7. kuni 9. veebruarini tulid insenerid, tarkvaraarendajad, arhitektid ja disainerid Tartus 48 tunniks kokku, et luua erialade koostööst sündivast sünergiast uusi leiutisi. Garage48 alaüritus „Hardware & Arts” erines tavapärastest arendusnädalavahetustest selle poolest, et kõik osalejad pidid looma käegakatsutava prototüübi. Kui antakse võimalus 48 tunniga oma mõttes mõlkuv idee töötavaks prototüübiks vormistada, siis kui paljud meist võtaksid sellise väljakutse vastu? Kui paljud aga jätaksid ebaõnnestumise või muus hirmus maailma paremaks ja lahedamaks muutva plaani siiski riiulile motiveeritumat enesetunnet ootama? On paras julgustükk omaenda idee võhivõõraste inimeste ette tuua ja sealsamas mõttele kaasatulijaid leida. Kõik edasine on juba leidlikkuse ja vastupidavuse pärusmaa.

Intensiivseid ideemaratone toimub Eestis ning mujalgi üha enam. Rakenduste ja veebilahenduste arendamisele on lisandunud reaalselt käegakatsutavate prototüüpide valmistamine. Baltimaade esimene hackathon toimus veebruaris Tartus pealkirja all „Hardware & Arts”. Selle käigus anti 134 inseneri, tarkvaraarendaja, arhitekti, disaineri ja turustaja koostöös elu 19 ideele. Leiutiste teostamiseks olid korraldajad – Garage48, Tartu Ülikool ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös mitmete toetajatega – kogunud kõikvõimalikku vajaminevat riistvara ja disainimaterjali. 3D-printerid ning laserlõikusmasinad töötasid puhkepausideta. Tööde lõppesitlus, mis pakkus pingelist vaatemängu, võinuks võistelda vabalt stand-up’ide või mõne muu haarava show’ga – rock’n’roll’i jätkus nii lavale kui publikusse.

Heelies. Foto: Seren Eilmann

Heelies. Foto: Seren Eilmann

Taolised arendusnädalavahetused on ju toredad, kuid mis siis edasi sai? Osalejate jaoks on sellised ideemaratonid kohaks, kus leida uusi kontakte ning saada eri valdkondade spetsialistide koostöö kogemus, leida julgust ja motivatsiooni edasiseks eksperimenteerimiseks. Mõned piirduvadki nimetatuga ja lähevad koju hea emotsiooni ning õnnestumiskogemusega. Enamik jätkab siiski tootearendusega, kasutades kiirendeid ning muid tugisüsteeme. Pärisime projekti „Heelies” autorilt Seren Eilmannilt ja „mustino” loojalt Patrik Klozilt, mis on järgnenud kuu jooksul algsest prototüübist edasi saanud.

Seren Eilmann: Hackathon’i võiduprojekti „Heelies” unistuseks on, et kõrgetel kontsadel kõndivad naised ei peaks ohverdama ilu nimel mugavust. Jalgade ja uute kingade järgi valmistatud tugitallad vähendavad kontsade kandmisest põhjustatud valu ja väsimust. Toote reaalne arendus tähendab tiimile tihedat tööd, töögrupp on mitmekülgne ja teineteist täiendav: pardal on lisaks minule kui projektijuhtimise ja kommunikatsiooni taustaga tehnoloogiaentusiastile nii tehniliste prototüüpide valmistamise kogemusega Eero Ränik, elektroonika ja graafika taustaga Toomas Laasik, suurepärane programmeerija Karl-Aleksander Kongas ning kõikide teiste tööd kaunilt edasi andev disainer Piret-Klea Velleste. Areng ei toimu üleöö – alustava ettevõtte ressursid on lihtsalt niivõrd piiratud –, kuid edasiseks on meil mitmeid plaane: tootearenduse seemnekapitali leidmine, esimese tervikprototüübi valmimine ja koostööpartnerite otsimine nii tootmiseks kui müügiks. Ambitsiooni meil jätkub ja usk tootesse on jätkuvalt suur – valu vajab ju lahendamist.

Vaata lisa aadressilt heelosophy.net.

Mustino

Mustino

Patrik Kloz: mustino lubab sul kallil inimesel käest kinni hoida, olenemata sellest, kus sa parasjagu oled. mustino on kaheeurose mündi suurune – sinul on üks ja su lähedasel teine. Kui vajutad mustino’t, edastatakse teisele signaal. Ja kui su sõber oma mustino’t seal kuskil kaugel puudutab, siis saad sina signaali. Kui mõlemad vajutavad oma mustino’t samaaegselt, siis justkui hoiaksite teineteisel käest kinni. Tulevikus võiks mustino’l olla ka „asjavõrgu” nupp, nii et see saaks olla võrgus teiste asjadega. Meie töögruppi kuuluvad lisaks minule kui äriarenduse tundjale ka Aasia turu spetsialist Blazan Novakovic ja elektroonika ning tarkvara asjatundja Kaviraj Murugesan. Äsja saime seemneraha ja töötame nüüd Tartu riistvarakiirendi buildit.ee juures. Tartu on sellise projekti jaoks ideaalne koht – nii romantiline. Juunis alustame Hooandja kampaaniaga.

Vaata ka veebilehte mustino.com.