15. detsembril avasid tegusad naised Margit Säde, Kaisa Sööt, Regina Viljasaar-Frenzel ja Liina-Liis Pihu Põhja-Tallinnas Linnahalli juures mere ääres linnakodanikele täiesti uue sauna! Logi saun on praegu huvilistele kättesaadav nädalalõppudel, kusjuures tegemist on ühega vähestest puuküttega avalikest saunadest. Uurisime sel puhul ühe tegija Margit Säde käest, kas, millal, miks ja kuidas.

Logi saunanaised. Foto: Urs Lehni
Logi saunanaised. Foto: Urs Lehni

Logi sauna haldav MTÜ Kuum ja külm on registreeritud nelja daami nimele, kusjuures olete kõik ju ka muudel (sh loomingulistel) aladel tegevad. Kuidas tuli just teil mõte teha linnarahvale üks saun?

Tallinnas elades tundsime puudust lihtsast soojast kohtumispaigast – kohast, mis ühelt poolt võimaldab puhata linnamürast ja vaadata iseendasse, aga samas suhelda ka naabruskonna ja teiste saunast hoolivate inimestega.

Nii kujuneski meie tiim väga orgaaniliselt inimestest, keda sidus huvi Tallinna linnaruumi ja sauna kui inimesi ühendava fenomeni vastu. Kõigepealt sattusime ideest rääkima sisearhitekti ja tisleri Kaisa Söödiga, kes tegeleb peamiselt mööbli, näituste ja mänguväljakute kujundamisega. Saime aru, et oleme mõlemad sellest pikalt mõelnud, ja nii sündiski otsus koos sauna tegema hakata. Seejärel, kuuldes ühiste tuttavate kaudu meie plaanidest, otsis meid üles Regina Viljasaar-Frenzel. Regina on urbanist ja töötab kliimaministeeriumi ehituse ja elukeskkonna osakonnas, aga lisaks on ta olnud Berliinis saunameister ja pannud koos sõpradega Telliskivi Seltsist püsti mitu ajutist sauna Kalarannas.

Edasi ei läinud kaua aega, kuni meie teed ristusid arhitekti Liina-Liis Pihuga, ühe MTÜ Ruumiringlus asutajaga. Liina-Liis oli ka juhendanud EKA arhitektuuriosakonnas sauna projekteerimise kursust, mille tulemusel valmis 2022. aasta suvel Klooga järvele kogukondlik ujuvsaun Klooga Kosk. Nii saigi alguse meie üsna digitaalset argipäeva muutev koostöövorm Logi saun, kus oleme osalenud kollektiivselt tegevustes alates sauna disainimisest kuni selle kütmise ja pidamiseni välja.

Puukütteleil Kalma saunas on privileeg vaid meestele, naised peavad leppima elektrikerisega.

Mis eristab Logi sauna teistest (näiteks Tallinna) avalikest saunadest? Miks tundus, et selle järele võiks nõudlust olla?

Logi sauna peamine erisus võrreldes Tallinna teiste avalike saunadega on nii võimalus end pärast leili meres karastada kui ka Soome firma Narvi klassikaline puuküttega keris Aitokiuas. Sarnaselt suitsusaunaga köetakse seda kerist neli tundi ja kuigi Aitokiuasel on korsten, on selle leil igati võrreldav suitsusauna omaga. Seni sai Tallinnas käia puuküttega saunas vaid Tartu maanteel asuvas Leilisaunas, mille sissepääs asub legendaarse noorpaaride salongi sildi all ja mis on väidetavalt vanim säilinud Tallinna avalik saun. Puukütteleil Kalma saunas on privileeg vaid meestele, naised peavad leppima elektrikerisega.

Millalgi protsessi alguses, 2020. aastal tegime ka väikse veebiküsitluse teemal, kas Tallinnasse on uut avalikku sauna üldse vaja ja milline see olla võiks. Umbes saja osaleja vastustest koorusid välja märksõnad, et Tallinnasse oleks väga vaja „puuküttega”, „perekonnasõbralikku”, „olemasolevatest eristuvat”, „puhkeala ja vettemineku võimalusega”, „kindlasti mereäärset” ja „inimesi ühendavat” sauna, mis „tugevdaks kogukonda, karastaks tervist ja kannaks edasi meie autentset saunatraditsiooni”. Küsitlus andis meile organiseerijatena selge signaali, et tegu pole vaid meie unistuse ja uitmõttega, vaid et selline kohtumispaik, mis annaks elanikele ligipääsu merele, ongi Tallinnas hädavajalik.

Ilmselt on põhjalikeks üldistusteks praegu veel vara, aga kuidas sulle esimeste nädalate põhjal tundub, kui suur on huvi ja kas pigem käivad näiteks varasemad tuttavad või paistab ikka ka juba uusi entusiaste?

