
Varia

Kodune kultuurimaastik ehk Märtsikuu kultuurisoovitused
On igati ootuspärane, et vaatamata kõikvõimalikule tehnoloogilisele innovatsioonile, mille koroonaajastu on enesega kaasa toonud, tunneb tagurlik inimhing ikka veel ebamäärast igatsust väikekodanliku meelelahutuse järele.

Klapp viib vabakutselised kokku
Kui koroonapandeemia algas ning vabakutselised nõutult toetuseid ootama jäid, tuli toidufotograafina töötav Katrin Press ideele luua rakendus, mis aitaks ühiste eesmärkidega vabakutselistel tööalaselt jõud ühendada. Kuigi praegu teeb Klapp alles oma esimesi proovisamme, on see valitud Ajujahi 30 parima idee hulka ning ootab juba esimesi kasutajaid. Uurisimegi, millega täpsemalt tegu on.

Kiirkohting: Kai Lobjakas
Detsembris avati Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis uus püsinäitus „Sissejuhatus Eesti disaini”. Selle kuraator Kai Lobjakas räägib, mis tegurid on kohalikku disaini vorminud.

Pühad pereringis – kas ja kuidas?
Koroonaaeg või mitte, karta on, et päris ilma perekondlike kohtumisteta jõulud siiski ei jää. Nii on ka tänavu kohane minna pühadele vastu n-ö valmistunult ja tuvastada juba eos, missuguseid tuleohtlikke teemasid tasuks jõululauas tingimata vältida.

Uus eesti disain: Ennos
Ennose looja Kersti Pohlak räägib noore rõivabrändi majandamisest moemaailma muutuvates oludes.

Eesti rahva müütilised riided ja aksessuaarid
Lisaks laulupeole, küüditamisele, Vargamäele ja Ott Tänakule on talletunud eesti rahva kultuurimällu igaveseks ajaks ka terve hulk rõivaesemeid ja aksessuaare. Müürileht tutvustab viimase kahe kümnendi jooksul sümbolistaatuse omandanud garderoobielemente.

Uus eesti disain: Raili Keiv
Raili Keiv turgutab oma loominguga kodumaist tarbekeraamikat ning laulatab omavahel isegi portselani ja betooni.

Uus eesti disain: Alma
Homme, 17. septembri õhtul toimub Põhjala tehases rõivadisainietendus D_O_M ehk Disain on moes, kus teiste seas tutvustab oma uut kollektsiooni sel kevadel ilmavalgust näinud rõivabränd Alma, mille taga seisab noor disainer Anete Pedaru. Vestlesime Anetega sellest, kuidas tema loomingu juured läbi mitme põlvkonna kujunenud on.

Uus eesti disain: Adrikorn Artefacts
Adrikorn Artefactsi looja Kadi Adrikorn pakub peakatetega eneseprogrammeerimise võimalusi.

Giiditöö kui improvisatsiooniline monoetendus
Ilmselt on enamikul meist olnud elus kokkupuuteid giididega – reisil nende juttu kuulates või märgates neid linnapildis-muuseumis turistidele tundmatut maailma tutvustamas. Ja isegi kui rajad on samad, siis igav selles ametis ei hakka.

Loov- ja disainiharidus täna ja homme
Uurime, milline on olukord Eesti loov- ja disainihariduses. Kuidas erineb see muust maailmast ning millised on selle tulevikuperspektiivid.

Vene aktsent ladina kirjas – ladina ja kirillitsa tähestike segunemisest
Meid ümbritsevas keeles kohtab palju hübriidset ja kohati ka improviseeritut. Eri keeled ja kultuurid segunevad nii turutüpograafias kui arvutiekraanidel.