Kui täna 13 minutit pärast kella ühte Keskkonnaministeeriumi hoovile jõudsin, vaatas mulle vastu sadakonna pea suurune rahvahulk, kellest osa hoidis kõrgel silte kirjadega stiilis „Nõuame säästvamat metsanduspoliitikat!” ning osa oli üle lendorava- ja konnamaskis nägude sirutanud fotoaparaadid ja telefonikaamerad, et aktiivse keskkonnaajakirjaniku Linda-Mari Väli küsimustele vastavat Marko Pomerantsi pildile saada.

Keskkonnaajakirjanik Linda-Mari Väli Riigikogu ees kõnet pidamas. Taamal Eestimaa Roheliste aseesimees Züleyxa Izmailova. Foto: Priit Mürk

Keskkonnaajakirjanik Linda-Mari Väli Riigikogu ees kõnet pidamas. Taamal Eestimaa Roheliste aseesimees Züleyxa Izmailova. Foto: Priit Mürk

Minister ei olnud mugavas olukorras, kui Väli küsis temalt kommentaari, kuidas on keskkonnaministeeriumis olukord korruptsiooniga ning tuletas meelde pea nelja aasta tagust juhtumit, mil Eestimaa Looduse Fondi metsandusspetsialist Liis Kuresoo pärast ministeeriumi kaasamisprotsesside kritiseerimist kapolt kõne sai. Erakonna Eestimaa Rohelised aseesimees Züleyxa Izmailova küsis Pomerantsilt omakorda keskkonnaministeeriumis parasjagu arutlusel oleva ja loodusaktiviste ärritanud metsaseaduse muudatuse kohta, mis lubaks alandada kuuskede minimaalset raievanust 80 aastalt 60 aastale.

Pomerants pareeris küsimusi, küsides aktivistidelt justkui tunnikontrolli korras uue metsaseaduse detaile, mida Izmailova pareeris omakorda vastuküsimustega. Piketeerijad nõudsid vahele keskkonnaministeeriumi kantsleri Andres Talijärve vallandamist ning reageerisid laiduhüüetega, kui Väli Pomerantsilt metsa kui tuluallika väite kohta küsis. Vestlust muutsid pingelisemaks fotograafid ja ajakirjanikud, kes moodustasid arvestatava osa kohaletulnud inimeste hulgast ning kes ministrile palju hingamisruumi ei jätnud. „Ma ei tulnud siia pressikonverentsile, vaid head tahet üles näitama,” ütles minister, otsustades debati lõppenuks kuulutada. Väli ja Izmailova pärjasid Keskkonnaministeeriumi Aasta Puupea tiitliga.

Enne piketi liikumist Riigikogu ette võttis sõna nii ELFi kui ka Eestimaa Roheliste kunagine liige Toomas Trapido, väljendades kahetsust, et tema 20 aastase vaatluse põhjal on metsas välja surnud üks oluline liik – nimelt metsavaht, kes elukeskkonnal silma peal hoiaks. Trapido avaldas umbusaldust Eesti Keskkonnaministeeriumi suhtes, öeldes, et teeb seda küll raske südamega. Teda kuulasid teiste seas Rein Raud ja kultuuriinimeste avalikule metsapoliitika üle muret tundvale pöördumisele alla kirjutanud Märt-Matis Lill, Hasso Krull ja Jan Kaus.

Väli ja Izmailova pidasid veel enne liikuma hakkamist piketi korraldajatena kihutuskõne, tänades kohaletulnuid, ning rõhutades, et mets on meie tulevik ja meie elukeskkond, mida ei tohi süüdimatult maha raiuda. Kui rahvahulk läbi vanalinna Toompeale marssima hakkas, koosnes see silma järgi juba paarisajast inimesest, sh väikelastest, pensionäridest, kultuuriinimestest ja metsaomanikest või metsas elajatest, kes kurtsid, et varem elasid metsas, nüüd puhub ainult tuul üle raielangi.

Riigikogu ees võttis sõna sotsiaaldemokraadist Riigikogu liige Rainer Vakra, kes ütles, et oma positsioonilt ta küll Keskkonnaministeeriumi töö kohta hinnanguid anda ei saa, kuid et Sotsiaaldemokraatlik erakond seisab praegu selle eest, et põlevkivi kaevemahte ei tõstetaks, kuna see ei ole jätkusuutlik energiamajandus. Vakra avaldas soovi leida Eestis viise roheenergia tootmiseks ning kiitis kohale tulnud protestijaid keskkonnaaktivismi eest – teie olete head lapsed ja teile tuleb kindlasti jõuluvana, arvas Vakra.

Vakrale anti Riigikogule edastamiseks üle petitsioon „Peatame Eesti metsa hävitamise suurtöösturite poolt”, mis oli selleks ajaks kogunud peaaegu 7000 allkirja. Väli võttis veel sõna, et Auvere elektrijaama ehitamist kritiseerida, kuid mikrofonisse hüütud lause peale „Juhan Parts tuleb vangi panna!” reageeris osa rahvast pigem pearaputusega. Edasi anti mikrofon muusikutele Indrek Tammojale ja Marten Kuningale, kes laulsid koos rahvaga „Meil on elu keset metsa” ning Noorte Roheliste lendoravalaulu.

Fotod: Priit Mürk