„Tõukejõud” on rubriik, mis tutvustab inimesi, kes tegutsevad muusikaga seotud elualadel, kuid ise lavalaudadele ei satu. Seekord avab oma laia tööpõldu festivali Võnge peakorraldaja Tarmo Sikk.

Foto: Indrek Kasesalu

Kust hakkas idanema idee korraldada festivali ja mida hõlmab nn peakorraldamine?

Minu meilijaluses seisab „Founder & Heart”. Olen festivali asutaja. Kõik sai alguse videosessioonidest, kus esinetakse ebatraditsioonilistes paikades. Algul astus iga artist üles eri kohas. Soov oli ehitada sama kontseptsiooni peale üles festival. Nüüdseks on Võnge kümneid kordi kasvanud ning selle iseloom ja nimigi muutunud, kuid pop-up-lavad (traditsiooniliste kõrval) ja festivali rändamine jäänud. Olen ka Võnke süda. Tegelen kõigega, millega teised ei tegele. Hoian koos vabatahtlikest moodustuvat tiimi, koostan programmi, suhtlen artistide, mänedžeride, agentidega, kujundan reklaammaterjale, loon sotsmeediasse sisu, haldan veebi, kirjutan toetuste taotlusi jne.

Kuidas oled üles ehitanud Võnke identiteedi?

Võnke nimi väljendab festivali iseloomu. Ühelt poolt kõneleb see helivõngetest, teisalt võnkumisest mööda Eestit ja festivali ajal eri lavade vahel. Graafikas hoiame lisaks logole alati laguunisinist värvitooni, muu on muutuv ja värske nagu festival isegi. Tänavuses stilistikas segunevad kuppelmaastikule iseloomulikud topograafilised elemendid, rohuliblemotiivid ja sürrealistlikud võnkumisjäljed. Kujunduskeele autor on disainer Karen Poimu.

Võnge toimub igal aastal uues kohas. Mis lisakohustusi see seiklemine” kaasa toob ja mida juurde annab? Mille järgi kohti valite?

Ehitame alati nullist üles festivalilinnaku – püstitame lavad, toome tehnika, loome taristu generaatorite, teede, parklate, telklate ja muuga. See on tublisti keerukam kui tavafestivali korraldamine. Ometi kõrvutatakse (arusaadavalt) meie piletihindu konkurentide omadega ja toetusigi jagatakse samadel alustel. Oleme siiski suutnud jääda truuks oma missioonile viia esmaklassiline festivalikultuur ja maailmatasemel muusika Eestimaa eri paikadesse. Nii on esinenud Grammy-võitjad siinse looduse rüpes ja miljoneid austajaid kogunud artistid pisikestes külakestes. Muutuv toimumiskoht hoiab Võnget uudsena – iga kord on tegemist kui päris uue sündmusega, millel on varasemast kaasas kvaliteedimärk ja tuttav mõnus atmosfäär. Kohtade valikul arvestame looduslikku ilu, aga ka sobivust taristu loomiseks ja omavalitsuse koostöövalmidust.

Mis sunnib praeguses majanduslikus kliimas endiselt üht festivali korraldama? Mis motivatsiooni alla tõmbab?

Missioonitunne. Usun, et rahvusvaheline rändfestival aitab muuta siinset kultuuripilti värvikamaks ja muusikaskeenel ajaga kaasas käia. Motivatsiooni tõmbab alla see, kui ei nähta või tähtsustata kasu eesti kultuurile ja regionaalsusele. Niisamuti see, kui kokkulepetest, lubadustest kinni ei peeta. Või kui Võnke korraldamist nähakse ärina. Tõde on vastupidine. Olen festivali aastate jooksul enam raha panustanud kui riik. Ajast ei räägigi.

Festival Võnge toimub 6.–8. juulil Anzelika Mahetalus Võrumaal