Linnafestival UIT toimub sel aastal Tartus juba neljandat korda ja seda 17.–20. augustil. UIT kutsub igal aastal uutel viisidel Tartut avastama – ootamatutes ja/või unustatud kohtades (angaarides, garaažikompleksides, varjunud ja peitunud hoovides jne), kus saab näha kunsti, filmi, teatrit, nautida pidusid ja kogeda lihtsalt mõnusaid seiklusi.

UIT viib avastama Tartu peidetud nurgataguseid. Foto: Patrik Tamm

UIT viib avastama Tartu peidetud nurgataguseid. Foto: Patrik Tamm

Festivali tänavune peaesineja on Peterburi kunstnikerühmitus TUNDRA, kes loob üheks õhtuks ajahamba küüsi jäänud Maarja kirikusse suurejoonelise valgus- ja heliinstallatsiooni „Halo”.

Festivali installatsiooniprogrammis on veel ka Timo Tootsi projekt „Nupp”, mille raames paigutavad kaheksa kunstnikku linnaruumi nupud, kuhu vajutades võivad juhtuda kõiksugu ootamatused. EKA magistrantide installatsioonid „Võõra(s) tunnel” ja „Minusoid on Sinusoid” loovad aga olukordi, kus kokkupuude tundmatu linlasega on vältimatu. Pea kõiki festivalisündmusi saadab satelliidina helikunstnik Patrick McGinley „Kuulamispunkt”.

Teiseks väliskülaliseks TUNDRA kõrval on Leedu Theatre of Senses, mis eksperimenteerib Tartu Skatehallis etenduvas lavastuses „Tense In Sense” erinevate aistingute ja ümbritseva keskkonnaga, äratades vaatajates uudsete elamuste abil lihtsad, kuid soojad (lapsepõlve)mälestused.

Koostöös Elektriteatriga näidatakse Eedeni kaubanduskeskuse katuseparklas põnevusfilmi „Victoria” (rež. Sebastian Schipper). Kokku sulatatakse keskkond ja filmi narratiiv – Berliinis toimuvad sündmused ja katuselt avanev panoraamvaade Sõpruse silla liiklustihedale tuiksoonele.

Traditsiooniliselt toimuvad ka linnatuurid, mis viivad avastama pööninguid, Nikolai Baturini loomingu avarilma, nõukogudeaegset emajõeäärset Tartut ning linnas vohama hakanud kogukonnaaedasid. Lisaks toimub festivali ajal Tartus taas Tour d’ÖÖ ühissõit. Festivali jäävad lõpetama UIT klubiööd endises raudteelaste klubis ehk Eesti Rahva Muuseumi äsja uksed sulgenud näitusemajas Kuperjanovi tänaval.

Linnafestival UIT kogub sel aastal esmakordselt ka kohti ja lugusid, mis on seotud meeldejäävate võõrastega Tartu linnas. Valik lugudest jõuab tänavuse festivali ajal linnaruumi ning selleks puhuks loodavale kaardile. Oma loo ja koha saab saata aadressil mariliis@uit.ee hiljemalt 5. augustiks.

Kunstnikerühmituse TUNDRA varasema loominguga saab tutvuda järgnevas videos:

Festivali täpsema kava leiad siit.