2021. issanda aastal huvitasid Müürilehe lugejaid nähtavasti enim teravad teemad – klikiti vaktsineerimist puudutavatel lehelugudel ja päevakajalistel intervjuudel, aga kõnetasid ka käsitöö, keskkonnaharidus, Zavood ja „OP”.

Andero Uusberg. Foto: Mana Kaasik

Detsembri lõpp on tavapäraselt hea aeg igasugusteks kokkuvõteteks, vaatame meiegi, milliseid artikleid loeti Müürilehe veebis lõppeval aastal kõige rohkem. Järgneb aasta esikümme mõneti juhuslikus järjekorras.

Esiteks tasub märkida, et (ilmselt mitte väga üllatuslikult) kogusid kõikidest lugudest enim tähelepanu ja klikke need, milles oli (muu hulgas) juttu vaktsineerimisest – muidugi moodustus populaarsus siinpuhul nõustujate ja kirglike vastaste ühisest huvist. Nõnda kerkisid esile Henri Kõivu intervjuu Andero Uusbergiga („Doktorikraad ei taga immuunsust vandenõuteooriate vastu”) vandenõudele pühendatud oktoobrinumbrist ning üsna samast ajast pärinev Maia Tammjärve päevakommentaar „Liigse empaatia probleem ehk Kui kaua poputada antivaxxerit”.

Teiste suurte TOP 10 persooniintervjuude puhul võib täheldada seaduspära, et populaarse loo pealkirjas pruugib olla nimetatud EKREt: pea samavõrd menukateks osutusid Henri Kõivu vestlus Ahto Lobjakaga („Tsentrist, kes tegi võimalikuks EKRE võimuletuleku”) demokraatiateemalisest märtsinumbrist ning Maia Tammjärve jutuajamine Tarmo Jüristoga („Ma eelistaks, et EKRE ei oskaks meid karta”) suvenumbrist.

Tarmo Jüristo. Foto: Nele Tammeaid

Koroonaagsesse radikaalsesse peopõuda asetus Mariliis Mõttuse peokultuurist kõnelev populaarne artikkel „Need, kes ärkavad öösel” Eesti UG teemadele pühendatud aprillilehes, mis loodetavasti lugejate peoigatsust veidi leevendada aitas. Mariliisi ja Henri ühistöös valminud emotsionaalne ja põhjalik lugu „Rikutud elud ja katkine minapilt – koolimajast armid kogu eluks” septembrikuises kooliteemalises lehes võttis luubi alla koolikiusamise tundliku teema.

Jaan Rõõmuse illustratsioon loole „Need, kes ärkavad öösel”

Esikümne hulka platseerusid ka Grete Arro tasakaalukas (keskkonna)haridust lahkav veebiartikkel „Milline on sinu naiivteooria?” ning Anne Vetiku võluv käsitöö-rantKäsi-faking-töö su hinge ei päästa” suvisest käsitöönumbrist.

Aasta lõpu uute tulijatena murdsid loetavuse tippu muidugi ka emotsionaalne, kuid samas helge „Never forget. Järelehüüd Zavoodile (1995–2021)”, milles leidub lugusid teiste seas Peeter Talvistult, Anzori Barkalajalt, Marja Undilt, Ave Taavetilt, Lauri Kulpsoolt ja Gea Kangilaskilt. Viimasena murdis n-ö eriti magusa kirsina tordil ukse vahelt sisse Maria Helen Kännu ja Aleksander Metsamärdi poleemiline ja palju vastukaja pälvinud artikkel „Maoloputusjärgne OP” aasta viimasest, televisiooniteemalisest Müürilehest.

Lisaks muidugi iga-aastane honorable mention Jaan Pehki kimchi-retsepti näol, mis hoolimata mitme aasta tagusest esmailmumisest jõuab igal aastal üha uuesti vähemalt TOP 11 loetuima loo hulka.

Jaan Pavliuki illustratsioon loole „Käsi-faking-töö su hinge ei päästa”