Kontserdisarja HELIjaKEEL teise hooaja viimasel kontserdil on fookuses eesti helilooja Timo Steineri ja nigeeria kirjaniku Ben Okri looming. Kontserdiõhtud pealkirjaga „Elu saade” toimuvad 31. mail kell 20.30 Tallinnas Hopneri Majas ning 2. juunil kell 19.00 Tartu Ülikooli aulas.

Kontserdi nimilugu „Elu saade” (2013) on uus žanr muusikamaailmas – instrumentide poolt saadetud Elu, midagi eluvaatluse ja muusikateose vahepealset. Esimeses selles žanris kirjutatul on intstrumentideks keelpillikvartett ja Elu esindajaks lapsed kui ühed dünaamilisemad elu avaldumise kandjad. Seetõttu võiks teost nimetada ka lapspartituuriks. Lapsed on muusikutele ringisibavateks nootideks, kelle järgi tuletatakse enamus muusikast, eluhelidest.

Kontserdil kõlab esiettekandena Timo Steineri Ben Okri loomingust mõjutatud klaverikvintett. Lisaks on kavas „Ballaad” (2008), „Ilu_inetus_vabadus” (2012), „Kena on sind kuulata” (2004) jt. Muusikat esitavad keelpillikvartett Prezioso ja pianist Diana Liiv.

Katkendeid oma raamatutest „Jumalaid hämmastades” ja „Näljutatud tee” loeb Ben Okri. Kaastegevad on Lasteekraani Muusikastuudio koolieelne koor (Tallinna kontserdil) ja laulustuudiote Fa-Diees ning Laulupesa mudilaskoorid (Tartu kontserdil). Peale kontserti toimub Ben Okri luulekogu „Aafrika eleegia” eestikeelse tõlke esitlus.

Nigeeriast pärit Ben Okri on üks tuntumaid ja tunnustatumaid kaasaegseid Aafrika kirjanikke, keda on pärjatud mitmete mainekate auhindadega, sealhulgas Bookeri kirjandusauhinnaga, mille ta pälvis 1992. aastal oma teose „Näljutatud tee” eest. Tema loomingut on vahel liigitatud maagiliseks realismiks, ehkki autor ise on sellele vastu vaielnud ja öelnud, et tema jaoks on reaalsusel palju kihte, mis ei seisa üksteisest lahus – vaimude ja inimeste, unenäo ja ärkveloleku maailmad on kõik üks tervik. Müstilisuse kõrval ei puudu Okri loomingust ka poliitiline alatoon ning äratuntav on Aafrika suulise pärimuse mõju. Praegusel ajal elab Ben Okri Londonis, kuhu ta pages noorukieas, sest oli sattunud kodumaal poliitilisse ebasoosingusse. Sel kevadel külastab kirjanik esmakordselt Eestit.

Timo Steiner on üks mitmekülgsemaid Eesti kultuuriruumis aktiivselt tegutsevaid loovisikuid. Ta on akadeemilise haridusega helilooja, üks Eesti Muusikaakadeemia Sügisfestivali loojatest ning alates 2003. aastast on ta festivali Eesti Muusika Päevad kunstiline juht. 1998. aastal võitis Timo Steiner Eesti Muusika Päevade kitarriteoste konkursi, 2002. aastal pälvis Heino Elleri nimelise preemia ning nii 2006. kui ka 2011. aastal Eesti Kultuurkapitali Helikunsti Sihtkapitali aastapreemia. Alates 2005. aastast on Timo Steiner Tallinna Muusikakeskkooli direktor. Ta on ka ETV saateformaadi „Klassikatähed” kaasautor ning saate „MI” autor ning saatejuht. Steineri teosed on kõlanud paljudel nüüdismuusika festivalidel Eestis ja välismaal. Ta on loonud ka filmimuusikat, sealhulgas mängufilmile „Klass” (2007) ning muusikat saadetele „OP”, „Pealtnägija” jt. Eesti Rahvusringhääling on välja andnud Timo Steineri autoriplaadi „Pilved tulevad vahele” (2008). Timo Steineri muusika üheks läbivaks jooneks on unenäoline postminimalism: poeetilised ja naiivsed, dramaatilised ja grotesksed kujundid, graatsiline rütmimuster ja mängulised stiilikontrastid.

Kontserdisari HELIjaKEEL sai alguse 2012. aasta sügisel. Kui esimesel hooajal ühendas heliloojaid ja kirjanikke perekondlik lähedus, siis sel hooajal on heli ja keelt ühendavaks lüliks loominguline lähedus ja vastastikune inspireerimisvõime. Hooaja viimane kontsert toimub koostöös Euroopa Komisjoni, XXXIII Tallinna Vanalinna Päevade ning kirjandusfestivaliga HeadRead.

Kontserdi leht Facebookis.