Sel nädalal, 30. septembrist kuni 2. oktoobrini leiab Telliskivi Loomelinnakus aset tänavu juba seitsmendat korda toimuv Eesti Fotokunstimess.

Johan Huimerind „Karlova Obscura”

Johan Huimerind „Karlova Obscura”

Messi eesmärk on tutvustada publikule Eesti parimate fotokunstnike uudset loomingut ja jagada teavet fotokunsti kogumise võimaluste kohta, et huvi korral alustada või täiendada oma isiklikku kunstikogu. Eesti kunstnikest on messil esindatud Annika Haas, Alissa Nirgi, Marge Monko, Johan Huimerind, Tanja Muravskaja, Heikki Leis, Paco Ulman, Tarvo Hanno Varres jpt.

Sellel aastal on messi väljapanek eriti laiapõhjaline, kaasates lisaks eesti kunstnikele külaliskunstnikke Saksamaalt, Prantsusmaalt, Soomest, Venemaalt, Lätist ja Leedust. Teist aastat järjest osalevad messil oma väljapanekutega ka Eesti tugevaimad kommertsgaleriid.

Põhiväljapanekut saadab publikuprogramm, kust võib leida giidituurid, loengud, vestlused, kohtumised kunstnikega ning Rootsi kaasaegsele fotograafiale keskenduva raamatunäituse.

Reedel, 30. septembril toimuvas vestluringis „Kaasaegne fotokunst – meediumi piirid ja materiaalsus” arutletakse, millisena näevad kunstnikud enda suhet traditsioonilisema fotokunstiga, kuidas suhtuvad nad kaasaegsesse väljundite paljususse ning kas nende teoste puhul on võimalik rääkida uusmateriaalsusest – piltidest, mille „tähendus” ei asu kujutatud subjektide taga, vaid mis kehtestavad ennast läbi foto kui objekti ja materjali.

Sama päeval aset leidvas loengus käsitletakse Rootsi kaasaegset fotokunstivälja. Kunstikriitik ja kuraator Sophie Allgårdh vaatleb arenguid Dawid ja Annika von Hausswolffist uue põlvkonna fotokunstnikeni nagu Inka & Niclas ja Martina Hoogland, kelle kaamerapõhine kunst kasutab väljendusvahendina ka videot ja kohaspetsiifilist installatsiooni.

Laupäeval, 1. oktoobril tutvustab vanade fotokaameratega pildistada armastav loodus- ja portreefotograaf Reet Sau enda fotoaparaate, näitab nendega tehtud pilte ja räägib, kuidas vanade, kapriisse iseloomuga aparaatidega käituda. Lisaks saab nädalavahetusel osa võtta töötoast Piksel vektoriks!, kus antakse baasteadmised, kuidas luua ise fotost digitaalne portree, kasutades kõige olulisemad näojooni.

Fotokunstimessi kogu programmi ja kunstnikega tutvu lähemalt siin.