Räägi lühidalt, kes on Ago Niglas?

Olen Ago, muusikapedagoogika tudeng Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast. Mind on mõjutanud väga paljud erinevad muusikastiilid. Võin mängida ennastunustavalt kaerajaani, joriseda koos sõpradega kõige ropumaid lorilaule, nautida intiimseid džässiharmooniaid, olla transis klubi- ja house-muusikast, kuulata südantlõhestavaid Bartóki viiulikontserte või laulda kooris pühaliku rahuga Arvo Pärdi „Magnificati”. Armastan mitmekesisust, ka eraelus.

Foto: Walter Anzalone

Foto: Walter Anzalone

Millise loo peale sa ütlesid, et „vot nüüd aitab, tahan ise muusikat teha”?

Rob Dougan ‒ „Clubbed to Death”. „The Matrixi” soundtrack meeldis mulle väga. Küll aga läks veel aastaid aega, enne kui ise produtseerima hakkasin.

Kas EMTA muusikapedagoogika eriala on mingil määral seotud ka tänapäevase elektroonilise muusikaga? Kas tulevikus võime oma laste õppekavadest leida sissejuhatuse house’i või dubstep’i ajalukku? Või kas see oleks üldse muusika baasõppes oluline?

Väga vähe. Ühes aines nimetusega muusikatehnoloogilised õppemeetodid õpitakse tundma helitehnikat ning salvestamise ja noodistamise programme. Muusika baasõppes pean oluliseks musikaalsuse arendamist. Kindlasti tuleb koolimuusika õpikutesse tulevikus ka kaasaegse elektroonilise muusika ajalugu. House’i ja dubstep’i ajalooga hakkasin end just käesolevast küsimusest ajendatuna kurssi viima.

Mulle on jäänud alati mulje, et päris folgiringkonna inimestel on kombeks mitte väga aktsepteerida muud muusikat. Kuidas suhtuvad sinu endised kaaslased sinu toodetud üsna jõulisse klubimuusikasse?

Ma pole veel folgimaailmast end päris lahti rebinud, lihtsalt raskuspunkt on nihkunud. Sõbrad suhtuvad mu uude muusikasse neutraalselt. Klubimuusika koha pealt tagasisidet eriti ei saa, küll aga meeldivad neile mu lõbusad laulukesed.

Sinu vokaaliga lugusid kuulates leidsin ennast mõttelt, et Ago Niglas „Eesti laulule” ja miks mitte Eurovisionile. Kas oleksid nõus sellise väljakutse vastu võtma?

Selline mõte kunagi isegi oli. Põhi oli valmis tehtud, sõnad ja esitaja puudusid. Enda vokaalseid võimeid ma live’is heaks ei pea. Meeldib rohkem kulisside taga toimetada.

Milline instrument/programm on sinu jaoks asendamatu?

Mu jaoks on asendamatud sülearvuti ning Propellerheadi programm Reason, millega kõik oma lood teinud olen.

Kui sul oleks võimalus koostööd teha ükskõik millise muusikuga maailmast, siis kes see oleks?

Tahaks teha koostööd mõne produtseerija või lauljaga, kellega oleks (peale muusika) mõnus ka inimlikul tasandil ühel lainepikkusel võnkuda.

Kuidas hindad hetkeseisu Eesti elektroonilise muusika maastikul?

Nopin oma lemmikpalu välja siit ja sealt, konkreetseid artiste peale HU? ja Chalice’i eriti nimetada ei oska. Nende palade sõnad ja produktsioon on minu meelest väga head. Kuulan R2 saateid „Tallinn-Express”, „Vibratsioon” ja „Eesti Pops” ‒ enamik seal kõlavast muusikast on sümpaatne.

https://soundcloud.com/agoniglas/ago-niglas-heavenly-suspense