18. jaanuaril esietenduv lavastus valmib Vene Teatri ja Vaba Lava koostöös, kunstnikerühmituse RedHaus kaastegevusel.

Vene Teatri näitlejad Sergei Furmanjuk, Katrin Lamson ja Alexandr Domowoy. Foto: Nikolai Alhazov

Lavastus põhineb tuntud Poola dramaturgi ja ajakirjaniku Pavel Demirski samanimelisel ühevaatuselisel näidendil, mis valmis koostöös Paulina Muravskajaga.

Lavastuse žanrimääratlus on „techno-draama” või „sotsiaalne draama”, tegemist on teatri ja techno-kultuuri sünteesiga. Näidend põhineb reaalselt aset leidnud sündmustel, kui ühes tehases lülitati tööviljakuse suurendamise eesmärgil välja ohutussüsteem, mille tagajärjel sai pressi all surma üks tööline. Loo peategelane on selle mehe noor lesk. Õiglust taotledes alustab ta võitlust süsteemi vastu.

„Selles lavastuses on esiplaanil aktiivne kodanikupositsioon, milles on tunda Bertolt Brechti mõjusid. Minu arvates on ta 20. sajandi teatri võtmekuju, kes mõjutas kaasaegset teatrit palju rohkem, kui oleme harjunud tunnistama. Žanri määratlemiseks sobiks kõige paremini sõna „techno-draama”. Lavastuse muusikaline ja kunstiline vorm viib meid korraga nii tehasesse kui ööklubisse. Külmi tehaseruume seostatakse techno-klubide esteetikaga, mistõttu on ka lavakujundus industriaalses stiilis. Tegevus hargneb katkematu, kord vaevu kuuldava, kord valju elektroonilise rütmi saatel, mis meenutab töötavate tööpinkide müra. Selle loo tegelasi mängivad näitlejad on pidevas liikumises, tantsides katkematult.”, – kommenteerib lavastaja Juri Muravitski.

Techno-kultuur on pärit Manchesteri tööstuspiirkonnast. Techno-muusika biit on sündinud töötavate tehase masinate rütmist. See rütm mõjutab inimese teadvust hüpnootiliselt ja meditatiivselt.

Techno-teater on eksperimentaalne suund kaasaegses teatris. Sageli kaasatakse lavastustesse DJ-sid ning etendusi mängitakse ööklubides, või vastupidi – suurtes Euroopa teatrites leiavad aset technopeod ja elektroonilise muusika festivalid.

Lavastaja Juri Muravitski on ka dramaturg ja Venemaa kõige olulisema teatrifestivali „Kuldse Maski” preemia laureaat. Ta on pälvinud kaks „Herald Angels Award” preemiat, aastal 2018 ka „Total Theatre Award” festivalil „Edinburgh Festival Fringe” ning on nomineeritud „Kuldse Maski” preemiale käesoleval aastal.

Näidendi autor Pavel Demirski on Poola ajakirjanik, tuntud Poola vasakpoolse ajakirja „Kriitika on poliitiline” kolumnist, dramaturg ja esseist, manifestide autor, teoreetik ning ühiskonnategelane.

Etendusi mängitakse 19. ja 26. jaanuaril Vaba Lava Narva teatrikeskuses, 29. jaanuaril, 26. veebruaril, 2. ja 16. märtsil Vene Teatris Tallinnas.