Homme, 12. jaanuaril kell 17:30 annab ajaloolane Karin Veski Adamson-Ericu muuseumis näitusel „Juhan Kuus. Inimlikkuse mõõt. 45 aastat dokumentaalfotograafiat Lõuna Aafrikas” loengu mustanahaliste representatsioonist reklaaminduses ja tootedisainis sõdadevahelisel perioodil ning analüüsib loodud kuvandite elujõulisust tänapäeval ja nende seoseid kolonialismiga.

Valge Lõuna-Aafrika 64-aastane pensionär Larry Bennett näitab Johannesburgis oma tulirelvade kollektsiooni. Foto: Juhan Kuus, Sipa press, märts 1986

Valge Lõuna-Aafrika 64-aastane pensionär Larry Bennett näitab Johannesburgis oma tulirelvade kollektsiooni. Foto: Juhan Kuus, Sipa press, märts 1986

17-aastase noorukina ajakirjanduses fotoreporteri tööd alustanud Juhan Kuusist kujunes tema 45 aasta pikkuse karjääri vältel üks Lõuna-Aafrika mõjukamaid ja radikaalsemaid fotograafe, kelle jäägitu pühendumise ja vahetu teravusega, kompromissitult sündmustega lähikontaktis võetud fotod leidsid tee maailma juhtivatesse pressiväljaannetesse, näitustele ja fotofestivalidele. Kümnete tunnustuste seas on ta Lõuna-Aafrikas mitmel korral valitud aasta fotograafiks ning ainsa eesti päritolu fotograafina on teda lausa kahel korral pärjatud maailma pressifoto prestiižseima tunnustusega – World Press Photo auhinnaga 1978. ja 1992. aastal.

Karin Veski on Tartu Ülikooli ajaloodoktor, kelle peamine uurimisvaldkond on afrikanistika ja imagoloogia. Ta on kirjutanud raamatud „Aafrika imago eestikeelses trükisõnas” ja „Südame kutsel : eesti misjonärid Aafrikas” ning avaldanud üle 50 artikli.

Näitus „Juhan Kuus. Inimlikkuse mõõt. 45 aastat dokumentaalfotograafiat Lõuna Aafrikas” on Adamson-Ericu muuseumis avatud selle pühapäevani, 15. jaanuarini.

Loengu üritus Facebookis.