Eesti Ajalehtede Liidu (EALL) ning Eesti Pressifotograafide Liidu (EPFL) žürii valis reedel välja 2014. aasta pressifoto ning parima uudis-, olemus-, spordi- ja portreefoto.

Renee Altrov (Müürileht) „Eesti Vabariigi president”. Eesti Vabariigi presidendi Toomas Hendrik Ilvese portree Müürilehe esikaanele.

Renee Altrov (Müürileht) „Eesti Vabariigi president”. Eesti Vabariigi presidendi Toomas Hendrik Ilvese portree Müürilehe esikaanele.

„Žüriil läks tuliseks aruteluks, sest finalistide osas oli tase väga kõrge. Silma paistis temaatiline mitmekesisus, väga laia ampluaaga olid pildid. Kummaline oli aga see, et mõned teemad olid justkui puudu, justkui kõige suuremad uudiste teemad, näiteks sündmused Ukrainas, olid esitamata jäänud tööd,” kommenteeris vahetult pärast konkurssi töid tänavune žürii esimees Mart Luik.

Lisaks Postimehe vastutavale väljaandjale Mart Luigele kuulusid žüriisse fotoajakirja Positiiv dokumentaal- ja portreefoto toimetaja Annika Haas ja teletoimetaja Rasmus Kagge. Välismaalt oli žüriis soome fotoajakirja Photo Raw Magazine peatoimetaja Hannamari Shakya ning agentuuri AP fotograaf ja fototoimetaja Ivan Sekretarev Venemaalt.

Sekretarev tunnustas osalejaid: „Mulle meeldis, et ei olnud vaid mõned head näited tõeliselt heast fotograafiast, vaid neid oli erinevaid. Tundub, et Eestis on palju häid fotograafe.” Siiski, üle tuhande foto läbivaatamise järel tundus keskmine tase kohati madal. Hannamari Shakya avaldas arvamust: „Fotograafid peaksid õppima selgeks parimad tehnilised tasemed. Kaamerad muutuvad järjest paremaks, aga tundub, et fotograafid muutuvad järjest laisemaks. Suurim mure on see, et mõtteid ja mõtlemist tundub olevat vähe. Oluline on instinkt, aga ka mõtlemine.” Ta lisas: „Viis „kaksisveed” – why, when, who, what, where (miks, millal, kes, mis ja kus) – peaksid olema alati läbi mõeldud.”

Kokku laekus konkursile 688 tööd, pildifaile koos fotoseeriatega oli 1135. Neist 222 kandideeris parima olemusfoto, 158 parima portreepildi kategoorias. Spordikategoorias võistles 92 fotot ning parimale uudisfoto preemiale kandideeris 158 uudispilti.

Kategooriate lõikes võitnud tööde hulgast valis žürii omakorda parima töö, mis pälvis tiitli „Aasta pressifoto 2014”. Võitjad tehakse teatavaks EALLi korraldataval pressipeol 6. märtsil.