Sloveenia-Horvaatia piiril hetkel korda tagavale Eesti politsei missiooniüksusele ESTPOL-2 pole probleemiks ulatada oma abistav käsi ka siis, kui toitmist vajab põgenike sülelaps.

Kiirreageerija Märten väikelast abistamas. Foto: Lõuna prefektuuri Facebook

Kiirreageerija Märten väikelast abistamas. Foto: Lõuna prefektuuri Facebook

Lõuna prefektuur hoiab meid oma Facebooki kontol kursis detsembri alguses 30-päevasele missioonile lähetatud 15-liikmelise ESTPOL-2 rühma tegemiste ja hetkeolukorraga ning prefektuuri andmetel saabub rongidega endiselt tuhandeid põgenikke, „kes ei saa tihtipeale aru, kuhu nad on jõudnud ning kuhu tee edasi viib. Kuna turvakontrolli läbivaid inimesi on palju, töötab see võimalikult kiiresti, piltlikult öeldes konveiermeetodil.”

Politsenike ülesanne on põgenike seast välja sõeluda kahtlased isikud, kelle teekonda ohu korral takistatakse. Emotsionaalselt on ESTPOL-2 informatsioonile toetudes olnud senimaani kõige raskem turvakontrollide tegemine naistele ja lastele, „kes on pikast ja ohtlikust selja taha jäänud teekonnast väga räsitud, kurnatud ja kokku vajumas. Neid juhib vaid üks eluline eesmärk – lootus pääseda oma perega sõja eest turvalisse kohta.”

„Paar päeva tagasi ootas Tartu kiirreageerijat Märtenit aga omamoodi ülesanne, kui tema lauale pandi väikelaps, kel oli toidukord pooleli jäänud ning kõht nõudis pisarate ja valju jorina saatel oma. Siin ei olnud mõtlemisruumi, kiirustamist ega kõhklemist – Märten aitas pisikese preili kõige suurema hetkemure seal samas lahendada,” vahendab Lõuna prefektuur.

ESTPOL-2 on Eesti panus rändekriisi lahendamisse ning nii on rühma ülesandeks abistada Sloveeniat avaliku korra tagamisel Sloveenia-Horvaatia piiriregioonides.