardian.

Rootslased võivad uue seaduse järgi küsida tagasi poole parandustööde tulumaksust. Foto: Anders Eriksson (CC by 2.0)

Rootslased võivad uue seaduse järgi küsida tagasi poole parandustööde tulumaksust. Foto: Anders Eriksson (CC by 2.0)

Septembri lõpus esitas Rootsis võimul olev sotsiaaldemokraatlik erakond valitsusele ettepaneku alandada jalgrataste, riiete ja jalanõude parandamise käibemaksu 25 protsenilt 12-le. Erakond tegi samuti ettepaneku tagastada pool tulumaksust, mis on teenitud külmikute, ahjude, nõudepesumasinate ja pesumasinate parandamisest. „Usume, et see aitaks oluliselt vähendada remonditööde kulusid ning teeks sellest nii majanduslikust ratsionaalse käitumisviisi,” ütleb The Guardianile Per Bolund, Rootsi majandusturgude ja tarbijasuhete minister ning roheliste erakonna liige.

Bolund on olnud Rootsis uute algatuste võtmeisik – tema hinnangul alandaks käibemaksusoodustus ühe 400 Rootsi krooni (~42 €) maksva parandustöö hinda 50 SEK-ile, mis on piisav, et hoogu anda Rootsi remonditööstusele. Ta loodab, et tänu tööriistade maksusoodustusele tekib palju uusi koduseid parandustöökodasid, mis annaks vajalikke töökohti uutele sisserändajatele, kellel pole ametlikku haridust.

Parandustööde maksusoodustus on osa valitsuse plaanist kahandada süsinikuheiteid, mis tekivad tootmisprotsessis Rootsist väljaspool. Alates aastast 1990 on Rootsi vähendanud oma aastast süsinikdioksiidi emissiooni 23 protsendi võrra ning toodab poole riigist tarbitavast elektrist taastuvatest allikatest. Kuid tarbimisega seotud emissioonid on aasta-aastalt siiski tõusnud. Bolundi sõnul on seadusemuudatus seotud ka rahvusvahelise tarbimise vähendamise ja isetegemise trendidega, nagu jagamismajandus ja „käsitööliste liikumine” [maker movement], mis on mõlemad Rootsis väga populaarsed.

„Ma usun, et rootslaste vaated muutuvad. Kasvab teadmine, et peame oma asjade eluiga pikendama, et materjalide tarbimist vähendada,” ütleb Bolund. Kui detsembris seadusemuudatuse kasuks otsustatakse, muutub parandustööde käibemaksusoodustus seaduseks alates 1. jaanuarist 2017, vahendab The Guardian.