5.-10. augustil toimub Tartus järjekorras 8. Tartuffi vabaõhufilmifestival.

Foto: Tartuff

Foto: Tartuff

Tartuff võlub tänavu suurte nimede ja eelmisel aastal maailma raputanud filmidega. Avaserenaadi armastusele laulab suurteos „Final Cut: daamid ja härrad”, milles György Pálfi yin-yang’iliku sugude külgetõmbega mängides toob meieni parimad hetked maailma armastusfilmide klassikast. Siinmailgi südameid vallutanud Lõuna-Korea režissöörilt Kim Ki-Dukilt on valikus Veneetsias Kuldse palmioksaga pärjatud šokeeriv ja mõjus ema-poja suhete, moraali ja lunastuse teema kohal hõljuv vaheda ja kauni pildikeelega draama „Pietà”.

Paljude lemmikute hulka kuulub ka võluv prantsuse näitlejanna Audrey Tautou, kes teeb kaasa Michel Gondry unenäolises ning igaüht puudutavas suhtedraamas „Päevade vaht”. Neil, keda lummas Gondry „Karge meele igavene sära” või „Uneteadus”, tasub uut filmi (mis linastub kinodes alles 9. augustil) kindlasti vaatama minna. Vanameister Takashi Miikelt võib, nagu alati, oodata kõike ja enamgi veel, nii ka uuest jaapani koomiksist inspireeritud muusikalist „Armastuse nimel”.

Taas meelitab Tartuff ameerika indie-kinoga. Tugevate noorte näitlejatöödega paistab silma „Müürililleks olemise iseärasused”, mis kirjeldab teravmeelselt ja eneseirooniliselt USA noortekomööödiates levinud teismeliste maailmavalu ja keskkooliheidikute elu pigem hemingwaylikult – suuremad jäämürakad peituvad ikkagi vee all. Paljulubav on ka samal skaalal mänglev tänavu Berliini Hõbekaru pälvinud David Gordon Greeni „Prints Laviin”, kus kahe mehe vastandlikest elufilosoofiatest ning vaadetest armastusele kujuneb kokkuvõttes köitev ning siiralt inimlik rännak teineteisemõistmiseni.

Vaadeldakse ühiselt uusi meisterlikke tähtrežissööre. Näitlejakarjäärile uusi väljakutseid otsivate hollywoodlaste hulka kuulub Dustin Hoffmann, kes tituleeriti mullu suisa parimaks uueks tulijaks sealsete režissööride hulgas. Au pälvis Tartuffil linastuv musta huumoriga vürtsitatud linalugu „Kvartett”, kus endine ooperilavade kuldne nelik satub juhuse tahtel ühte vanadekodusse – oodata võib küpseid näitlejakaraktereid (Maggie Smith, Tom Courtenay, jt), egode tulevärki ja vaimukat dialoogi. Kogeda saab ka põnevat värsket autorikino. Festivalidel austajaid kogunud Poola noore režisööri Malgośka Szumowska „…nimel” on valusalt aus ja samas lootusrikas teos. Festivalipublikul on erakordne võimalus kohtuda isiklikult peaosalise Andrzej Chyraga, kes mängib filmis enesega maadlevat isa Adamit.

Nautida saab ka auväärseid kultusfilme. Olgu selleks siis David Cronebergi friigifilmide klassikasse kuuluv õudsalt geniaalne sci-fi armastuslugu „Kärbes” või hoopis John Travolta puusanõksud surematuseni ülendanud „Laupäevaõhtune palavik”.

Festivali naelaks on mitmed säravad muusikadokumentaalid. Muusika ja armastus on enamasti lahutamatu paar. Kas õnnistust toov või põrmu paiskav, sõltub sageli elu keerdkäikudest. Kelle hingekeeli puudutab artistide nagu Sixto „Sugar Man” Rodriguez, Serge Gainsbourg, Antony and the Johnsons või hiljuti Tallinnas esinenud Efterklangi looming, tunnevad end Ekraani kinos ilmselt omas elemendis.

Vaata Tartuffi programmi siit.