28. mail kell 18.00 avab oma pikaaegsest tegutsemiskohast veebruaris välja kolinud Y-galerii TÜ kiriku saalis oma 2014. aasta programmi esimese näituse – Rodrigo de San Martini „Planetario: Observaciones Estelares Especulativas” („Planetaarium: Spekulatiivsed tähevaatlused”).

Kat Suryne, „Urania”.

Kat Suryne, „Urania”.

Näituse keskseks fookuseks on küsimus – mida me teame universumist? – olukorras, kus ühel pool on institutsionaliseeritud teaduslik teadmine ning teisel pool isiklikud kogemused, aegunud teadmised ja alternatiivsed võimalused. Astronoomia kui teaduslik distsipliin sisaldab üsna vähe tõsikindlaid väiteid, samuti pole selles eriti järelekontrollitud eksperimente. Astronoomia on seega puhas spekulatsioon, vaatlus läbi läätsede ja peeglite. See on spekulatsioon, mis läheneb tõele ebakindluse, kujutluse ja loomingulisuse kaudu, tekitades seega ruumi loomiseks ja epistemoloogiliseks allumatuseks. Kõnealuse projekti raames kutsub Rodrigo de San Martin inimesi teadlikult spekuleerima universumi tähenduse üle, samuti eksperimenteerima alternatiivsete kosmoloogiatega.

Näitus põhineb erinevate kunstnike, esinejate, teoreetikute ja mõtlejate koostööl ning eesmärgiks on vilkad arutlused teadmiste ja subjektiivsuse piirialalt. Näitusel esinevad kaastöödega Kat Suryne (Valgevene), Laik grupp (Eesti), Leelo-Mai Aunbaum (Eesti), Maria Aua (Eesti) ja Zerkala (Eesti).

Rodrigo de San Martin on Mehhikost pärit uusmeedia kunstnik ja semiootik, kes hetkel õpib Tartu Ülikoolis.

Näitus on avatud 28. maist kuni 10. juunini, ning seda saadab kõrvalprogramm:
28. mai – avamispidu
31. mai – töötuba Trükimuuseumis. Öötaeva trükkimine, monotüüptehnika, traditsioonilised trükiprotsessid
07. juuni – eksperimentaalse kirjutamise seminar: kosmoloogiad
09. juuni – Semiosalong (modereerib semiootika doktorant Tyler Bennett)
10. juuni – Laik grupi performance