Müürileht

Müürileht on Eesti nüüdiskultuuri ja kaasaegseid mõttevoole kajastav väljaanne, mis ilmub igakuiselt tiraažiga 4500 eksemplari.

  Kunst

  Triennaali peanäituse teosed. Monika E. Auch „Ajamoonutus"

  Rakenduskunsti ja aja vahel

  Reedel, 21. aprillil saab alguse VII Tallinna rakenduskunsti triennaal, kus tuuakse kokku erinevad rakenduskunsti valdkonnad ning püütakse neid publikuga ühiselt mõtestada kontseptsiooni „Ajavahe. Time Difference” kaudu. Kuidas mõtestada rakenduskunsti nii objekti kui distsipliinina – kuidas on omavahel seotud käelisus ja intellektuaalsus?

  Paul Kuimet, „Nimeta #1" seeriast „In Vicinity", 2008–2009

  Talveune geopoliitika. Kliimasõjad on juba alanud

  Kirjanik ja akadeemik McKenzie Wark kirjutab Berliini beinnaali kataloogis ja KKEKi uudiskirjas sellest, et kliima on hakanud muutuma kiiremini kui ajalugu ning selle asemel, et keskkonnamuutuste eest modernsetesse punkritesse peituda, peaksime leidma viise, kuidas säilitada ja taastada oma planeedi elukõlblikkust.

  Sirje Runge oma 2003. aasta maali „Suur Armastus” taustal. Foto: Rauno Volmar, Ekspress Meedia

  Kunstnik elab ebamugavustsoonis. Intervjuu Sirje Rungega

  Sirje Runge on üks väheseid naissoost kunstnikke, kes kuulus 1970ndate Eesti kunsti avangardistide hulka. Ta oli Silvi Virkepuu kõrval ainuke naine, kes osales kuulsal „Harku 75” näitusel. Peamiselt maalikunstnikuna tuntud Runge praegu enam ei maali: tema looming on võtnud teise kuju. Näiteks õpetab ta Tallinna Ülikoolis mitmes osakonnas vabade kunstide professorina.

  Mare Tralla 1996. aastal saates „Ars et Vita". Kuvatõmmis

  Kuidas minust sai feminist

  Mare Tralla meenutab Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse uudiskirjas, kuidas sai temast feminist 1990ndate Eestis, mil enamik eestlasi rühkis neoliberalistliku ameerika unelma poole ning enda feminismiga sidumine tähendas põlu alla minekut.

  Anu Põdra skulptuur „Kompositsioon torso ja lapse kätega”, 1986, Eesti Kunstimuuseum

  Kumus avatakse näitus „Anu Põder. Haprus on vaprus”

  Alates reedest, 17. märtsist on KUMU 5. korrusel avatud Rebeka Põldsami kureeritud näitus „Anu Põder. Haprus on vaprus" ühest huvitavaimast Eesti 20. sajandi skulptorist. Näitusel loovad konteksti ka teised rahvusvahelised naiskogemust kujutavad kunstnikud ning koorub välja Põdra erakordne võime väljendada skulptuuri- ja installatsioonivormis vaimseid ja kehalisi kogemusi.

  Lehekülg näituse „Ebamugavad küsimused” töövihikust

  Ebamugavad küsimused Venemaalt

  Tartmusis on avatud näitus „Ebamugavad küsimused”, mis võtab luubi alla Venemaa kaasaegse kunsti. Seitset kunstnikku ja üht kunstnike rühmitust ühendavad nende loomingus käsitletavad ühiskonnakriitilised teemad, mis ei ole Venemaal ametlikult keelatud, kuid on ühiskonnas tabud või tekitavad paljudes inimestes ebamugavust.

  Kaader filmist „Mägede kuninganna"

  Naiste õiguste kuu: kirgiisi väejuht Artises ja eesti naisliikumise suurkuju Okupatsioonide muuseumis

  Prantsuse Instituut toetab naiste õiguseid ning korraldab 4. märtsist kuni 30. aprillini Tallinnas rea sündmusi, mille fookuses on naiste õigused ja sooline võrdõiguslikkus. Sealhulgas toimub kinos ARTIS 4.–7. märtsini tasuta filmiprogramm vägevatest naistest ning Okupatsioonide muuseumis avatakse 8. märtsil naiste õiguste kuule pühendatud kolmiknäitus.