Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna ja tervisetehnoloogia klastri Connected Health algatatud üle 123 000-eurose eelarvega kaheaastase rahvusvahelise koostööprojekti „Co-Designing Healthcare” raames hakkavad Eesti, Soome ja Rootsi disainikoolide tudengid Põhjamaade haiglatele tervishoiuteenuseid looma.

Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonnajuhataja Maarja Mõtus. Foto: Laura Streimann

Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonnajuhataja Maarja Mõtus. Foto: Laura Streimann

Eesti Kunstiakadeemia tootedisaini osakonna juhataja Maarja Mõtuse sõnul on alanud koostöö Soome ja Rootsiga järjekordselt kinnitanud, et EKA disainitudengid on rahvusvaheliselt konkurentsivõimelised. „Meie üliõpilased on end näidanud väga heast küljest ning Põhjamaade suured disainiriigid võtavad meid võrdväärsete partneritena,” sõnas Mõtus, lisades, et tudengitele pakub projekt suurpärase võimaluse teenuse disainimisel algusest lõpuni juures olla. „Sel nädalal alanud koostöö on meie jaoks väga oluline, kuna tahame tervishoiuteenuste arendamise võtta järgmistel aastatel üheks oma põhisuunaks,” ütles Mõtus.

Põhjamaade ühisprojektile anti avalöök 12. novembril EKAs toimunud avalikul seminaril „Teenusedisain tervishoius”, kus EKA, Põhja-Eesti Regionaalhaigla, Lapimaa ülikooli ja keskhaigla, Göteborgi disainiakadeemia, Sahlgrenska ettevõtlus- ja innovatsioonikooli ning Sahlgrenska ülikooli haigla eksperdid rääkisid oma kogemustest ligi 80 teenusedisaini huvilisele. Maarja Mõtuse sõnul oli osalejate tagasiside seminarile üle ootuste positiivne. „Oleme seminari järel saanud juba neljalt Eesti tervishoiuasutuselt ettepaneku teha teenusedisaini vallas ettevõtluskoostööd,” sõnas Mõtus.

Projekt jätkub 2019. aasta märtsis Soome ja Rootsi haiglate külastamisega. Aprillis hakatakse viis päeva kestval disainisprindil lahendama kolme ühiselt väljavalitud tervishoiuprobleemi: kuidas patsiente ja arste visiidiajaks paremini ette valmistada, kuidas vähendada ekslemist haiglas ning tervishoiusüsteemis üldiselt, ning kuidas toetada patsiente teiste kogemusest õppimisel.

Lisainfot leiad osakonna Facebooki lehelt.