Plaaditurg toob olulise osa kodumaisest muusikatööstusest kord kuus Sinilinnu seinte vahele
Lugemisaeg 2 minIga kuu teisel pühapäeval peetakse kohvikus Sinilind Plaaditurgu. Nii ka 11. jaanuaril algusega 13.00. Seekord on, muide, oodata rekordarvu kaubitsejaid – kirja on end pannud juba 33 müüjat.
Plaaditurg sündis Ahto-Lembit Lehtmetsa eestvedamisel 2009. aastal Tapperis, pärast mõningast pausi alustas uuesti Von Krahlis ja kui viimane remonti läks, koliti basaariga kohvikusse Sinilind. Traditsiooniks on kujunenud, et turg toimub iga kuu teisel pühapäeval algusega kell 13.00 ning selles osas mingeid muutusi tulemas ei ole, kinnitab Lehtmets.
Plaaditurg on vaba turg: ostjale-müüjale mingeid olulisi piiranguid ei seata ja osalemistasu ei kasseerita. Kuna tegemist on siseruumides toimuva sündmusega, tasub müügikoht siiski ette broneerida, edastades oma soovid e-aadressile ahtolembit@gmail.com. „Aga võib ka plaadipakk kaenlas kohale tulla. Küll kohapeal midagi välja nuputame,” julgustab korraldaja. Müügile on oodatud kõik muusikažanrid ja helikandjate formaadid – ja kes ütles, et ainult helikandjatega kauplema peab. Kohale tasub vedada kõik vähegi põnev muusikaga seonduv kraam: särgid, märgid, plakatid jm.
Aga miks on digi- ja Discogsi ajastul plaadituru korraldamine üldse oluline? „Plaaditurg ei kujuta endast ei rohkemat ega vähemat kui melomaanide kokkusaamiskohta. Vahetu ja vahva äraolemine päeval, mil midagi muud tegema ei pea. Kes müüb, kes ostab, kes vahetab, kes vatrab niisama. Sealt leiab aeg-ajalt asju, mida Discogsist otsidagi ei oska ja lisaks plaadile saad paketi väärtusliku infot müüjalt kauba peale. Hinnadki on reeglina mõistlikumad kui Discogsis. Kõige olulisem aga ongi suhtlus. Üsna oluline osa kohalikku muusikatööstust on sellel päeval majas,” rõhutab korraldaja turu sotsiaalset aspekti.
Plaadituru püsikundede sekka kuuluvad mitmed tuntud-armastatud melomaanid, nende seas Villu Tamme, Raul Saaremets, Siim Nestor, Vaiko Eplik ja Genka.
Pühapäevase Plaadituru event Facebookis.