Täna algava Tartuffi keskmes on muusika
Lugemisaeg 4 minPÖFFi armastusfilmide festival Tartuff avab täna õhtul Tartu Raekoja platsil Eesti suurima välikino, tuues kuuel õhtul järjest ekraanile armastuse eri aspekte käsitlevad linateosed.
Kokku linastub 12.–17. augustini raekoja ette kerkival 200 ruutmeetri suurusel ekraanil 11 filmi, lisaks näidatakse Athena keskuses dokumentaal- ja lastefilme. Kõik seansid on vaatajatele tasuta.
Tartu suure muusikasuve jätkuks toob PÖFFi armastusfilmide festival Tartuff ekraanile hulk muusikafilme.
„Miski ei väljenda paremini armastust kui muusika – nii ei saa meiegi tänavu mööda vaadata muusikast, mida kõlab Tartu suves eriti palju alates juubelilaulupeost ja lõpetades Metallica kontserdiga,” ütles Tartuffi programmijuht Dagmar Raudam.
USA režissööri Jonathan McHugh’ dokumentaalfilm „Elagu rock!” räägib fännidest, kelle jaoks rock’n’roll on midagi enamat kui ainult muusika. Oma suhet rokiga avavad Metallica, Guns N’Roses, Korn, Rob Zombie… ja muidugi fännid ise – selle filmi peakangelased. Tegu on ka filmi maailmaesilinastusega.
Tuntud briti režissöör Peter Webber, kes on suur reggae-fänn, dokumenteerib filmis „Inna de Yard. Jamaica hing”, kuidas tõeliste reggae-legendide ühinemisest sündinud kollektiiv Inna de Yard – Jamaica oma Buena Vista Social Club – salvestab plaati ja mõtestab oma surematute hittide taustal Jamaica elulaadi ja reggae-muusika fenomeni.
Šveitsi režissööri Sophie Huberi dokumentaalfilm „Blue Note Records – rohkem kui noodid” harutab üksipulgi lahti 20. sajandi kõige olulisematele džässmuusikutele hääle andnud plaadifirma Blue Note Records loo. Olgu selleks Miles Davis, Thelonious Monk, John Coltrane või Art Blakey – kõik nad leidsid väljundi selles 1939. aastal New Yorgis asutatud ettevõttes, mille lipukiri – absoluutne muusikaline vabadus – kehtib tänase päevani välja. „Blue Note’is saan ma teha seda, mida tahan,” nagu väidab üks firma praeguseid esindusmuusikuid Norah Jones.
Mängufilmidest jõuab Tartuffil ekraanile legendaarse trompetisti Miles Davise eluloofilm „Tabades Milesi” – see Don Cheadle’i lavastatud linateos keskendub perioodile, kui Miles Davis oli avalikust elust kõrvale tõmbunud ega puudutanud viie aasta jooksul oma pilli.
Juba moodsasse klassikasse kuuluvad „Velvet Goldmine” – Todd Haynesi film glam rock’i hiilgeaegadest, aga ka Baz Luhrmanni rohkem kui 20 aastat tagasi loorbereid lõiganud „Romeo + Julia” – klassikalise armastusloo tänapäevastatud variant, kus vihisevad kuulid, kihutavad autod ning kõlab hoogne rokkmuusika, esitajaiks Radiohead, Garbage ja paljud teised nimekad bändid.
Kõigi animatsioonisõprade meeleheaks näitab Tartuff ka George Dunningi klassikalist filmi „Kollane allveelaev”, milles värvikat paradiisisarnast maad Pepperland ründavad muusikat vihkavad sinised pahalased. Neile astuvad laulude ja armastusega vastu kollasel allveelaeval seilavad biitlid John, Ringo, George ja Paul.
Lisaks muusikafilmidele, pakub Tartuff nii tuntud festivalide laureaate kui publiku soosikuid.
Rootslaste Måns Mårlindi ja Björn Steini film „Lõbustuspark” jutustab ajaloost inspiratsiooni ammutades kahe Stockholmi lõbustuspargi, siiani tegutseva Gröna Lundi ja rohkem kui 60 aastat tagasi selle vastas asunud Nöjesfälteti omanike igipõlisest rivaliteedist, mis ei vaibu ka siis, kui kummagi järeltulijad Teise maailmasõja ajal ootamatult armuvad. Tegu on maagiat täis romantilise draamaga, mis teeb kummarduse Baz Luhrmanni Oscaritega pärjatud muusikalifilmile „Moulin Rouge”.
Sundance’i festivalil publikuauhinna võitnud Taani filmis „Ärtuemand” võrgutab ahistamisohvreid nõustav keskealine pereema oma teismelise kasupoja, tekitades olukorra, kust keegi võitjana välja ei tule. Taani režissööri May el-Toukhy provokatiivses kiredraamas mängib peaosa Trine Dyrholm. Oma osatäitmise eest pälvis ta Põhjamaade suurimal, Göteborgi filmifestivalil parima näitleja auhinna. Ühtlasi nimetati „Ärtuemand” parimaks Põhjamaade filmiks ja publiku soosikuks.
Ameeriklase Shawn Snyderi draamakomöödias „Põrmuks pead sa saama” hakkab abikaasat leinav tõsiusklik juut Shmuel huvi tundma, mis saab inimese kehast pärast surma. Tribeca filmifestivalil publiku auhinna võitnud film räägib tõsistest asjadest teravas huumorikastmes.
Rootsi režissööri Lisa Langsethi ingliskeelne draama „Eufooria”, kus mängivad Alicia Vikander, Eva Green ja Charlotte Rampling, puudutab viimasel ajal Eestiski arutatud eutanaasia teemat.
Itaallase Alessandro Genovesi komöödia „Kui ema on ära” maalib aga pildi sellest, mis võib juhtuda, kui pereema sõidab kümneks päevaks puhkusele ja jätab pereisa koos kolme lapsega kodu eest hoolitsema.
Veel üks komöödia jõuab Tartuffile Taanist, Niclas Bendixeni „Ditte ja Louise”, milles tuntud Taani komödiandid Ditte Hansen ja Louise Mieritz naeravad iseenda ja kõigi nende eelarvamuste üle, mis puudutavad vanust, tööd, sugu ja perekonda.
Dokumentaalfilmide programmi täiendab šveitsi režissööri Fanny Bräuningi „Alati ja igavesti” – südamlik lugu vanast abielupaarist, kes läheb pikale reisile vaatamata sellele, et üks neist on kaelast saadik halvatud.
Tartuff ei unusta ka lapsi: „Kasper ja Emma lähevad aardejahile” ja „Taevalaotuses” jätkavad parimaid Põhjamaade lastefilmide traditsioone, pakkudes nalja ja naeru kogu perele.
Tutvu festivali kogu programmiga siin.