Novembrikuu kultuurisoovitused: nii alalhoidlikumatele kui ka julgematele, nii filmi-, teatri-, kirjandus- kui ka kunstihuvilistele, nii noortele kui veidike vanematele.

Kaader David Fincheri filmist „Kaklusklubi

Tähelepanelikud lugejad on ilmselt juba märganud, et mitte kõik Müürilehe novembrikuu paberlehe kultuurikalendris välja kuulutatud üritused täpselt sellisel kujul (või ajal või moel) siiski ei toimu – sest taas olemegi jõudnud niisugusse aega, kus päris kindel saab olla ürituse toimumises ikka ainult siis, kui ta on juba ära toimunud. Nii on ka siinsed soovitused muidugi klausliga, et… kui toimub, siis toimub (aga loodetavasti siiski toimub).

Kel sellekohane lootus hakkab vaikselt kaduma, neil soovitame tingimata haarata kätte mõni hea raamat! Õnneks neid aasta lõpukuudel (eks ikka jõuluvana külaskäigu ootuses) ka tavapäraselt palju ilmub. Näiteks soovitame Tauno Vahteri värsket romaani „Madis Jeffersoni 11 põgenemist” (Tänapäev, 2021), sest lisaks rikkalikult ja põhjalikult uuritud ajaloolisele taustale on see ikkagi raamat maadeavastamisest – seega praegu a priori kohane. Teine (kuigi mõistagi täiesti teistsugune) maadeavastamise romaan on Kai AareleiuVaikne ookean” (Varrak, 2021), mida soovitame neile, kellele lisaks kaugetele maadele-linnadele pakub huvi ka perekondliku sisekosmose saladuste uurimine.

Neile, kes aga praegu potentsiaalsete suuremate piirangute hirmus võimalikult palju siiski ringi käia ja endasse kultuuri ahmida tahaksid, paistab veel praegusega häid uudiseid jaguvat. Esimene peatus võiks seega olla Kino Sõprus, kus praegu juba käib eriprogramm „Freedom Fries”, mis kuni 10. novembrini taas ameerika kultusfilme näitab. Korraldajad on, nagu ikka, otsinud kvaliteetkino aardelaekast välja läbi aegade kõige huvitavamad, imelikumad ja harukordsemad linateosed. Nii näeme David Fincheri legendaarset „Kaklusklubi”, John Cassavetesi „Gloriat”, Mike Judge’i „Office Space’i” jne-jne. Vaktsineerimistõend taskusse, mask ette ja kinno!

Kel aga Eestimaa südamesse asja, saab nädalavahetusel, 6.–7. novembrini osa Eesti mängufilmide maratonist! Paide Muusika- ja Teatrimajas tegutsevas Paide kinos saab kahe päeva jooksul näha sealjuures enam kui mitmekesist valikut värskematest kodumaistest linateostest. Laupäeval näeme teiste seas filme „Sandra saab tööd”, „Kratt” ja „Öölapsed”. Pühapäev toob filmisõpradeni aga muu hulgas „Skandinaavia vaikuse” ja „Vee peal”.

Järgmine peatus võiks aga olla mõistagi Edith Karlsoni näitus „Süütuse tagasitulek”, kus kunstnik avab EKKMi kolmel korrusel eksistentsi pimedama, nilbema, naljakama ja õrnema poole. Nõnda kohtume terrakotast igaviku ja Neitsi Maarjaga, orhidee ja klaasist kupliga, tillukese Kristuse ning lõppematu Enyaga…

Homme, 6. novembril tähistavad ühise peoga X-baaris sünnipäeva Eesti LGBT Ühing (13!) ja OMA keskus (10!). Kell 20 algaval tähistamisel on oodata suuremaid ja väiksemaid üllatusi, aga peaasjalikult kutsuvad sünnipäevalapsed üles meenutama üheskoos vanu aegu südamlike ja põnevate lugudega, vaatama olevikku ja tulevikku: „sest me oleme siin, meid on palju ja me oleme imelised!” Parim sünnipäevakink sel puhul on mõistagi annetus.

10. novembril kell 19.30 toimub Eduard Vilde muuseumis mõtlusõhtu, mille puhul on palutud Vilde elutuppa ajuteadlane Jaan Aru. Nakkusohu vähendamiseks kolib sündmus külastajate jaoks küll veebi (täpsemalt ERRi kultuuriportaali), kuid ega vestluse sisu sellest ju vähem huvitavaks ei muutu! Jaan Aru küsib, mis eristab meid teistest loomadest ja teisalt tehisintellektist? Näib, et meie ajus jookseb pisut teistmoodi programm – inimmõistuse keel, mis võimaldab jõuda eri ajudes maailma muutvate kunstiteoste, äriideede, teadusavastusteni… Teinekord toob see programm aga hoopis kaasa pahandusi.

Kui kõik läheb plaanipäraselt, esietendub Von Krahli Teatris 13. novembril Juha Jokela kirjutatud ja Marta Aliide Jakovski (EMTA lavakunstikooli XXX lennu üliõpilane) lavastatud „Fundamentalist”. Muidugi on seegi lugu armastusest. Tegelasteks on uuendusmeelne pastor Markus, kes on tunnistanud end avalikult saatana tööriistaks, ja tema kunagine sõber Heidi, kes on hulpinud elu jooksul siia-sinna nagu elutu ajupuu. Saatuslikul sügisööl kohtuvad Markus ja Heidi taas ning sealt saab alguse nende omavaheline spirituaalne sõda ja tõeotsing. Peamine järgnev küsimus seisneb selles, kas korraga saab eksisteerida mitu tõde. Laval Liisa Saaremäel ja Erki Laur.

Kuvatõmmis Samovari veebilehest

Ja lõppeks veel midagi kodustele intellektuaalidele, eriti noortele! Oktoobri lõpus startis Eesti Goethe Instituudi ja Saksa välisministeeriumi toetusel valminud veebiajakiri SAMOVAR, mis on mõeldud platvormiks uudishimulikele eesti- ja venekeelsetele noortele, kes on huvitatud nii kultuurist kui ka meie planeedi tulevikust. Ajakirja toimetusse kuuluvad Narvas tegutseva veebiväljaande Narvamus toimetajad Vadim Markov ja Alina Vorontšihhina ning peatoimetajana vabakutseline ajakirjanik Mari Peegel. Kõik artiklid on loetavad nii eesti, vene kui ka saksa keeles.