Riik peksab, ent ei armasta! Siin on lumehelbekeste generatsiooni vastulärtsatus riiklikule, ent ka globaalsele kampaaniale „Mine tööle!”, mis on suunatud kodus istuvate noorte vastu, kes keelduvad pesast välja lendamast. See on alandav!

Kampaania „Mine tööle!” plakat. Kujundus: Eleonora Šljanda

Kampaania „Mine tööle!” plakat. Kujundus: Eleonora Šljanda

Okei, ma saan aru, et see number (ligi 30 000) on murettekitav. Kolmkümmend tuhat! Kui meid, eestimaalasi, on kokku ainult alla pooleteise miljoni. Mida need noored siis üldse teevad? Passivad niisama! Aga saage, ühiskond, aru ka meist. Sest mida teie meie asemel teeksite?

Mul on tihti tunne, et meid peetakse lollideks. Sest me juhtusime sündima „lumehelbekeste” põlvkonnas. Aga teate, ma saan väga hästi aru, et kampaania taga on riik, mis oma olemuselt on ettevõte. Ettevõte, mis tahab, et ma omaks isikukoodi. Ettevõte, mis jälgib mu käitumist. Ettevõte, mis tahab, et ma töötaksin. See on alandav. Aga tead mis, ettevõte, ma näen sind läbi!

Meie põlvkonna jaoks ja ühiskondliku arengu plaanis on tagumikutunnid juba läbitud etapp. Annan teada, et noorte motti minna tööle tõmbavad alla järgmised tõsiasjad.

Aeg ehk paratamatus

Eestis on kaks aastaaega: suvi, mis on lühike, ja talv, mille jumal on loonud sarjade vaatamiseks. Ja tööl jõuad sa käia millal? Puhata on ka vaja.

Inimlikud faktorid

Kui sind selga pussitatakse. On raske elada teadmisega, et su parim sõbranna kutsutakse Instaka profiili põhjal H&Mi stilistiks ja sina jääd tähelepanuta. Ja ta lähebki. Tänks! Jälle jääb vähem noori protestiks koju. Ja mida vähem meid kodudes on, seda lihtsam on meid ükshaaval kottida, seda võimsamalt surutakse meile näkku kriitikavalguse prožektorit.

Järgmiseks tehke ise CV-Online lahti. No proovi see lehekülg avada, kui pidevalt on kiire. Proovi trükkida brauseri aadressiribale „cvo”… kui sa näed, et Facebooki vahekaardile on tekkinud „(1)”. Või isegi „(2)”! Sellel sulgudes numbril on hoopis laiem tähendus. Peab viivitamatult reageerima, sest teemad jooksevad meeletul kiirusel eest ära. Kedagi ei huvita sinu kommentaarid, kui sa hiljem kohale jõuad.

Praktilised faktorid

Väidetavalt on hea padi ülioluline, sest inimene peaks magama kaheksa tundi ööpäevas. Kaheksa tundi veedab ta ka tööl. Aga kes vastutab töökeskkonna patjade eest? Kes kinnitab mulle lepinguga, et kollektiivis pole näiteks ebameeldivaid inimesi? Kas keegi selgitaks, kuidas ma töötan, kui keegi häirib? Kuidas töötan, kui töökoht asub näiteks Mustamäel? See küsimus puudutab otseselt töötervishoidu ja mainekujundust, ent ometi puudub garantii. Kui sellele tähelepanu osutan, pööratakse pea mujale. See annab selge signaali, et sisuliselt ei hooli meist tegelikult keegi. See on alandav.

Palk

Ma olen üritanud aasta aega normaalset tööd leida, aga see on võimatu. Tööd lihtsalt ei ole! Ma ei taha olla see inimene, kes läheb olematu palga eest Maximasse tööle, sest muud võimalust polnud, sest „kuskilt peab ju alustama”, „iga kogemus tuleb elus kasuks” jne. See on alandav.