Sõltuvuse seljatamine tundub esialgu väga keeruline, kui mitte võimatu ettevõtmine. Abi ja tööriistu selle õnnestumiseks leiab ka näost näkku, kuid vahel on lihtsam alustada veebist. Müürileht koondas kokku kuus tööriista, mida kasutada enda paranemisteekonna lihtsustamiseks.

Eestis on umbes 50 000–60 000 inimest, kellel on alkoholisõltuvus. Kui liita siia veel alkoholi kuritarvitajad ja ka need, kes on kinni mõnes teises aines või kahjulikus harjumuses, siis saame päris piraka portsu. Nendes numbrites ei ole mitte midagi uut. Uus ei ole ka teadmine, et sõltuvushäirega inimesi leiab eri ühiskonnakihtidest ja mitmesuguse taustaga, ehkki mõned neist on ülekaalus. Rahvusvahelisi organisatsioone ja riiklikke institutsioone huvitab aga väga, et tervena elatud eluaastaid oleks rohkem ja sõltuvustest tulenevaid kahjusid vähem. See on ka arusaadav, sest selleks hetkeks, kui inimesel kas ametlikult sõltuvushäire diagnoositakse või kui talle probleemi tõsidus kohale hakkab jõudma, on tema isiklikus ja professionaalses elus toimunud mitmed kaotused.

Adekvaatse abi korral suudavad paljud aga uuesti püsti tõusta, püksid puhtaks kloppida, korraks peeglisse vaadata ja siis edasi liikuda. Isegi kui edu saadab alles seitsmendat katset, on see nii isiklikku kui ka ühiskondlikku panust väärt. Tööriistu, mida selleks kasutada, on palju ja erinevaid. Müürilehe tervisetoimetus pani pead kokku ja tutvustabki siinkohal internetist kättesaadavaid vahendeid, mis aitavad tegeleda peamiselt alkoholisõltuvusega. Selleks on tööriistu lihtsalt kõige rohkem. 

  1.  AUDIT – test oma alkoholitarbimise hindamiseks

AUDITi (Alcohol Use Disorders Identification Test) lõi üheksakümnendate alguses Maailma Terviseorganisatsioon. Sooviti töökindlat ja praktilist vahendit, mida saaks kasutada nii igapäevaelus kui ka teaduses, ja nüüdseks on see üks enim kasutatav mõõteriist, mis aitab välja selgitada, kas kellelgi on kesvamärjukesega mure majas või mitte. Ühelt poolt küsitakse, palju inimene tegelikult tarbib, teisalt uuritakse, kuidas ja mil määral see tema elu mõjutab. Tõele võib olla raske otsa vaadata, kuid vajalik on see sellegipoolest. 

Testi leiad Alkoinfo kodulehelt.

  1.  Veebipõhine eneseabiprogramm „Selge”

Šveitslased mõtlesid omakeskis, kuidas sealsete depressiivsete alkohoolikutega toime tulla, ja panid kokku programmi „Take Care Of You”, mis ühendab kognitiiv-käitumusliku teraapia motiveeriva intervjueerimise elementidega. Mõlemad olid juba tolleks ajaks sõltuvushäirete teraapias tõendatult efektiivsed, kuid pikseldatud vormi ei olnud neid veel pandud. Nüüdseks kasutatakse programmi eri nimede all paljudes riikides, sealhulgas Eestis. Ja andmed näitavad, et see toimib ka siin. 

Programm koosneb 12 moodulist ja kestab umbes 8 nädalat. Seda saab alustada ükskõik millal ja vajaduse korral saab kasutaja ise tempot reguleerida. Selle käigus peetakse näiteks alkopäevikut, mõtiskletakse enda tugevuste ja nõrkuste üle, kohandatakse keskkonda ja õpitakse tagasilangustega toime tulema. Kasutajat saadab virtuaalne kaaslane (valida saab kuue hulgast!) ja virtuaalne teejuht Mihkel, kes saadab lisaks julgustuseks ja meeldetuletuseks meili teel motivatsioonikirju. 

Programmi leiad Alkoinfo kodulehelt. 

  1.  Anonüümsete Alkohoolikute igaõhtused Skype’i kohtumised

Kui virtuaalsest assistendist ei piisa ja meel januneb kogukonna järele, võib selle vajaduse rahuldamiseks olla abi Anonüümsete Alkohoolikute igaõhtustest koosolekutest. Näost näkku toimuvad gruppidel eri asukohtades regulaarsed kohtumised, kuid tänu tiigrihüppele on laienenud sõltuvushäiretega inimeste tugi ka veebi. 

Kohtumise struktuur on lihtne. Enamasti alustatakse kuulsa tutvumisringiga, öeldes enda nime ja fraasi „…ja ma olen alkohoolik”. Siis loetakse tihti ette mõni jupp AA nn suurest raamatust ja osalejad saavad jälle ringis oma mõtteid jagada. Vahel antakse siis edasi teateid või räägitakse enda usaldusisikuga. Ja ongi läbi.