Sauna käivad uudistamas väga paljud linnakodanikud lähemalt ja kaugemalt, tuttavaid on seni saunas käinud pigem vähe. Külastajate tagasiside on olnud väga positiivne ja toetav, mis samuti kinnitab meile, et taolist ühisruumi on Tallinnasse kaua oodatud. Kuigi oleme olnud avatud lühikest aega, on Logi saunal tekkinud juba püsikunded, mille üle on meil siiralt hea meel!

Mõned külastajad on miskipärast arvanud, et selle koha on loonud Tallinna linn ja seda just taliujujatele ning meie oleme linna palgal olev teenindav personal.

Ütlesid enne, et naised on olnud hea leili küsimuses Tallinnas meestega ebavõrdses seisus. Kas seetõttu teil ongi laupäeviti eraldi naiste päev või on siin ka muid põhjuseid? Ma ise hakkasin sellega seoses kohe mõtlema näiteks turvalisema ruumi peale.

Jah, naiste päeva idee hakkas hargnema sellestki, et meie meeskonnas on neli naist (ehk õigem olekski öelda „naiskonnas”!), ja kuigi me pole muidu klassikalise soolise eraldamise poolt, loob naiste päev tõesti teistsuguse õhustiku ja kindlasti turvalisema ruumi ning lubab pingevabamalt ka näiteks ilma rätikuta leili nautida. Meie teised saunapäevad on segapäevad (loodame, et saame nende arvu tulevikus suurendada), kuhu on oodatud kõik saunalised sõltumata nende soolisest identiteedist.

Mis valmistas kõige rohkem raskusi või mis oli kogu protsessi suurimaks väljakutseks?

Teeme sauna oma päevatööde ja muude tegemiste kõrvalt, mistõttu oli keeruline vaba aega leida ja sünkroonida nelja inimese graafikut. Kuna oli ka mitmeid tagasilööke, näiteks sauna asupaiga leidmisel, bürokraatiast läbinärimisel ja rahastuse saamisel, oli motivatsiooni hoidmine pika protsessi vältel kohati samuti väljakutset pakkuv. Ometi ei kaotanud me kordagi päriselt usku sellesse, et teeme õiget asja, ning see aitas mitu korda plaanidega uuesti otsast alustada ja esialgse idee endale olulistele detailidele kindlaks jäädes teoks teha. Aga ka sauna avatuna hoidmine on kindlasti protsessi uus etapp, mis kätkeb uusi väljakutseid.

Kas meenub mõni tore või naljakas (või hoopis õpetlik) lugu või juhtumus kas siis protsessi käigust või juba n-ö lahti oldud ajast?

Võib-olla see, et mõned külastajad on miskipärast arvanud, et selle koha on loonud Tallinna linn ja seda just taliujujatele ning meie oleme linna palgal olev teenindav personal. Proovin siis ikka selgitada, et linn andis küll meile kasutada selle maatüki ja Euroopa roheline pealinn 2023 toetas suuresti sauna rajamist, aga meie ajame seda asja omast vabast ajast kodanikualgatuse ja vabatahtliku töö korras juba mitu aastat. Selle peale tehakse suuri silmi ja öeldakse, et me peame siis ikka päris pöörased saunafännid olema.

Oleme veendunud, et saunast ei tasu liiga pikalt rääkida, vaid parem on sauna minna ja kõike seda head omal nahal kogeda!

Milline on teie saunafilosoofia? Kuidas saun inimesele (kogukonnale) head teeb?

Meil on usk asjadesse, mida ei saa teha Zoomis, saun on ilmselgelt üks neist. Digielu tasakaalustamiseks ongi saun ideaalne koht, kus otsida kontakti üksteisega, jutustada lugusid või olla lihtsalt tasa. Saun on just selline toetav ruum, mis väga erinevaid inimesi regulaarselt kokku toob. Inimesed on sauna juures väga olulised, aga seda on ka ruum ise, kus saab kokku tulla ja mille toimimisse ühiselt panustada. Võib öelda, et see on ruum, mis loob ideaalsed tingimused kogukondlikuks tegevuseks. Samuti oleme veendunud, et saunast ei tasu liiga pikalt rääkida, vaid parem on sauna minna ja kõike seda head omal nahal kogeda!

Logi saun (aadressil Logi 13, Tallinn) on avatud kõigile reedeti (kell 16–20) ja pühapäeviti (kell 13–17), lisaks naistele laupäeviti (kell 13–17). Täispilet 6 €, õpilastele ja pensionäridele 4 €, koolieelikuile tasuta. Lähem info ja asjaolud: logisaun.ee