Aastal 2016 kaks EPd, „Brenda’s Groove” ja „Joe Cool”, ilmutanud West Coast Swingaz (kodanikunimega Tanel Matsalu) toob lääneranniku house’i koju kätte, lisades sellesse haamrised bassid ja justkui keskelt pooleks lõigatud helikatked.

West Coast Swingaz. Foto: Hilja Matsalu

West Coast Swingaz. Foto: Hilja Matsalu

Räägi lühidalt, mida kujutab endast West Coast Swingaz?
Tegemist on minu esimese muusikaprojektiga, mis sai alguse 2007. aastal. Olin tollal vaimustuses San Francisco keskmes olevast USA lääneranniku house’i-skeenest. See oli väga hingeline ja sügav sound, sekka ka kerge kiiksuga techno-helid ja tribal-tunnetusega trummid. See oli omanäoline ning mõjutas paljusid produtsente isegi USA idarannikul, antud žanri sünnilinnas Chicagos ning ka üle maailma. Selles skeenes oli kombeks, et produtsendid koondusid kollektiividesse, nagu 6400 Crew, Swirl People, Inland Knights, East Coast Boogiemen, White Collar Criminals jpt. Igatsesin ka ise mõnda sellisesse rühmitusse kuuluda, niisiis otsustasin selle ise luua ja lootsin, et leian ehk teisigi, kes oleks huvitatud minu kambaga liitumisest (praegu on tegemist siiski sooloprojektiga). Ajapikku on lisandunud lääneranniku helidele veel Chicago house-muusikale omane toores lo-fi produktsioon – see muudab sound’i palju elavamaks ja mahlakamaks.

Kuidas kirjeldaksid oma muusikat kellelegi, kes seda kunagi kuulnud pole?
Mõnusa tuimusega, monotoonselt edasirühkiv elektrooniline tantsumuusika, mida saadavad korduvad trummimasinatega tehtud 4/4 tantsubiidid, süntesaatorimeloodiad ja minimalistlikud diskosämplid.

Minu arust oled sa house’ile vägagi oma näo pähe maalinud. Kuidas sa sellise muusikani jõudsid ja mis on su põhimõtted muusika loomisel?
Esimest korda kuulsin sellist muusikat, kui sõber tõi 90ndate keskpaigas Tallinnast ühe reivimuusikakasseti. Tollal kõlas see kõik veel liiga veidralt. Kusjuures, olen selle lindi järele küsinud, aga sõbra ema olevat selle vastu seina puruks visanud. Esimene house’i-lugu, mida mäletan väga meeldivat, oli Stardusti „Music Sounds Better With You”. Sellist prantsuse house’i mängiti palju raadios ja telekanalitel ning seda oli võimatu mitte armastada! Underground’ilikud helid paitasid esimest korda kõrvu selliste Raadio 2 õhtuse vööndi saadete vahendusel nagu „Vibe FM”, „Kliinik” ja muidugi „Vibratsioon”. Taoline muusika ja DJ-kultuur leidsid tollal rohkem kajastamist ka meedias. Tundus, et see on kõige lahedam asi maailmas, ning olla DJ ja produtsent veelgi ägedam. Isegi Masters At Work oli ajalehes! Hakkasin keskkooli ajal ise ka vinüülplaate koguma, eesmärgiga olla DJ. Ühel hetkel siiski tundus, et tahaks selle muusikaga veelgi rohkem ühendatud olla, ja produktsioon oli selleks üks võimalus. Enda muusika loomisel on peamine põhimõte, et see ei tohi olla igav! Tahan teha täpselt seda, mida ise kuulda eelistan. Chicagost tulev house ja kõik selle erinevad vormid, nagu acid, deep, jackin, boompty ja ghetto, mõjuvad mulle eriliselt. Nagu ka Frankie Knuckles ütles, see kõlab lihtsalt nii õigesti.

Kas oled isegi läänerannikul inspiratsiooni kogumas käinud?
USA läänerannikul veel mitte, aga kui kuulan selliseid plaate nagu Playin’ 4 The City „The Shore” või DJ Rasoul „Let Me Love You”, siis silmi kinni pannes tunnen, nagu teleporteeruksin sealsetele randadele jalutama.

West Coast Swingaz pole su ainus projekt. Lisaks lood muusikat ka selliste nimede alt nagu Tanel’s Hot House Trax, Daniel Rivera ja Merelinnud. Räägi natuke neist teistest projektidest.
Tanel’s Hot House Trax on reserveeritud lihtsalt kõlavate house’i-lugude jaoks ning selle projekti nimi tuleneb sellest, et kritseldasin niimoodi enda demoplaatidele. Daniel Rivera on juba teismeeas välja mõeldud alter ego. See on Prantsuse Rivieral pesitsev playboy, kellel ei ole millestki puudus ning keda ümbritseb glamuurne elustiil koos uhkete autode, villade ja kuumade modellidega. Tema teeb peamiselt downtempo lounge’i. Merelinnud on techno-projekt, mida inspireerib loodus, eriti just merelindude elu ning nende keskkond.

Mida tulevik toob?
Tahan teha palju uut muusikat ja avaldada seda nii digitaalselt kui ka kassetil, CD- ja vinüülplaadil. Merelindudel tuleb sel aastal Läti plaadifirma Lover’s Club alt välja kassettalbum ja veel üks lugu saksa label’i Auxwegausdermisere kassettkogumikul. Kirjutan edasi enda musablogi Rivera’s Groove Box. Proovin trügida üritustele DJna muusikat mängima. Tahaks proovida ise otsast lõpuni ühe vinüülireliisi teha ja luua sellega seoses ka enda plaadifirma. Nimigi on välja mõeldud – Nelle Records.

Kuula lisaks SoundCloudist.