Uue semestri algus ülikoolis toob endaga kaasa järjekorras juba neljateistkümnendad Tudengite Teatripäevad, mis toimuvad tänavugi TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias veebruari teisel nädalavahetusel, 12.-14. veebruaril.

Tudengite teatripäevad 2015. Foto: Argo Ingver

Tudengite teatripäevad 2015. Foto: Argo Ingver

Nädalavahetusel kogunevad Viljandisse Eesti suurimad üli- või kõrgkoolide juures tegutsevad teatritrupid: Tallinna Ülikooli Üliõpilasteatri TYYT, T-Teatri, Tartu Üliõpilasteatri, ning K-äng2-e, neile lisaks on sel aastal oodata teatrikool Polygoni truppi ning improgruppi Ruutu10. Kohal on ka Helsingi Üliõpilasteater (Ylioppilasteatteri) Soomest ja Zona projects Lätist. Festivali ja ühtlasi valentinipäeva tähistamiseks astub 13. veebruaril Viljandi Lennukitehases üles Avoid Dave.

Ehkki teatripäevi ei peeta konkursi või võistluse formaadis, hoiavad teatritegijatel silma peal Kolm Tarka ehk teatriprofessionaalidest žürii, kelleks on 2016. aastal Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna juhataja ja näitleja Garmen Tabor, näitleja ja filmilavastaja Kristo Viiding ning Ugala Teatri näitleja ja lavastaja Adeele Sepp, kes ka teatrihuvilistele tudengitele Müürilehe palvel lahkelt mõned lugemissoovitused välja käisid.

Garmen Tabor pakub erialakirjanduse kõrval tudengitele lugemiseks näiteks Keith Lowe´i „Metsikut mandrit“; Irving Stone´i „Michelangelot“; A. H. Tammsaare „Valitud artikleid“, mõnd luuleraamatut fantaasia ja empaatiavõime turgutuseks. Lisaks soovitab ta ajakirjadel „Horisont“ (eriti 50. juubeli väljaandel) ja „National Geographic“ silma peal hoida ning paha ei tee Euroopa kultuuri ja kunsti kontekstis tutvuda maailma vanima raamatu sisuga. Garmen on Kirjandusministeeriumiga ühel meelel: „Kes loeb, see jõuab!“. Mälu arendamiseks võiksid tudengid pidada päevikut ja loetule lisaks teha märkmeid ka oma unenägudest, unistustest kuni argiste faktideni välja, ja sellest kõigest kaunis emakeeles oma sõpradega kõnelda-arutleda ning märkamatult ongi loodud ainulaadne seoste- ja mäluvõrgustik.

Ka Kristo Viiding arvab, et raamatute lugemise kaudu kasvab inimese isikupära. Lisaks õppekirjandusele soovitab ta näitlejatudengitel lugeda raamatuid joogast, unenägemisest ja šamanismist. Et näitlejad puutuvad kokku suurte tekstimahtudega, tõdeb Kristo, et parim aeg igasuguse õppimise jaoks on hommik, kui pea on puhanud. Pea saab kõrvalistest mõtetest vabaks ka mediteerides. Hea praktika on päheõpitava teksti läbikirjutamine, sel moel salvestub see mällu visuaalsel kujul.

Küsimuse peale, kas Stanislavski või Brecht, on Kristol raske otsusele jõuda, kuna tema sõnul lõi Stanislavski vundamendi, mille pinnalt Brecht tegutses: „Mõlemad taotlesid uusi vorme ja teatri päästmist rutiinist. Brechti pärand kandub edasi tema näidendites. Stanislavski pärandas meetodi, uurimuse näitleja tööst.”

Adeele Sepp soovitab omalt poolt tudengitel läbi lugeda lisaks ka M. Bulgakovi „Meistri ja Margarita”, F. Dostojevski ja A. H. Tammsaare teosed ning Dan Simmonsi „Hyperioni”.


Tudengite teatripäevadel osalevad tänavu järgmised koosseisud:

Tartu Üliõpilasteater

Oma kuueteistkümne tegutsemisaasta jooksul on Tartu Üliõpilasteater toonud välja üle 40 lavastuse. Osaletud on rohkem kui kümnel välisfestivalil ning trupis on selle aja jooksul olnud lausa 200 noort. Kunstilise juhi Kalev Kudu kõrval on teatris lavastanud ka Enor Niinemägi, samuti külalislavastajad Irakli Gogia Gruusiast ning Sergei Turban Valgevenest.

