Neljapäeval, 23. märtsil kell 19:30 toimub Narva kunstiresidentuuris urbanistikaajakirja U ja veebiväljaande Deep Baltic ühisnumbri esitlus ning toimub vestlusring vähemustest väikses riigis.

Eesti urbanistide väljaanne U ja Deep Baltic panid leivad korraks ühte kappi, et küpsetada valmis üks balti-teemaline koostöönumber. Ja siin ta on: U19 – Deep Baltic, mis trükisoojana ilmub rahva ette järgmisel neljapäeval kell 19:30 Narva EKA kunstiresidentuuris aadressil Joala 18. EKA sisearhitektuuri osakonna avatud Narva päevadel toimub koostöönumbri esitlusel ka vestlusring „Vähemused väikeses riigis”.

Mis tunne on olla etniline vähemus väikeses riigis? Eestis on elanikke veidi üle miljoni ja lätlasi on ligi kaks miljonit. Mõlemad rahvad on pidanud oma riigi ja iseseisvuse pärast vaeva nägema, ning elavad pidevas hirmus, et nende emakeel ja kultuur võivad ühel hetkel välja surra. Ent kumbki riik pole kunagi olnud etniliselt homogeenne – mõlemas elab erinevaid vähemuskogukondi.

Aga asi pole mõistagi nõnda üheplaaniline. Näiteks esimese Eesti Vabariigi aegsed seadused vähemuste kultuuriautonoomia küsimuses olid tolleaegse maailma ühed liberaalsemad, ent peale taasiseseisvumist on nii Eesti kui Läti pälvinud rahvusvahelisel tasandil kurja kriitikat oma riigi etniliste vähemuste karmi kohtlemise pärast. Ning tänagi tekitab mõlemas riigis tulist arutelu pagulaste vastuvõtmine.

Milline on praegune olukord? Kas teises identiteedis nähakse ohtu või pigem midagi pühitsemisväärset? Kas mitmikidentiteet on taunitud või teretulnud nähtus? Kas Eesti ja Läti erinevad teineteisest nendes küsimustes või on olukord võrreldav?

Ingliskeelses vestlusringis osalevad Narva kolledži juht Kristina Kallas, Narva linnaarhitekt Ivan Sergejev, antropoloog Francisco Martinez, liivi keeleteadlane, tõlk ja poeet Valts Ernštreits, linnasotsioloog Madli Maruste ning Valga linnaarhitekt Jiri Tintera. Vestlust juhib Deep Balticu toimetaja Will Mawhood.

Uuri lisainfot Linnalabori kodulehelt või Deep Balticust. Ürituse leiad Facebookis siit.

U19 – Deep Balticu esikaanel on kasutatud on fragmenti fotost „Laugus I” (2015) Jonathan Lovekini ja David Grandorge’i fotoseeriast „Ground” (2016).