Arusaadavatel põhjustel on AA usuline komponent saanud korralikku kriitikat, kuid toimetusele saabunud teadete kohaselt võivad osalejad sellele spirituaalsele elemendile iseenda tähenduse anda või lihtsalt teisi kuulata. „Võta, mis tahad, ja jäta, mida pole vaja,” kirjutavad nad oma koduleheküljel. Grupid on apoliitilised, isemajandavad, mitteprofessionaalsed ja rõhutatult erapooletud. Ja need on alati olemas, tasuta ja avatud kõigile hoolimata nende AUDITi skoorist, mis on sõltuvusega maadleva inimese jaoks suur väärtus.

Infot koosolekute kohta leiad Eesti Anonüümsete Alkohoolikute kodulehelt.

  1.  Kristo Krummi blogi „Kaineks saada, kaineks jääda”

Pragmaatiliste tööriistade kõrval võib olla suur kasutegur teiste lugude kuulmisel. Oma blogis jagab isiklikku kogemust võitluses alkoholismiga koolitaja Kristo Krumm. Neljas samm AA paranemisprogrammis on „põhjalik ja kartmatu moraalne eneseuuring” ning sellest kannustatuna hakkaski Krumm postitusi kirjutama. 

Blogis saab selge pildi teekonnast, mille Kristo enne kaineks saamist ja pärast seda läbi teeb. Ta analüüsib iseenda sõltuvuste poole kalduvat iseloomu, vaatleb eri keskkondasid, mis toetasid alkoholilembust, ja kirjeldab ausalt enda joomise mõju perekonnale. Aeg-ajalt teeb postitusi tema partner Kairit, kelle ultimaatum panigi Kristo kainuse teekonnale alguse.

Selle aasta veebruaris täitus Krummil neli aastat täiesti kainena. Tema teekonna lugemine algusest kuni praeguseni võib olla väga motiveeriv. 

Blogi „Kaineks saada, kaineks jääda” leiad siit.

  1.  Rakendus I Am Sober

Mõnele on motivatsiooniks hirm pere kaotada, mõnele hoopis ekraanil tiksuvad numbrid. Rakendus I Am Sober on aga midagi enamat kui lihtsalt numbrid. Kasutajal palutakse panna kirja põhjused, miks ta millestki loobuda otsustab, ja viimase tarbimise aeg. Sealt edasi kutsub äpp igal hommikul iseendale ja rakendusele kinnitama, et sel päeval oled ainest kaine. Õhtul tuletab rakendus end jälle meelde ja palub logida esiteks selle, kas suutsid ainet vältida, ning teiseks selle, millega sa sel päeval tegelesid ja mida tundsid. Lisada saab ka märkmeid. 

I Am Soberi üks suurim tugevus on, et see õnnitleb kasutajat iga väiksemagi edusammu ja kainussaavutuse puhul, olgu selleks siis 24 tundi või 100 päeva. See tekitab doominoefekti, mille puhul kaob soov tarbida juba seetõttu, et siis alustab rakenduse taimer jälle nullist. Suuremate tähtpäevade puhul palub rakendus märkida ära ka mõjud, mida kasutaja märkab, olgu selleks siis rohkem energiat, parem näonahk või edutunne. 

I Am Sober on saadaval nii App Store’is kui ka Google Play poes.

  1.  r/StopDrinking

Enda kainuse teiste teenistusse panemine, nagu raporteerivad paljud paranenud sõltlased, aitab oma otsusele kindlaks jääda. Teame ju kõik, et tegu ei ole populaarse valikuga ja sageli peavad kained inimesed kaitsma seda tugevamini kui Mart Poom väravat. Online-kogukonnad pakuvadki nii väljundit kriitikaks alkoholikultuuri aadressil kui ka tuge oma kainusele kindlaksjäämiseks.

Redditi alafoorum r/StopDrinking on kogukond, kus inimesed jagavad oma edusamme, kirjeldavad raskusi ning annavad iseendale ja teistele lubaduse: „IWNDWYT!” („I will not drink with you today!”; ee „Ma ei joo täna teiega!”) Mõnele piisab juba lugemisest, mõni peab toe tajumiseks ise aktiivselt osalema. Aja jooksul mudib säärases kogukonnas olemine identiteeti, tehes mittejoomise inimese olemuse oluliseks osaks ja muutes järjekordsele šampuseklaasile eitavalt vastamise palju lihtsamaks.

Kui sind ei kummita alkoholiprobleemid, siis oma kogukonnad on ka kanepitarbimisega lõpparve teinutele (r/leaves), nikotiinisõltlastele (r/StopSmoking), internetisõltlastele (r/NoSurf), enda füüsiliselt vigastajatele (r/StopSelfHarm) ja paljudele teistele sõltuvuskäitumistele. 

Kogukonna leiad siit.

Moonika Maidre teeb argipäeviti graafilist disaini ja illustratsioone.