Müürilehe kultuurikalender – vastlakuule vastu
Lugemisaeg 3 minMõnes piirkonnas oli kultuuriüritustega vahepeal õige kehvasti, seda enam rõõmustame nüüd, kui piirangud taas lõdvenema hakkavad. Kuhu minna, mida teha?
Aga paneme muidugi südamele, et ettevaatlik tasub ikka olla, maskid ja kultuur käivad jätkuvalt käsikäes, ka tasub teistest külastajatest mõistlikku distantsi hoida.
Esiteks, ja rõõmustamaks kõigepealt poeesiasõpru, toimub 5. veebruaril kell 19 Vildes ja Vines Tartu luuleprõmmu ehk poetry slam’i õhtute sarja TarSlämmi uue hooaja II eelvoor. Sündmusel kannab iga julge esineja kolme minuti jooksul ette oma originaalloomingut, mida publikul ja žüriil on võimalik kohapeal punkte andes hinnata. Hooajal 20/21 toimub neli luuleprõmmu eelvooru, igast eelvoorust pääseb maikuisesse finaali edasi kaks (või kolm) esinejat. Lisaks julgetele osalejatele astub seekord külalisesinejana üles poetess Viivi Luik.
Aparaaditehase galeriid ning Samelini kompleksis tegutsev Art & Tonic on otsustanud pärast pikka ja pimedat talvepuhkust oma uksed taas külalistele kauemaks lahti jätta. 6. veebruaril vahemikus kell 18–22 toimuvast galeriide ööst võtavad osa Kogo galerii, Ag47, tARTu pood, TYPA galerii, Art & Tonic, R galerii, Redwalli kontorigalerii, Aparaaditehase koridorigaleriid, Sofa Office’i galerii ja PaintbarShop. Igas galeriis ja mugalgi Aparaaditehase paikades on sel ajal oma programm, muu hulgas avatakse näiteks just galeriide öö aegu Kogo galeriis Holger Looduse näitus „Taasluues neid vanu nõlvakuid”, samas on näiteks Ag47 galeriis üleval Madis Katzi uus näitus, tARTu poes on üleval Maari Soekovi maalid ning uues näitusesaalis Peeter Alliku seni avalikkuse eest peidus olnud akvarellid. Ühtlasi on Trikster Tihase restoranis ning Aparaaditehase fuajees üleval Fotografiska fotokunstikeskuse pop-up fotonäitus „Valgevene tulevik naiste väega”. Aga see pole kaugelt veel kõik!
Neid aga, kes 6. veebruaril aga hoopis pealinnas viibivad, kuid kes tunnevad huvi (ehk muretki?) meie öö- ja klubikultuuri tuleviku üle, kutsub külla Sveta Baar, kus kell 16 endiste ja praeguste klubide omanikud, programmijuhid, DJd ning eri peosarjade korraldajad arutavad aktuaalseid küsimusi vestlusringis „Tallinna klubikultuuri minevik, olevik, tulevik”. Vestlevad Raul Saaremets, Elena Natale, Rene Köster, Tanel Mütt, Siim Kask ja Mark Alexander Ummelas, modereerivad Madleen Teetsov-Faulkner ja Kevin Park.
Vahepealses teatrideprivatsioonis vaevelnud pealinna kultuurisõpradele peaks praegune vaikselt-vaikselt avanev maastik küll kõvasti rõõmu valmistama! Teiste seas esinetendub 22. veebruaril EMTA lavakunstikooli 30. lennu lavastus „Jooks”, mis räägib… ei millestki muust kui jooksmisest, deklareerides, et „jooksmine on aja võitmine selleks, et oleks aega unistada”. Jooksmine annab muidugi lisaks muule aimu ka vabadusest, kiirusest, õnnest… Lavastajad Tiina Mölder ja Helen Reitsnik, laval lavaka 30. lennu tudengid. Etendused toimuvad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia black box’is.
Tartu Elektriteater kutsub aga 25.–28. veebruarini reisima erinevates maailma suurlinnades, muidugi moodsalt kinoekraani vahendusel. Filmiprogrammis „Linnad filmides” saab näha kauneid näiteid filmikunstis esinevast. Programm kutsub kaasa elama elanike lugudele, mis kulgevad linnades üle maailma, nende seas Havanna, Madrid, New York, Pariis ja New Jersey. Filme juhatavad sisse kohalikud linnaeksperdid, sh urbanist Keiti Kljavin, maastikuarhitekt Karin Bachmann ning antropoloog Ivo Tšetõrkin.
Kõigile neile, kes isolatsioonis viibides on aga suurtest tunnetest, suurejoonelistest kostüümidest, teatraalsest atmosfäärist ja võimsatest häältest puudust tundma hakanud, on aga midagi pakkuda Rahvusooperil Estonia, kes on lavale toonud Giuseppe Verdi kirgliku melodraama „Trubaduur” Neeme Kuninga lavastuses. Lugu räägib ootuspäraselt muidugi armastusest ja kättemaksust, aga ka ebausust ja sellest, mis piirini on võimelised minema inimeste kired ja teod. „Trubaduur” on Verdi ooperikolmiku teine teos, sellele eelnes „Rigoletto” (1851) ja järgnes „La traviata” (1853).