Alates 6. aprillist on Pärnu Muuseumis avatud EV100 kunstiprogrammi kuuluv Eesti Kunstiakadeemia moeosakonna näitus „Eesti oma sinine” ja Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi väljapanek „Kaadris ja kaadri taga. Boris Mäemetsa moefoto”.

Foto: Virge Viertek

Foto: Virge Viertek

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva juubelikingituseks valminud näitus „Eesti oma sinine” toob kokku moe, looduse ja pärandkultuuri. Rõivakollektsioonid on toonides, mis saadi Eesti looduses leitavatest taimedest. „Sinine värv kirjeldab meie rahvust, väärtusi ja kultuurilugu harukordselt hästi – natukene külm ja põhjamaine, natukene sügav ja vaikiv, esmapilgul kättesaamatu ja kauge,“ ütles Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonna juhataja Piret Puppart. „Eesti loodusest pärit sinise värvitooni otsimiseks sukeldus noorem põlvkond lausa laiadesse laantesse ja sohu,“ lisas Puppart.

Näitus põhineb Eesti rahvarõivaste traditsioonilistel motiividel, kuid teosed peegeldavad loojate tõlgendust eestlusest, Eesti moekultuuri arengust ja seostest loodusega.

Samas avatakse Eesti Tarbekunstimuuseumi- ja Disainimuuseumi näitus „Kaadris ja kaadri taga. Boris Mäemetsa moefoto”, kus tutvustatakse Mäemetsa moefoto alast loomingut 1960.–1970. aastatest. Boris Mäemets oli üks Nõukogude Eesti olulisemaid moefotograafe, kes tegeles intensiivselt ka siinse arhitektuuri ja tarbekunsti jäädvustamisega. Tema lähenemine Tallinna Moemaja kollektsioonidele ning tema ajakirjale Siluett loodud moeseeriad eelkõige 1960.–1970. aastatest lõid tugeva aluse kohalikule moefotograafiale, kujundades ühtlasi laiemalt siinset arusaama moe tähendusest.

„Esitletud on nii toimetuse heakskiidu saanud ja ajakirja jõudnud materjalid kui ka pildid, mis jäid avaldamata,” sõnas kuraator Anne Vetik. Nende ühenduslüliks on omakorda kaadritaguse elu jäädvustused.

Näitused on Pärnu Muuseumis avatud 27. maini. Loe lisa muuseumi kodulehelt.