Tudengite teatripäevadel mängitakse Anton Tšehhovi ühe tuntuima näidendi „Kirsiaed“ adaptatsiooni „Kirsiaed/work in progress/“, mis jõuab festivali esimese etendusena lavale 12. veebruaril kell 17.45.

TYYT on Tallinna Ülikooli Üliõpilasteater

Teist hooaega tegutseva Tallinna Ülikooli Üliõpilasteatri senisesse mängukavva on eranditult kuulunud vaid klassikute tekstid. Samas joones näeme neid ka teatripäevadel, kus astutakse üles Linnar Priimägi lavastatud Maurice Maeterlincki „Pimedatega“, mis etendub festivali teisel päeval, 13. veebruaril kell 19.

Tallinna Tehnikaülikooli tudengiteater T-Teater

Aastal 2001 asutasid Tallinna Tehnikaülikooli tudengid T-Teatri, mida iseloomustab algusaegadest saati kirev ning julge repertuaarivalik. Auri Jürna lavastatud Samuel Becketti „Sõnadeta mäng“ etendub festivalil 14. veebruaril kell 15.30.

Tartu Ülikooli Pärnu kolledži tudengiteater K-äng2

„Me ei tee kunsti ja me ei teatrit… me lihtsalt mängime ja püüame tunda sellest lõbu!” hüüab 2003. aasta kevadel Meelis Sarve eestvedamisel asutatud Tartu Ülikooli Pärnu kolledži tudengiteater K-äng2. Oma tegutsemisaja käigus on K-äng2 trupis teatrirõõmu kogenud ligi sadakond noort. 12. veebruaril kell 19.30 etendub nende „MTKO“, mille on lavastanud koos Anti Saar ja Meelis Sarv.

Polygoni Teatrikool

Polygoni Teatrikool koondab enda alla 16–30 aasta vanuseid süvendatud teatrihuviga noori, kes näevad maailma veidi teistmoodi, kes loevad ridade vahelt ja kes tahavad tühja ruumi loominguga täita. Polygoni Teatrikooli noored on harrastajad, kes ei tegele harrastusteatriga, vaid ihkavad rohkemat. Teatripäevadel saab näha Juhan Viidingu ja Tõnis Rätsepa lugu „Olevused“, mille on lavastanud Tamur Tohver. ”Olevused” etendub 13. veebruaril kell 11.

Ruutu10

Ruutu10 on komöödiatrupp, mis usub naeru vabastavasse jõudu. Viljandis astuvad üles neli liiget: Jürmo, kelle järjepidevus on imepärane – ta õppis ülikoolis viis aastat enne pooleli jätmist; sihikindel Rauno – kui ta on otsustanud alla anda, pole teda võimalik ümber veenda; Silver, kellel on väga loominguline lähenemine – ta saab alati lähenemiskeelust jagu; ning Toivo, kelle jutt jookseb nii libedalt, et tema sõnad on tihti luumurdudega traumapunktis. Viljandis näeme nende IMRPO grupiloomingut 14. veebruaril kell 12.30.

Helsingi Üliõpilasteater (Ylioppilasteatteri) (Soome)

Aastal 1926 asutatud Helsingi Üliõpilasteater (toona Akadeemilise Draama Selts) esitab Viljandis Anne Nimelli lavastatud „Kukini“. Trupis on umbes 160 liiget ning igal aastal tuuakse lavale kolm suuremat lavastust, lisaks suvelavastus. Viljandis etenduva kohta ütlevad nad järgmist: „See etendus on luule. See on luule olevikust. Mida on inimkehal öelda? Mida võib näha vaikuses? See on lihtsatest, ilusatest asjadest, nagu lillede lohutav ilu ja koos magamise joovastus.“ „Kukin” etendub festivalil 14. veebruaril kell 10.

Zona projects (Läti)

Zone projects’i lavastus on valminud Sabīne Ozoliņa ja teatrikunsti üliõpilaste koostööna ning lavastanud on tüki Läti uus teatriorganisatsioon Zona. Teatripäevadel tuleb esitamisele Jana Egle „Help!“, mis etendub 13. veebruaril kell 15.