Laupäeval, 12. augustil algusega kell 20 toimub Varnjas Voronja galeriis Üle Maa Heli kontsertõhtu. Üle Maa Heli on festivali Üle Heli suvine muusikasündmus, mis keskendub ettevõtmistele väljaspool Tallinnat, et väärtustada loomingu kaudu suurematest keskustest eemale jäävaid kohti ning leida uut inspiratsiooni. Esmakordselt toimus Üle Maa Heli eelmisel aastal Noarootsis Pürksi kultuurimajas.

Kaido Kirikmäe ja Robert Jürjendal. Foto: press

Kaido Kirikmäe ja Robert Jürjendal. Foto: press

Käesoleval aastal esinevad Varnjas Eva Mitreikina ja Marcin Polak, Robert Jürjendal ja Kaido Kirikmäe ning õhtu lõpetab improvisatsiooniline kooslus Tanel Paliale, Argo Vals, Aivar Tõnso ja Larjamiisa.

Helilooja-kitarristi Robert Jürjendali ja ambient-muusiku Kaido Kirikmäe muusikaline koostöö toetub eelkõige vahetule spontaansusele, kus mõlema muusiku sõrmede alt voolavad kõlaritesse orgaanilised ning toekad helimassiivid, kaiguvad kauge kosmose nukrad huiked ning tagatipuks eksitatakse publik luuperis sündivate rütmide rägastikesse.

Kollaboratsioon sai alguse Arvo Pärdi sünnipäevanädala raames 2015. aasta sügisel, kui salvestati ühine pala kogumikalbumile „Navigaator Pirxi tagasitulek” ning anti mõned improvisatsioonilised kontserdid. Jürjendali-Kirikmäe koostööprojekt jõudis 2016. aasta novembris ka rahvusvahelisele muusikaväljale – sügisel esineti Islandi uue muusika festivalil Iceland Airwaves ja sel sügisel on ees ootamas Euroopa ja Lõuna-Ameerika kontserttuur.

Eva Mitreikina on Viljandi Kultuuriakadeemias õppinud kirikumuusikat ja tema lõputööks oli rahvapärane ja omaloominguliste regilauludega leinapäevamissa. Regilauluga seob Evat ka laulmine folk metal bändis Raud-Ants, kelle missiooniks on eesti vana regilaulutraditsiooni propageerimine kaasaegse rokkmuusika läbi, kus peamiselt naiselikke tekste ja viise kombineeritakse raskemate metal’i kõladega. Kõigele eelnevale vaatamata on Eva Mitreikina soololooming siiski üsna erinev nii regilaulust kui ka kirikumuusikast. Tema laulude harmoonias on Eesti laugjast maastikust inspireeritud staatikat. Hääl on väga tundlik, varjundirohke ja mänguline, väljendades emotsioone ülipeenelt. Meeleolult on Eva looming kurvalt igatsev ning samaaegselt lootusrikas ja soe.

Marcin Polak on Poolast pärit elektro-akustilisele muusikale spetsialiseerunud multiinstrumentalist, kes mänginud koosseisudes Different State, B333x7-8 ja k(7). Eva ja Marcin esitavad ühiselt vene vanausu, ukraina, seto ja eesti rahvapäraseid (vaimulikke) laule omaloomingulistes seadetes, kasutades selleks mitmeid unikaalseid akustilisi instrumente.

Lisaks eelpool mainitud kooslustele toimub ka ühine improvisatsiooniline etteaste koosseisus Tanel Paliale, Aivar Tõnso, Argo Vals ja Larjamiisa. Esinemine on osaliselt inspireeritud ümbritsevast Peipsiäärsest keskkonnast, kuid suuremalt jaolt improvisatsiooniline kava võib sisaldada ka mõnda osaleja omaloomingulist lugu.

Tanel Paliale tegeleb elektroonilise heli ning muusika/helispektri äärealadega ning osaleb kooslustes Kismabande, Mirabilia ja Rabimilia. Aivar Tõnso on muusik, helikunstnik ja kultuurisündmuste korraldaja, kes armastab luua keskkondi, mis seovad muusikat teiste kunstivaldkondadega. Kitarrist ja helilooja Argo Vals on üks olulisem klots Eesti süvasuunitlusega instrumentaalpopis ning Larjamiisa ehk Marja-Liisa Plats on post-muistne artist, kelle instrumentideks on hääl, efektid ja luuper ning kes loob praegu muusikat ansamblis Eeter.

Lisainfot ürituse kohta leiad siit.