Müürileht

Müürileht on Eesti nüüdiskultuuri ja kaasaegseid mõttevoole kajastav väljaanne, mis ilmub igakuiselt tiraažiga 4500 eksemplari.

Kunst

Youngarlic ehk Reimo Õun noorena. Foto: erakogu

Kiirkohting: Youngarlic

Järgmisel nädalal, 25. septembril algava Disainiöö programmi kuulub disaineri, animeerija ja maalikunstniku Youngarlicu ehk Reimo Õuna näitus „Kodu on seal, kus su kunst on”. Selleks veedab Youngarlic viis päeva Rotermannis asuvas Stalkeri käigus, esitledes seal oma loomingut.

Army of Love'i töötuba

Rundumis on külas rühmitus Army of Love

Army of Love on loodud eesmärgiga jagada sensuaalsust, armastust, hoolt, seksi ja austust kõigile, kes seda vajavad hoolimata sellest, kas nende kehad on vastavuses ühiskonnas kehtivate ilu ja atraktiivsuse normidega või kas need toimivad füüsiliselt ja mentaalselt nii nagu eeldatakse.

Objektipõhine nägemine: pööra pilt tagurpidi, et aru saada, mis fotol valesti on.

Visuaalse esteetika neurobioloogilised lätted

Kuidas seletada esteetilist kogemust ajutegevuse kaudu? Miks mõjub kitš ühele eemaletõukavalt ja teisele kaunilt? Kuidas mõjutavad meie tajukogemust sümmeetria (või selle puudumine) looduses ja perspektiiv (või selle puudumine) kunstis?

kiirkohting_marika-agu_sten-ojavee_thumb

Kiirkohting: Marika Agu ja Sten Ojavee

Alanud hooajal hakkavad Eesti nüüdiskunstiskenel niite tõmbama Marika Agu ja Sten Ojavee, kes valiti Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse uuteks projektijuht-kuraatoriteks. Varem on nad neid niite tõmmanud nii Tartu Kunstimuuseumis kui ka Kasselis documenta 14 tiimis.

Maarin Mürk. Foto: Helen Melesk

Mida eeldada avalikult kunstiinstitutsioonilt?

Hiljuti EKKMis institutsioonide ja omaalgatuslike praktikate teemal toimunud ümarlaual esitasid Helsingis tegutseva ThirdSpace’i liikmed paneelis osalejatele järgmised küsimused: „Mida ma ootan avalikult rahastatud kunstiinstitutsioonidelt? Mille eest nad peaksid seisma?” Maarin Mürk sõnastab oma vastused. Kas kõlavad enesestmõistetavalt? Aga pole seda teps mitte.

Hetk pärast EKKMi 2011. aasta Köler Prize’i laureaadi Jevgeni Zolotko väljakuulutamist. Foto: Alver Linnamägi

Mis on EKKMi K?

Kohalikku kunstiellu ennekõike kriitilise algatusena tekkinud Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum seisab küsimuse ees, kuidas (liikuda) edasi.

Marge Monko. Foto: Renee Altrov

Värskes Müürilehes: Intervjuu Marge Monkoga

Müürilehe visuaalkultuuri erinumbris ütleb Fotokuu algne ellukutsuja ja Eesti Kunstiakadeemia fotoosakonna uus juhataja intervjuus Piret Karrole, et me peaksime oskama kriitiliselt vaadata reklaame, mis meid kõikjal ümbritsevad. Seejuures on ka visuaalsete kujutiste tõlgendamisel oluline teooria ja lugemus.

Foto: Annika Haas

Arvustus: Praktilised õppetunnid inimõigustest ehk „Nägemise õpetus”

Leonardo da Vinci arvates peaks kunstnik alustama mustast lõuendist, sest looduses on kõik tume, kuniks seda puudutab valgus. „Nägemise õpetus” algab pimestavast valgusest ja ei jää hall-aladesse pidama. Sotsiaalne sõnum on selgelt välja veeritav ja kõrvalekalduvale tõlgendusele või ilutsemisele pole läbimõeldud esteetiliste detailide juures ruumi.