Kuna ilmad lähevad aina kaunimaks ja linnukesed siristavad üha valjemini, loodus lokkab jne, on meie esmane soovitus juuniks muidugi – minge õue! Kuigi kultuursemaid tegevusi leiab mõistagi ka siseruumidest. (Põhja-)Tallinna kõrval jätkub tegevusi Hiiumaale, Paidesse, Ülejõele jne, igaühele mõndagi.

Rännaklavastus „Läbi linna”. Foto: Rasmus Kull

Kultuurselt õues seigelda saab näiteks juba alates tänasest Tartus, kus rännaklavastuste projekt „Läbi linna” on eelmiste aastate Karlova ja Supilinna avastamise järel toonud viimaks üle Emajõe Ülejõele. Ajaloolisus kohtub Ülejõel tühermaaga, pargid futuristlike hoonetega, salasopid ja suured ühisruumid eksisteerivad kõrvuti kaunis harmoonias. „Läbi linna: Ülejõe” (lavastaja Jaanika Tammaru, dramaturg Kaija M. Külm) etendused kulgevad 1.–4. juuni ning 7.–10. juuni õhtutel (igal õhtul mitmel korral!), kohtumispunkt on endise pärmivabriku juures.

Aga rännata saab ka Eestimaa südames, sest Paide keskväljakul esietendub 2. juunil Paide teatri (lavastaja Mariliis Peterson, dramaturg Mart-Matteus Kampus) „Väljak”. Läbi vaidluse ja konflikti, läbi leppimiste ja rõõmu joonistab linn end ise valmis. Aga ehituste keskele, inimmassidele nii hüüumärgiks, komaks kui ka punktiks tekib alati ka väljak. Väljak, mis on tühi niikaua, kuni enam ei ole. Siia kogunevad laadad ja turud, siit sammuvad läbi turismigrupid ja peetakse revolutsioonilisi kõnesid.

Jaak Tomberg ja Neeme Lopp. Foto: Priit Mürk

Homme, 2. juunil kell 18 esitletakse EKAs ka Tartu Ülikooli eesti kirjanduse kaasprofessori Jaak Tombergi uurimust „Kuidas täita soovi” (Tartu Ülikooli Kirjastus, 2023). Raamat räägib realismist, teadusulmest ja utoopilisest kujutlusvõimest ehk (kunstilistest kujutelmadest), milline võiks olla hea elu. Utoopia on alati väljendanud suutlikkust kujutleda tegelikkuse alternatiive. Tomberg uuribki raamatus, mis on sellest suutlikkusest saanud ajastul, mil ulme on muutumas üha realistlikumaks ning realism üha ulmelisemaks. Esitlusel vestleb autoriga raamatu toimetaja Neeme Lopp.

Jällegi homme, 2. juunil kell 18 avatakse Koplis ka Anita Kodaniku kureeritud „Kaunis nänn, võluv kola ja kõik ülejäänud asjad”. Kuue grupinäitusel osaleva kunstniku (Sandra Ernits, Rose Magee, Mara Kirchberg, Sarah Nõmm, Siim Preiman, Leonor Talefe) loomingu ühisosaks on armastus asjade vastu, keereldes pea unustatud leidesemete ümber, pikendades seega ju ka nende eluiga. Näitus on avatud 11. juunini (E–R kell 14–20, L–P kell 12–18). Täpne asukoht: Kopli trammiliini lõpp-peatus, kiosk Kopli 99b hoone kõrval.

Fotomeenutus 2022. aasta Tartu Pride’ilt. Foto: Joanna Adeele Siig

6.–11. juunini vältav Baltic Pride 2023 on leidnud üle kuue aasta taas tee Tallinnasse. Tänavune Pride toimub solidaarsuse ja intersektsionaalsuse tähe all (Üks kõigi ja kõik võrdsuse eest!), näidates, et LGBT+ kogukond ei ole Pride’il – ega ka muidu! – üksi. Kavas kõige muu hulgas Vikerkaarekangelaste gala, ajalootund, konverents, näituse avamine, kontsert, kirsiks tordil muidugi rongkäik! Lisaks tähistab esimest sünnipäeva Transinimeste Ühing!

9.–10. juunil on põhjust ette võtta väike veesõit, sest Hiiumaal (sedakorda Kärdlas Vabrikuväljakul) toimub teist korda kirjandusfestival. Kavas vestlusringid, raamatuesitlused, töötoad, pop-up-raamatumüük, boonuseks muusika, näitused ja filmid. Kirjanikest saab Kärdlas kohtuda näiteks Andrus Kivirähki, Leelo Tungla, Daniel Vaariku ja Indrek Harglaga, kohal on ka Eesti Lastekirjanduse Keskus, lisaks salvestatakse Ööülikooli loengud Hiiumaa loodusest ja Hiiumaal tõlkimisest.

Paavli Kultuurivabriku tiim. Foto: Ken Mürk

Samal ajal Põhja-Tallinnas. 9.–11. juunil kuulutab end kolmepäevase avamisfestivaliga ametlikult avatuks Paavli Kultuurivabrik. Aadressiks on Paavli 7a, Tallinn, kus endine kalatööstus on teinud läbi põhjaliku uuenduskuuri. 3000 ruutmeetri peale mahub rohelusse olesklema, kunsti ja toitu nautima, aga muidugi ka palju muusikat nii saali, õunaaeda, hoovi kui ka garaaži. Kontserdiprogrammist leiab teiste seas Luna (UA), Elephants From Neptune’i, San Hani & Metabora, Endamisi Salamisi, Kitty Florentine’i ja Siemens Nokia.

Neljaks päevaks on EMTA lavakunstikooli tudengid Ekspeditsiooni kutsel tegemas midagi ainulaadset lavakooli ajaloos, lubage esitleda: XXXI lennu ühekordsete aktsioonide festival „Pidu võõras korteris” toimub 17.–20. juunini Telliskivis Vaba Lava endistes ruumides (uue nimega JAIK) ning eksperimendi korras saab kogu tegevus toimuma lavastuse „Ainult jõed voolavad vabalt” lavaruumis. Kontseptsiooni võtmekohaks on esmakordse ideena kasutada uue kunsti sünniks võõrast ja juba kasutusel olevat lavaruumi.

Voronja galerii juubelihooajaks (juba kümme!) võtab galerii üle Ajuokse kogukond ja toob Peipsi äärde alternatiivskeene kunstnike loomingut Eestist, Lätist ja Leedust. „Ajuokse tagurpidi suvetuur 2023” (kontseptsioon: „mitte meie ei tuurita ringi, vaid sina tuuritad ise kohale!”) avaneb Varnjas 18. juunil ja püsib lahti 27. augustini. Kuraator Stina Leek, graafiline disainer Timo Tiivas, näha saab enam kui 40 kunstniku töid.