Reedel, 8. märtsil avati Viimsi Püha Jaakobi kirikus kunstniku Marta Stratskase isikunäitus „Risttee / Crossroads”, mis viib vaataja elu ja surma vahelisele esteetilisele hämaralale.

Foto: press

Foto: press

Surm on nähtusena kohal nii kunstis, kirjanduses, muusikas kui ka reaalsuses meie ümber. Talle on omistatud kauneid, aga ka õudseid omadusi. See on viimne rahu- ja puhkepaik ning samal ajal tabusid täis ase. Surma on mitmed kultuurid sajandeid austanud, kuid nüüd on sellest saanud hirmu subjekt.

Marta Stratskase „Risttee” loob võimaluse näha surma sümboolika kulisside taha, mõistmaks paremini nn hämarala ja vaadata tabudest kaugemale. Näitus teeb austusavalduse vanadele kommetele ja uskumustele, selgitades elutee iga aspekti ilu. Kunstniku segatehnikas (õli ja akrüül) teostatud suuremõõtmelised teosed on kantud kaduva ja kadumatuse metafüüsilistest ideedest. Selgelt tõuseb esile gooti kultuuri õhustik.

Marta Stratskas viib vaatajad oma loominguga mõttepunkti, kus pole vaja valida paremat ega vasakut, õiget ega valet, vaid kohal on esteetiline arusaam elu ja surma vahele jäävatest küsimustest.

Presenteeritud saavad sümbolid, millele on omistatud nii negatiivseid tähendusi kui ka eksponeeritust jõukuse, tervise, ilu ja keha igavese perfektsuse näol. Rõõmustava poolena teeb kunstnik värviküllase avangu ja tõdeb igaviku olemust. Kõik ei ole lõppenud, kõik on alati elus!

Kunstnik Marta Stratskas (s 1986) on Berliinis elav eesti kunstnik. Ta on omandanud Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti erialal bakalaureusekraadi 2008. ja magistrikraadi 2016. aastal. Eesti Kunstnike Liidu liige on ta alates 2014. ja esinenud näitustel alates 2010. aastast.

Näitus jääb avatuks 31. märtsini.

Lisainfot leiad siit.