Tartu kesklinna ja Utoopia raamatupoodi on püsti pandud „Lugude tuba“, kus saab kuni reedeõhtuni talletada mälestuskilde üheksakümnendatest. Reedel, 12. mail kell 21 toimub Tartu Uue Teatri proovisaalis luuleöö, kus esitavad oma loomingut Peter Waugh ja Andy Willoughby.

Lugude tuba Prima Vistal. Foto: Uku Peterson

Lugude tuba Prima Vistal. Foto: Uku Peterson

Lugude tuba

Kas mäletate veel üheksakümnendaid? Kuidas maitses esimene banaan või pingviinijäätis? Milline oli esimene välismaa auto või reis seni vaid erulubadega ligipääsetavasse piiritsooni –Hiiu- ja Muhumaale?

Koostöös Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamiseks ellu kutsutud Eesti muuseumide kogumisprojektiga „Eesti 1987–2000: murdekoht või lahtihüpe“ kutsub kirjandusfestival Prima Vista külastama „Lugude tuba“ Tartu kesklinnas Küüni ja Poe tänava nurgal või Utoopia raamatupoes (Vanemuise 19), et rääkida ja salvestada oma lugu üheksakümnendatest aastatest.

Kesklinnas on „Lugude tuba“ avatud 10.–12. maini kell 14–20; Utoopia raamatupoes on võimalik oma lugusid salvestada terve festivalinädala jooksul ööpäevaringselt. Salvestused avaldatakse rahvalood.ee lehel koos jutustaja eesnime ja sünniaastaga.

Luuleöö Tartu Uues Teatris

Mis ühendab Viini, Middlesborough linna Kirde-Inglismaal, Soomet ja Tartut? 12. mail kell 21 Tartu Uue Teatri proovisaalis algav Prima Vista luuleöö ühendab just neid paiku ning rännakuid mujalegi. Ingliskeelses luuleprogrammis astuvad üles kaks väga erineva taustaga ning inglise luuletajat, kel mõlemal on samas Eesti ja Tartuga varasemgi kokkupuude.

Esimene neist, luuletaja, tõlkija ning loovkirjutamise õpetaja Peter Waugh on küll sündinud Londonis, kuid elab juba pikemat aega Viinis, kus korraldab mitmesuguseid kirjandussündmusi ning on ühtlasi Viini ingliskeelsete poeetide assotsiatsiooni (Association of English-Language Poets in Vienna) Labyrinth asutajaliige. Peter Waugh kuulub ka eksperimentaalsesse luulegrupi DastrugistenDA, mis esines 2011. aastal festivalil „Hullunud Tartu“ ning mille esinemine koosseisus Peter Waugh, Philip Meersman ja Luulur leiab Tartu Raekoja platsil aset tänavuse Prima Vista viimasel päeval kell 16. Reedeõthusel luuleööl esineb Waugh kavaga „BE MORE RADICAL“, sama pealkirja kannab ka tema juhendatav loovkirjutamise töötuba, mis toimub klubis Arhiiv reedel kell 12.

Middlesboreough poeet Andy Willoughby on esitanud oma loomingut ja osalenud muusikalistes projektides nii kodumaal kui ka mujal. Lisaks õpetab ta Teesside’i ülikoolis loovkirjutamist ning juhib koos luuletaja Bob Beagrie’ga organisatsiooni Ek Zuban Kirjanduse Arenduskeskus, mis tegeleb ühiskondlike ning hariduslike residentuuri- ja loovkirjutamisprojektidega. Koos Bob Beagre’iga on Willoughby ka varem Tartus esinenud, nii festivalil „Hullunud Tartu“ kui ka 2015. aastal Prima Vistal, kui esitleti ühtlasi nende ühistööna valminud luuleraamatu „Sampo: Teel kaugemale põhja” eestikeelset tõlget (kirjastus Luul, tõlkinud Kersti Unt). „Samposse“ on põimitud soome rahvusmütoloogilisi arhetüüpe ja tõlgendatud uudsel moel „Kalevalat”, raamatu on sündinud paljuski tänu pikaajalisele koostööle ja suhtlusele soome luuletajatega. Willoughby uuel luuleraamatul „Between Stations“ põhinev samanimeline luulekava viib aga lugejad ja kuulajad rännakule Siberisse, kuid samal ajal ka Teesside’i hüljatud industriaalmaastikele. Esitus põimib luulet, multimeediat ning elavat ja plaadimuusikat, kaasa löövad filmikunstnik Dan Perry ning tuntud soome rokk-kitarrist Masi Hukari.

Vaata lisa Prima Vista kodulehelt.