Täna algas kahepäevane Tallinn Music Weeki muusikatööstuse konverents, mille avakõnes rõhutas president Toomas Hendrik Ilves muusika ühiskondlikke malle muutvat väge.

Foto: Tõnu Tunnel

Foto: Tõnu Tunnel

„Nagu need, kes mind varasematel aastatel Tallinn Music Weekil kuulnud, teavad, on minu suureks kiindumuseks rock’n’roll, millega võrdväärselt hindan vabadust,” lausus Ilves oma avakõnes, lisades: „Minu jaoks on need kaks alati käinud käsikäes.”

Kunst, seejuures eriti tugevalt just muusika, on miski, mis ohustab ühiskonnas tekkinud status quo’d ning rünnates levinud tundelaadi, aitab muuta ühiskondlikke hoiakuid ning valitsejate käitumist. „Tundelaad muutub, mis tähendab, et meie muutume.”

Režiimid, mis kehtestavad end indiviidi vaba eneseväljenduse arvelt, teevad endale aga karuteene, lämmatades kunsti ja teaduse, sellega koos ühiskonna ning seega ka võimaluse muutuda.

Nii on kunst ja eriti rokivaimust kantud muusika alati ka indikaatoriks, mis aitavad tuvastada ühiskondlikke valupunkte. Ehkki see toob endaga sageli vältimatult kaasa vastakaid reaktsioone (nagu The Beatlesi plaatide põletamine pärast John Lennoni väidet biitlite Jeesusest kuulsamad olemise kohta), loob see ka hea aluse aruteludeks ning tuleb ühiskonnale suures plaanis kasuks, jäi riigipea TMW konverentsi avakõnest kõlama.

Täismahus kõne on loetav siin.